Zamena antifriza

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Sir Oliver

Tokom leta mi je opadao nivo tečnosti, pa sam dolivao destilovanu. Merio sam danas, -10 pokazuje.
Da li će biti nekih problema ako sipam 1L Totalovog G12, ili moram da menjam celu količinu?
I ako smem da sipam, kako najlakše da izvadim litar tečnosti?
Pitam iz tog razloga, jer me je danas jedan lik istripovao da ne bi smelo da se doda litar koncentrata, jer kako reče, može da skine neku rđu odnekle i da propiša hladnjak i može da se s**be vodena pumpa.  :ne:
I drink to make other people more interesting.

drzarkod

Ne,  izvuci meračem antifrizA u više navrata aspiriraj oko pola litre i dodaj G12,  pa proveri. Ja sam tako. Fantazije oko rdje neka te nebrinu. Kad budete radili veliki servis menjaces sve što treba.

Zoran

Ja sam 1 litar koncentrovanog antifriza dolivao dok motor radi a crijeva na hladnjaku stiskao i puštao da se što prije izmješa sva količina. Nije bilo problema ali mislim da koncentrovani antifriz nije bezazlen...
P.S. Prethodno sam na tanko crijevo ispraznio posudu.
Sam svoj gazda - vazda.

peras

#199
Da li se rashladna tecnost na bazi glikola moze koristiti kao koncetrat?

Ne, rashladna tecnost na bazi glikola kao koncentrat ne nudi dovoljan prenos toplote i zastitu od korozije.Da bi se optimizovao prenos toplote i druge funkcionalne osobine uvek mora biti razblazen sa kvalitetnom vodom, pozeljno deminiralizovanom u odnosu 50:50 sa koncetrovanom rashladnom tecnoscu.  Glikol (koncetrat) uvek treba razblaziti do 30:70 prekoracenje ovog odnosa moze ugroziti osobine rashladne tecnosti. 
izvor: http://www.coolantexperts.com/faq

Sir Oliver

I dalje ne znam sta mi je ciniti. Iskustva sa jedne strane i ovaj tekst sa druge. Ima li neko jos neki savet?
I drink to make other people more interesting.

nik

#201
Citat: drzarkod poslato 26.11.2014. - 16:05
... izvuci meračem antifrizA u više navrata aspiriraj oko pola litre i dodaj G12,  pa proveri.

Citat: Zoran poslato 26.11.2014. - 16:24
P.S. Prethodno sam na tanko crijevo ispraznio posudu.

Sve ti je već rečeno. Ne brigaj da će koncentrat nešto da za*ebe. Dok dodje iz ekspanzione posude do vodene pumpe preko donjeg voda iz hladnjaka već će da se pomeša. Ne treba praviti nauku od prostih stvari. Neće da izjede motor i hladnjak za minut.
Ono upozorenje iz teksta se odnosi na bambuse koji bi sipali čist koncentrat u motor misleći da dobijaju bolju stvar nego kada je razredjeno sa vodom kao da se radi o rakiji, a ne o antifrizu (nažalost i takvi postoje, čak jednog takvog lično poznajem koji je to uradio na Jugu).

step.SU

Hvala ti kolega! Malo sam se iscimao kad sam procitao to o izjedanju hladnjaka i cega sve ne, pa sam zato mislio otici u servis, ali necu da mi se i tamo ismevaju  :Smiley:

Danas cu sipati antifriz u ekspazionu, posto je i nivo dosta nizak, a evo i temperature polako odlaze u minus...  :kava:
CITIUS - ALTIUS - FORTIUS

Sir Oliver

Hvala drugari, sad mi je kanda lakse.
Danas će da sevne kilce Totalovog G12.
:hat:
I drink to make other people more interesting.

dankole

Pozdrav,
meracem antifriza sam video da moze do -17C, da li da zamenim antfriz u celom sistemu ili da dodam samo ( i koji? ) ? Hvala! :)

Loganovac

E jbg, pa ne može tako s neba pa u rebra! Da si samo prelistao ovu temu našao bi sve odgovore na ovo pitanje, ali ajde...

Dakle, kolikje star auto, koliko je prešao i kad si zadnji put menjao rashladnu tečnost? Dalje, da li si je nečim razređivao, -17 izgleda kao malo više razređena... Normalno se tečnost menja svake 4 godine, a doliva se adekvatna G12. U skladu sa prethodnim trebalo bi odrediti da li je za zamenu ili je samo previše razređena. Zavisi i čime je razređena, sve osim destilovane vode odmah izbacuj iz hladnjaka. Malo smo raspravljali i oko procedure dodavanja koncentrovane (nerazređene) tečnosti u sistem, uopšte nije toliko naivnan problem...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

Renoov orginalni antifriz, tj. Glaceol RX tip D u pakovanju "Renault boutique" dolazi spreman za sipanje, međutim navodi se da je do -21 C. Ono što kod mene izaziva sumnju jeste upravo ta temperatura, da li je dovoljna za ovdašnje prilike?

drzarkod

Meni je na Kopaoniku bilo minus 29...pa ti vidi....

Rimad

S obzirom da će antifriz biti u autu 4-5 godina, zna li iko koliki je rok trajanja antifriza, tj. koliko najviše star antifriz smije biti prilikom kupovine?

Zoran

Piše ti na ambalaži koliko se smije koristiti u vozilu. Najduže što sam viđao je 240 000 km ili 5 godina. Recimo kod nas ima Permant u toj varijanti (G12).
Sam svoj gazda - vazda.