Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Nisam izmislio da je napred bio manji pritisak, gledao po mnogim nalepnicama raznih marki kola a sto rece covek, tako je bilo i na mom loganu iz 2004 g.Ko ima vremena da malo progugla zasto je to tako, neka javi...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Svarog

Što jes, jes. Kod mene je na Loganu proizvedenom 2008. godine ista stvar. Napred 2,0, pozadi 2,2. Meni se čini malo nelogično, ali ako oni tako kažu...   :cul:

Andrix

Sada Sandero mi je osetno tvrdji od Logana, mozda zato sto su jos novi amortizeri, ali cu bas probati da napred stavim manji pritisak da vidim ponasanje...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Veterinar

Sandero je mnogo tvrđi od logana, uz napomenu da imam iskustvo samo Stepway varijantom.

drzarkod

Po mom iskustvu napred mekse, nazad tvrdje, u slučaju opterećenja povećati pritiske po preporuci proizvodjača.

speedo

Kako sam jučer nabacio ljetni set guma, a zimske ostavio da miruju, sjetim se da provjerim i pritisak u rezervnoj gumi. To je bila dobra odluka, jer je imala samo 1,3 bara, stavio sam je na 2,5 pa neka tako stoji. Autu će skoro tri pune godine i do sada nisam provjeravao pritisak u rezervnoj gumi, iako sam je jednom i koristio, prije godinu i po.

silent

Uzmem danas da proverim pritisak u gumama i doduvam po potrebi, nisam odavno.
Pošto idem na duži put, 1000 km autoputem u jednom pravcu, da li je mnogo ako sve gume naduvam na 2.4? Auto će biti  opterećen sa dve osobe i punim gepekom prtljaga.

Uračunao sam i to da sam duvao i merio na toplim gumama, do pumpe sam vozio oko 5,5 km gradske vožnje, pa je i to uticalo na pritisak.

Duvao sam na OMV-u, sa prenosnim kompresorom koji je delovao prilično novo, a kazaljka se nije zaglavljivala i preskakala prilikom merenja.

Zanimljivo mi je bilo što je pritisak u gumama bio oko 1,8, a secam se da sam ih duvao na 2,4, doduše davno, neobično mi je da su toliko izgubile.

Primetio sam i jednu čudnu stvar, imam osećaj da auto sada manje skače preko neravnina i ne osećam svaku rupu kao pre...

U svakom slučaju, nabaviću ovakvo nešto, deluje mi kvalitetno.

http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=39426&category_id=73




miki-bgd

Ja imam ovakav


Proverio sam na 2 pumpe, i dobar je, dobro radi. Jedino mislim da sam jednom naisao na problem, ali je bio na suncu i dosta se zagrejao. Ali razumljivo. Placen 100din kod kineza  :too:

jasho

@silent,

OMV mobilini parati za naduvavanje greše i to dosta, barem je moje iskustvo tako sa njima i to ne sa jedne pumpe obično priažu oko 0,3 bara više vrednosti, po meni je bolje neka novija NIS- pumpa ili kršten vulkanizer, NIS ima precizne merače gde ima zadaš pritisak pa naduvava sam do tog pritiska., recimo Zmaj 2 iz pravca aerodroma ima dobar merač i precizan.

Ja bi se držao na 2,2 ili ako hoćeš malo tvrđe 2,3 bara ali ne više od toga, jer će ti se gume s obzirom na dužinu puta i spoljašne temparature koje najavljuju za ovu nedelju podići za koji procenat pritisak u gumama.

Pozz :ziveli:

Loganovac

A što biste pumpali više od fabričke preporuke?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Mislim da je fabrička ili bar proizvođačka preporuka da se pritisak poveća prilikom dužih putovanja i većih brzina. Ja svoje pušem na 2.5 i još ništa nije crklo.
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Na onoj naljepnici na vratima stoje preporučene vrijednosti pritiska...kod mene je u oba slučaja, i opterećen i neopterećen auto, isti pritisak - 2,0 naprijed i 2,2 nazad.

astmario

A zasto u katalozima proizvodjaca pneumatika stoji obrnuta vrednost pritiska u odnosu na proizvodjacku koja je  na nalepnici, gde god sam gledao pise 2.0 pozadi, 2.2 napred, apsolutno mi nisu jasni. :ne:

Zoran

To je u redu dok je auto opterećen samo vozačem.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Pa u sustini si u pravu, za svakog putnika po 1 bar. Ako nas je 5 u kolima (kao sto je moj slucaj sada) gume treba pumpati na 2.1 i jos 4 bara za svakog putnika. Kad krenem nazad za Srbiju idem na napumpam na 6.1. Ima da klizi kao po ledu.  :banghead: