Promena ulja u mjenjaču

prethodna tema - sledeća tema

silent

Na koliko kilometara/godina se menja ulje u menjacu?

kiconix

90k a za godine nisam siguran.
Ja bih svakako menjao na 4 godine.

silent

Hvala na odgovoru  :wave:
Onda cu ga zameniti sledece godine, na oko 40.000 km, bice to 5. godina.

kiconix

Na toj km i ja bih menjao na 5 god. Uostalom, nije to neka cifra a vredi mnogo.

saša61beograd

Na 107.000 km sam zamenio ulje u menjaču.Trebalo je i ranije,ali sam rešavao šta ću sa manžetnom do menjača koja već godinama vlaži.Rešio sam taj problem na jednostavan i besplatan način -ignorisaću vlaženje dok se ne pogorša,nadam se da se neće pogoršati u nevreme.Saveti sa foruma su bili kontradiktorni,pa sam se priklonio onima koji su savetovali da ništa ne diram (to su mi rekli i u AS Krstevski).
Sipao sam ELF 75/80 NFJ,650 din litar,Profaco.
U menjač je stalo oko 2,7-2,8 litara,ne znam tačno.Kad sam izvadio crevo za nalivanje,iz menjača je istekla nedefinisana količina.Kad je curenje prestalo,zavrnuo sam plastični čep i to je to.Potrudio sam se da nađem potpuno horizontalno mesto na parkingu,smatram da je to važno.
Staro ulje je bilo tamno,bez opiljaka.Novo ulje je gotovo bezbojno,sa karakterističnim mirisom/smradom.Staro ulje je bilo bez mirisa,to verovatno znači da su aditivi u njemu davno "potrošeni".
Donji čep se neznatno razlikuje od čepa kartera,ali je prečnik isti i odgovara ista podlošaka.

malimali

Ne bih da panicim mnogo ali ovako stoje stvari, prije dva dana sam menjao korpu lamelu i druk lager majstor je ispustio ulje ali je stavio sledece ulje

Gear oil Swag 75W-90 (GL-5) 1Lt

SWAG 40932590 is a semi-synthetic universal transmission fluid for manual transmissions and axle drives.

SWAG SAE 75W-90 is very shear stable and therefore provides reliable wear protection even under the most arduous conditions in axle drives undergoing high strains and high temperatures.

SWAG SAE 75W-90 demonstrates excellent temperature to viscosity characteristics and is, therefore, also perfectly suitable for modern 6-speed transmissions.

SWAG SAE 75W-90 allows smooth gear changes, even at low temperatures, and provides excellent wear protection, even at high temperatures, due to its stable lubricating film

SWAG SAE 75W-90 is very resistant to oxidation, protects from corrosion and maintains a high level of performance throughout its whole life time.

SWAG SAE 75W-90 can be universally used in manual transmissions and axle drives, as well as in highly stressed hypoid transmissions without limited slip differentials.
Recommended applications
API GL-5 / API GL-4
SAE 75W-90· SAE 80W-90
SAE 80W· SAE 85W · SAE 90W



Characteristics 

Unit Test methodViscosity at 40 °C   114 mm²/s

DIN 51562Viscosity at 100 °C   15,2 mm²/s

DIN 51562Density at 15 °C   0,866 kg/l

DIN 51757 Flash point >      170 °C

DIN ISO 2592Pour point -44 °C DIN ISO 3016

Da menjam ovo ili da ostavim za sad dobro se ponasa i menjanje brzine je dobro
MM

Zoran

Malo si fulao  gustinu i malo kvalitet.
Treba ti 75w 80 i kvalitet GL4 ili GL4+.
Sa nasutim možeš voziti koliko hoćeš ali nećeš baš mirno spavati.
Ja bi to istresao i nasuo odgovarajuće.
Sam svoj gazda - vazda.

dekiv68

#37
Na sva 3 auta iz potpisa nikad nisam menjao ulje u menjaču (diferencijalu), za duži period eksploatacije (za floridu 16 godina, punto 7 godina). Mislim, da je potrebno vršiti kontrolu (da ne dođe do nestanka ulja), a zamena se vrši prilikom oštećenja (i zamene) manžetne ili bilo kakvog drugog korektivnog vida održavanja na dotičnom sklopu (podsklopu).

mislim da se mali na kvadrat previše raspisao za, relativno, prostu (i proverenu) stvar.

Keka

Misljenje imaju svi, ali preporuka proizvodjaca je zamena ulja u menjacu na 60.000 km.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Mjenjačko ulje se jako brzo zagadi opiljcima kod vozača koji ne paze kod ubacivanja u rikverc. Naime, auto mora stajati i pogonski snop mora stajati.
Sam svoj gazda - vazda.

Turbo

Kao sto Zoki rece sipaj mu odgovarajuce ulje i menjaj ga na 60000km(nije neki izdatak),i nema glava da te boli.

malimali

Hvala na lepim odgovorima, sta smo zakljucili da se ulje treba zameniti sa odgovarajuci uljem t.e 75W80 tri litara, malocu ga voziti da opere zupcanike pa cu ga smeniti hvala jos jednom
MM

saša61beograd

Sipaj novo ulje.Na sajtu Profaco ili Elf pronađi koje ulje odgovara tačno tvom tipu menjača,pa ga potraži u tvom mestu.Nije bitno samo da li je 75/80 i da li je Elf,nego baš da bude za tvoj tip menjača.Reno preporučuje dve vrste ulja Elf Tranself zavisno od menjača.Koliko znam,razlog je što se sinhroni rade od dve različite legure,pa ulje treba da je baš odgovarajuće.
Obzirom da ćeš godinama voziti sa tim uljem,potrudi se da ga nađeš.Da li će i kada neodgovarajuće ulje napraviti neku štetu,to ne znam.

malimali

Ma ja znam koje ulje da stavim, cisto sam pokrenuo malu diskusiju da vidim dali neko ima iskustvo sta se desilo ako stavi ulje 75W90 u auto data ili tecdoc sve pise
MM

Keka

#44
Elf u toj gradaciji ima dva razlicita ulja.

Ako bas sve znas, zasto si nas onda pitao  :conf:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!