0.9 TCe 90 Zamena ulja i filtera kabine

prethodna tema - sledeća tema

Goky

Video uputstvo za zamenu ulja i filtera putničkog prostora na Sandero Stapway 0.9 TCe 90
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

jasho


dekiv68

#2
Odakle mu ono curi (slini) ulje :conf: Nije ni malo curenje, a vidi se tek kad skine zaštitnu plastiku. Ili mi se čini.

Dobra fora za inbus četvrtka by kvaka :laugh1:

Keka

#3
Gluplji sistem filtera odavno nisam video. Jos kad oblajzne ona plastika, eto radosti i veselja. A tek boja ulja, kao dizlo  :bonk:

Koja je poenta plasticnog sus-pleha, osim ustede u tezini? Plastika stiti metalne delove  :Smiley:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Lijepo ovo sve izgleda. Posebno mi se sviđa mini limeni karter koji se lako skida. Za skidanje filtera treba koristiti cjevasti ključ. Plastika je samo radi ekologije da ulje ne kapa po cesti.
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Plastika pomaže i da motorni prostor ostane koliko toliko čistiji nego bez nje. Ali plastična se lako lomi i puca, iz mog iskustva sa nekim drugim autima.
Ovaj Rumun je mogao i neke rukavice nabaciti kada je ispuštao ulje.

injector

Boja rabljenog ulja nije ni bolja ni gora nego kod TSI 1.2 motora.

hobbista

Ovakav sistem filtera imaju japanci. A plastika koja oblajzne - VW i njegovi derivati imaju istu plastiku samo što je kod njih sa gornje strane. Ako je serviser polupismen i ako se pridržava momenta pritezanja (obično između 20 i 30 Nm) problema nema :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Veterinar

Dobro je što sam odgledao snimak. Vrtim se od jutros, tražim filter ulja, a njega nigde...  :to:

Goky

Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Veterinar

Pre dva dana na prvom servisu je izvršena zamena ulja i filtera ulja. Nisam mogao da prisustvujem servisu, HIT auto ne dozvoljava, ali sam naknadno izvukao šipku kada se motor ohladio, kod kuće. Ulje na šipki je bilo nešto svetlije nego pre zamene. Kako je nivo ulja bio iznad maksimuma (opet!, na dci motoru su takođe uvek sipali više ulja) rešio sam danas da ga izvučem. Za razliku od 1.6 motora na kome sam izvlačio ulje nakon nekoliko stotina pređenih km i kod koga je ulje bilo žuto-braon boje, ovde je situacija drugačija. Interesantno kako ne bih ni pomislio da je ulje tako tamno da sam gledao samo ulje na mernoj šipci. Prilažem ovde fotografije ulja 100km nakon servisa, 0.9 motor sa TNG uređajem.   :ces:




saša61beograd

I ja sam par puta izvlačio višak ulja posla zamene.Uvek je bilo tamno,i posle 20 minuta vožnje.Jednom sam ga izvlačio i pošto sam ga lično ja zamenio-opet je bilo tamno,ni nalik onom što sam sipao u motor,a ovakvo kao na gornjim slikama.Nema mesta sumnji, novo ulje potamni čim procirkuliše kroz motor.I na Pežou mog sina,pre neki dan,sam zamenio ulje,lično,pustio sam da se dobro ocedi.Sutra,na mernoj šipci,već je bilo tamno,ne baš crno,ali tamno.
E,sad paranoik kao ja ima drugu ideju.Na Tce je nemoguće proveriti da li je zamenjen filter ulja.Za tu sumnju imam dva rešenja:
-pre servisa diskretno obeležiti nekako plastično kućište filtera,tamo dole,pa videti posle da li je otvarano.
-ako postoji sumnja,onda žrtvovati 3000-4000 dinara,pa sam opet zameniti ulje u ličnoj režiji.

Loganovac

Da je u pitanju moj auto bio bih 100% siguran da ulje nije ni menjano. Međutim, mališa je turbo...  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Mijenjam sam u vlastitoj režiji i ulje je uvijek skoro bistro na šipki poslije zamjene, čak i na kamionu.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Ne komentarišite do utorka, nešto želim da proverim. Napisaću tada par reči.  :friends:  Voleo bih kada bih imao nekoga ko je skoro radio servis na 0.9 motoru da uporedimo...