Pukla šoferšajbna...

prethodna tema - sledeća tema

vanja

Da li je neko imao slucaj da sofersajbna pukne sama od sebe, bez udarca? To se meni danas desilo, sandero je iz 2008 g. Pukla je na sredini prema dole 2 linije duge ca. 30 cm. Da li to moze da se reklamira?
Da li neko zna koliko ca. kosta nova i gde je povoljno da se kupi?
Hvala i pozdrav svima.

zac

Da li ti je radila klima u momentu pucanja??? Meni se desilo na sluzbenom Audiju bas to...na velikoj vrucini, klima na max...i ventilator usmerten na soferku...takodje na max...i odjednom....puce...  :badmood:

Zoran

Ja mislim da nas sve može zadesiti ista situacija. Temperaturni koedicijent širenja stakla i čelika (karoserije) nije isti. Šajba je lijepljena (čvrsto vezana za karoseriju). Potrebno je malecko oštećenje u transportu na obodu i eto tu su svi potrebni uslovi za pukotine na visokim temperaturama...
Sam svoj gazda - vazda.

mrsp

Mom paši je pukla na Fijatu 500L posle 15 dana.Parkirana na suncu.

vanja

Vozilo je bilo parkirano, jedino sto smo ga prali hladnom vodom iz bunara, ne znam da li je to doprinelo?! Ali to ne sme da se desi, staklo sigurno nije bilo kvalitetno - mogla je padati i hladna kisa.....

Zna li neko gde je povoljna cena stakla, ovlasceni servisi su verovatno najskuplji?
Poz.

mladja73

Ne mora da znaci.  Cini mi se da je Keka svojevremeno menjao zadnje staklo u Hit autu. Telefon u ruke.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

zac

Citat: vanja poslato 20.08.2013. - 20:32
Vozilo je bilo parkirano, jedino sto smo ga prali hladnom vodom iz bunara, ne znam da li je to doprinelo?!

Staklo je krto..pa cak i to "kaljeno"...mislim da je hladna voda na vrelu soferku bila presudna...


Ivan91

Citat: vanja poslato 20.08.2013. - 20:32
Vozilo je bilo parkirano, jedino sto smo ga prali hladnom vodom iz bunara, ne znam da li je to doprinelo?! Ali to ne sme da se desi, staklo sigurno nije bilo kvalitetno - mogla je padati i hladna kisa.....

Zna li neko gde je povoljna cena stakla, ovlasceni servisi su verovatno najskuplji?
Poz.
Kisa nikako ne moze da izazove pucanje stakla, dok ti sa ladnom vodom itekako mozes.
inace u perionicama leti su jako pazljivi pogotovu sa zadnjim staklom..i to s dobrim razlogom. ;)

miki-bgd

Steta sto se desilo, ali ovo je svima za nauk, cesto ne obratimo paznju na poneke sitnice  :-)1

Dadokg

Šteta stvarno zbog stakla, nadam se da ćeš jeftino proći.
Ja sam prošle zime radio suprotno, sipao dosta vruću vodu na zaleđenu šoferšajbnu. Tek sam posle razmišljao o tome šta je moglo biti. Za sada je staklo čitavo. Sreća.

Loganovac

Ljudi, ja u tu priču uopšte ne verujem. Šajbna nije prozorsko staklo niti je toliko krta koliko se ovde predstavlja. Takođe, različiti koeficijenti termičkog širenja verujem da nisu od značaja jer se ona elastično vezuje sa karoserijom, gumena zaptivka profilisana je tako da u potpunosti može da poništi tu vrstu naprezanja. Mislim da je veći problem u tome što se u vožnji, naročito po većim offroad neravninama ili u toku problematičnih penjanja na trotoare, karoserija prilično uvija i to predstavlja najveći izazov za pomenutu elastičnu vezu, ujedno i najveći rizik za pucanje šajbne usled mehaničkih naprezanja, a to se ne dešava. Toplo/hladno i ne znam klima bije u vruće staklo potpadaju pod paranoju. Ne kažem da nije moglo da se desi, naročito sa velikim šajbnama, ali imajući u vidu da se radi o temperaturnim razlikama od nekoliko desetina stepeni (česmovača je reda 15 stepeni, a šajbna se na suncu ugrejala na 50) smatram da je praktično nemoguće da dođe do pucanja na ovaj način. E sad, ako je staklo lošeg kvaliteta, odnosno nije u toku livenja oslobođeno unutrašnjih naprezanja, može svašta da se desi u svakakvim situacijama. Treba takođe imati u vidu laminarnu strukturu šoferke, nije u pitanju komad izlivenog stakla kako ga ovde zamišljamo.
Dodaću svoje iskustvo: vozio sam sijaset low cost automobila, oprao sam auto nekoliko hiljada puta nikad ne vodeći računa o temperaturnim razlikama, a stakla su mi pucala isključivo kad ih pogodi kamen. Na Fićama sam iz obesti izbijao šajbnu nogama na izletu i uz pomoć kanapa je vraćao na mesto pre polaska, nikad nije ni pomislila da kvrcne, a vi ovamo temperirate vodu kad perete kola i gurate peškire pod šoferku da se ne smrzne od klime...  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bmiillan

#11
meni je pukla pre dva meseca, palo neko staklo sa zgrade, sva sreća kasko osiguran.

cene šoferšajbini su:

- non eu (verovatno kina) 100 e
- eu (verovatno turska)    110 e

izvor glas servis

- original  19000 din (iozvor hit auto), nisu je imali na stanju porudžbina i čeka se 7 dana


"a vi ovamo temperirate vodu kad perete kola i gurate peškire pod šoferku da se ne smrzne od klime..."

fića je bio AUTO, koliko god to nekima bilo smešno
nemoj na silu uzmi veci cekic

vanja

Citat: bmiillan poslato 21.08.2013. - 07:44
meni je pukla pre dva meseca, palo neko staklo sa zgrade, sva sreća kasko osiguran.

cene šoferšajbini su:

- non eu (verovatno kina) 100 e
- eu (verovatno turska)    110 e

izvor glas servis

- original  19000 din (hit auto), nisu je imali na stanju porudžbina i čeka se 7 dana

Bmiilllan, koju si ti uzeo i jeli ok? Ne daje mi se 19000 kod Hit auta (tu sam i kupila kola) pa da dobijem opet istu kobajagi "original" ... Hvala svima na komentarima i poz.

bmiillan

nisam jos nijednu, kasko mi ističe sledeće godine, sačekaću još do zamene, ide zima može i nova da pukne (rizla po putevima)

uzeću "originalnu" pošto će osiguranje platiti.
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Za zadnje staklo Hit je bio jeftiniji od ostalih koji se bave staklima, a zadnje staklo je bilo original (Duracam Renault).

Za soferku bih uvek stavio original ili bar nekog renomiranog proizvodjaca (Pilkington i sl.), bez obzira na cenu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!