Vijci za čelične i alu felne

prethodna tema - sledeća tema

samsung

pozdrav iz St.Pazove

dovla

#31
I ja.

Ali postoje šrafovi 17 i 19.
A nema niko fabrički univerzalni ključ !!!

Trebalo bi da su M12x1,5 i oko 50 mm dužina.

silent


miki-bgd

#33
Danas sam u servisu dobio objasnjenje oko srafova.

Ovi koji imaju podlosku mogu da idu na alu felne, ali problem je kod celicnih. Kaze mi majstor da nije mogao da zategne sraf po fabrickoj specifikaciji jer proklizava zbog podloske, pa ukoliko se pretera sa zatezanjem ostetice se navoj. Ako se secam spomenuo mi je da moze i da pukne. Zato na celicne felne treba da idu srafovi bez podloske (ali sa konusom). Nisam menjao za sad, a kod njih je 150 dinara sraf.

ivan-bgd

Ja već 4-u sezonu koristim iste šrafove za alu i čeličnu felnu.

miki-bgd

Meni je ovo treca sezona, nisam imao nikakvih problema, a mislim da sam vec bio kod njih u servisu jednom u toku zime i tad mi nije nista receno  :ne:

speedo

Ja sam baš kupio posebne vijke za alu naplatke sa podloškom.

zac

Citat: miki-bgd poslato 05.12.2014. - 12:28
...objasnjenje...

Ovi koji imaju podlosku mogu da idu na alu felne, ali problem je kod celicnih. Kaze mi majstor da nije mogao da zategne sraf po fabrickoj specifikaciji jer proklizava zbog podloske, pa ukoliko se pretera sa zatezanjem ostetice se navoj. Ako se secam spomenuo mi je da moze i da pukne. Zato na celicne felne treba da idu srafovi bez podloske (ali sa konusom). Nisam menjao za sad, a kod njih je 150 dinara sraf.

:Smiley: :Smiley: :Smiley:  kakav lik je taj majstor....jos jedan dobar razlog da nikada uzivotu vise ne odes kod njega...kad taj kida zavrtnjeve tocka i navoj u glavcini...bezi od njega....a i objasnjenje mu je blago receno idijotsko....vidi se da je pinter.  :doh:

miki-bgd

Objasnjenje i meni nije bas bilo najlogicnije, i ne mogu da kazem da sam u potpunosti razumeo  :ces:

dovla

Bilo je već objašnjenje.
Vozilo sa 4 alu felne u gepeku ima 1 čeličnu felnu.
Niko nije dobio u alatu 4 šrafa za čeličnu felnu niti u uputstvu o tome nešto piše.
Da nije bezbedno dobili bi ili 4 šrafa za čeličnu felnu ili rezervni točak sa alu felnom.

A logično je da šraf sa konusnom podloškom ide na alu felne da ih ne z.j.b.!

Vulkanizer mi je jednom, na moje pitanje oko šrafova, rekao da bi bilno poželjno da nabavim (kupim) dodatni set šrafova.
Već sledeće sezone, ja ga ništa ne pitah, on mi ništa nije rekao samo ih zašrafio.
I tako idemo dalje godina za godinom ... sa istim šrafovima!

Ovo je moje mišljenje, nije mišljenje majstora tj.stručnjaka ! ! ! ! !

hobbista

Citat: miki-bgd poslato 05.12.2014. - 12:28
Kaze mi majstor da nije mogao da zategne sraf po fabrickoj specifikaciji jer proklizava zbog podloske, pa ukoliko se pretera sa zatezanjem ostetice se navoj.

M12 se uglavnom priteže sa 9-10 "kila" u zavisnosti od fabričke specifikacije za dato vozilo.
Onaj koji sa tom silom uspe da pokida (ošteti) navoj, taj ima ozbiljan problem sa kilo ključem.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Da, trebalo bi da kupi jedan!  :fiju:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bmiillan

Citat: dovla poslato 05.12.2014. - 20:01

Vozilo sa 4 alu felne u gepeku ima 1 čeličnu felnu.
Niko nije dobio u alatu 4 šrafa za čeličnu felnu niti u uputstvu o tome nešto piše.
Da nije bezbedno dobili bi ili 4 šrafa za čeličnu felnu ili rezervni točak sa alu felnom.


kada sam kupio stepway-a u maju 2010 godine u gepeku je osim dizalice i ključa za točkove bila i kesica sa četiri šrafa za čeličnu
felnu tj. rezervni točak. na alu felnama su bili šrafovi sa "podloškom" a ova četiri su bez.

možda nisu stigli da ih "ocarine" u servisu
nemoj na silu uzmi veci cekic

dovla

Šta ima za carinu  :gun:.
Moguće da su kod tebe carinu preskočili.

Ja sam dobio od dodatne opreme:
-dizalicu
-ključ za točak 17 i
-ključić za poklopce alu felni.

I pepeljaru  :cool:

silent

#44
Kupljena 4 sigurnosna srafa za celicne felne, proizvodjac Febi Bilstein, cena 2.200 dinara.
Ima i Kineskih srafova za 1.500-1.700 din.

Dimenzije su M12 x 1.5 x 23mm

http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=58760&category_id=148

Vise slika ovde:

http://www.amazon.co.uk/Febi-27047-Locking-Wheel-Nuts/dp/B006DHV87S





Dobro su nalegli :)