Vijci za čelične i alu felne

prethodna tema - sledeća tema

perke21

 Ja sam na otpadu uzeo 16  šrafova (od renoa) za 500 din, tako da nije to neka cifra.

ivan-bgd

Ja sam koristio iste šrafove i za alu i za čelične felne...

faki

#2
 @ perke21 & ivan-bgd,

Mislio sam da postoji neko stučno objašnjenje u vezi karakteristika odnosno razlika između tih šrafova...
U svakom slučaju hvala, ipak ću morati sam da odlučim:)

Loganovac

#3
Postoji. Razlikuje se izvodnica konusa u felni, kao i debljina mesa felne. Ovo drugo možeš lako da uočiš i sam - gurneš vijak do kraja u rupu čelične i alu felne i izmeriš koliko štrče, biće ti sve jasno. Normalno, glavčinu "ne zanima" kakva je felna prišrafljena, zanima je samo da vijak uniđe do prave dubine u navoja. Što se oblika površine naleganja tiče, može biti poluloptastog ili konusnog oblika. Bez namere da nekoga reklamiram, različite oblike i dimenzije vijaka možeš da pogledaš ovde.

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miki-bgd

Srafovi na alu felnama nisu imali fiksan konus nego "nakacen", ali posto nisam uspeo da ga skinem stavio sam ih takve na celicne felne.

zac

Kako god...celicna felna mora imati svoj zavrtanj a aluminijumska svoj.... niti su isti konusi niti duzina... mnogo dugacak zavrtanj na celicnoj felni, moze praviti smetnje kod zadnjih kocnica, to jest da udari u paknove.... ne igrajte se sa tim, ako vec odvojite novce za dve garniture razlititih felni, ne vidim razlog zasto ne nebaviti i odgovarajuce zavrtnjeve.  :ne:

miki-bgd

@zac
Nisu srafovi neka investicija, samo nisam znao za to sa  kocnicom. Kako mogu da proverim da li se desava to sto si napomenuo, jer ako ne moram ne bih da skidam sve opet, taman sam lepo namestio  :c:

Ayrton

Dve godine koristim iste šrafove na čeličnim i alu felnama.Šrafovi su fabrički (za alu felne).Nisu nigde kačili ni na jednim felnama,ali kad sam hteo da ugradim sigurnosne šrafove nisu mogli da se montiraju,jer su bili duži 5-6 mm.Skratio sam ih , obradio vrhove i montirao.Opet ništa nije kačilo ni na alu ni na čeličnim felnama.To je moje iskustvo.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

zac

Citat: miki-bgd poslato 29.10.2012. - 19:19
@zac
Nisu srafovi neka investicija, samo nisam znao za to sa  kocnicom. Kako mogu da proverim da li se desava to sto si napomenuo, jer ako ne moram ne bih da skidam sve opet, taman sam lepo namestio  :c:

Da nedaj boze kace, vec bi znao... izlomili bi paknove ili nesto.... ja sam samo naveo primer sta sve moze da se desi...naravno i neodgovarajuci konusi mogu dovesti do samoodvrtanja  zavrtnjeva...naravno ne mora da znaci...ali !!!! 

david

Ja vozim tako vec tri godine, samo cepaj..

alexv011

Kombinacija aluminijum - celik, to bas nije zdravo ... ako se ne varam.

Loganovac

Verovatno. Ali, čime onda da ušrafiš alu felne? Aluminijumskim šrafovima?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

alexv011


perke21

Uvek se oduševim kad se na forumu raspričamo i onda odemo u duboku teoriju, a čovek kome treba pomoć ostane zbunjen. Dakle možeš da koristiš iste šrafove, ali se ovi za čeličnu ne preporučuju za alu. To je moj kratki zaključak i iskustvo posle ranijeg višednevnog čitanja. Ulaganje u posebne šrafove (za čelične felne) je minimalno da bi lupao glavu da li nešto može da se desi. Iskustva pokazuju da ljudi teraju i sa ovom drugom objašnjenom kombinaciju duži vremenski period i da im se ništa nije desilo (pu, pu, pu). Dakle možeš i jedno i drugo. Odaberi sam.

Uragan

Ljudi, jel zna neko keje su mere srafovi koji treba da idu na alu felne za Sandera. Prosle godine sam muku mucio cak mi je vulkanizer sjebao rupe, pa sam uzimao od mercedesa brezone pa kratio. Ako neko zna koja velicina srafa ide nek mi napise :) Hvala.