Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

Proverim maločas na LukOil pumpi, prenosnim kompresorom (dečko kaže da su tačni, sva tri koja imaju pokazuju u dlaku isti pritisak). 3.3bara na sve četiri !!?? Zar je moguće da kompresor na drugoj pumpi gde sam dopumpao gume prvi put, laže za 1.5bar ??
Ispustio sam jedan bar i tako ću da ostavim do daljnjeg... nisam pametan  :ne:

Pozdrav!

Keka

Sve je moguce ako nije imao nalepnicu o izvrsenom bazdarenju (a sigurno nije imao).
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

Proveri pritisak kod nekog renomiranog vulkanizera.

silent

Imam jednu dilemu oko pritiska u gumama: na mojoj nalepnici na vratima pise 2,0 za prednje i 2,2 za zadnje gume, ali to vazi za HLADNE pneumatike. Voznja od kilometar, dva vec zagreje pneumatik na "radnu" temperaturu, sto znaci da je i pritisak visi za oko 0,3-0,4 bara kada dodjemo na mesto merenja.
Da li to znaci da onda "zagrejane" prednje pumpamo na 2,4, a zadnje na 2,6? Pretpostavljam da - da :)

Loganovac

Mislim da par kilometara gradske vožnje ništa bitno ne može da promeni. Temperatura pneumatika znatno poraste tek posle više kilometara vožnje većom brzinom, recimo autoputem. Znači, savetovao bih ti da pumpaš tačno kako piše.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Ovi podaci sa vrata se odnose na hladne gume. Sve ostalo je valjda proizviđač uzeo u obzir.(mislim da se i rakija mjeri na hladno).

                                                                                                                                                                 Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

U gradskoj voznji ne bi trebalo da dodje do porasta pritiska reda 0,3-0,4 bara. To je previse. Cenim da je 0,1 bar na svakih 10 C porasta realno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


petar313

Na koliko stepani je hladna guma? (Za rakiju znam da se meri pri 15°C.  :nami:)

Keka

Hladna je kad je hladna, zato treba kontrolisati pritisak jednom nedeljno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Jedan moj prijatelj reče "Pritisak mi je odličan od kad ga ne merim"...  :crazy:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Saša

Citat: Keka poslato 24.10.2010. - 23:21
Hladna je kad je hladna, zato treba kontrolisati pritisak jednom nedeljno.
Ja prekontrolišem pritisak samo kad počne upravljač da se "otima"! :dobro:
Znam da mnogo sitnih detalja utiče na duži vek guma i sigurniju vožnju, ali ja jednostavno nisam navikao da često kontrolišem pritisak.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Zašto li se preporučuje povećati pritisak prije vožnje auto putem kada će se ionako sam od sebe povećati?

                                                                                                                                         Zoran

     P.S. Hladna guma je u hladu prije vožnje.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Kao laik rekao bih da je preporuka zbog veceg deformisanja gume pri vecim brzninama, sto se nece dogoditi kod guma sa odgovarajucim (ili nesto visim ) pritiskom pri voznji autoputem. U uputstvu koje sam dobio uz Sigura gume, pisalo je da bi ih trebalo naduvati nesto "jace" i pri prevozu tereta i sl., sto je samo po sebi logicno.
Nastojim da proverim pritisak u gumama jednom u dve nedelje, pri temperaturi vazduha od 15-20 stepeni, pre brze voznje i sl.

silent

Kako proveriti pritisak na hladno, pre voznje? Gde nabaviti precizan merac (i ne mnogo skup)? :)
Vidjao sam po prodavnicama mini-kompresore sa manometrom, koji se ukljucuju na 12V uticnicu, ali mi nesto i ne ulivaju poverenje, makar sto se preciznosti merenja pritiska tice.