Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Posto imamo temu vezanu za zimske gume, red je da obradimo i letnje pneumatike.
Pisite o vasim iskustvima, ceni, preporuci ....

Loganovac

Pisali smo o svojim ne baš pozitivnim iskustvima sa maltene svim gumama koje dobijamo uz auto - Kormoran, Debica, Barum, a ja dodajem Continental (mislim naravno na onaj rumunski koji je bio na autu), jer su rano počele da trule, stvaraju se sitne pukotine svuda po njima! Jesu malo tvrde i (prema mom shvatanju) nedostaje im grip po prašnjavom asfaltu - kad sam jesenas stavio zimsku Fuldu KM3 nisam mogao da verujem koliko su udobnije, mekše i tiše! Ovo još nisam čuo da je zimska guma tiša od letnje, ali sam i to doživeo! Rešio sam da ih ne vraćam na kola već da kupim nove, najverovatnije opet Fuldu (Eco Control), ali će o tome više da napiše Keka koji mi ih je preporučio kao mekane i tihe, a ja baš to i tražim.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dvelemir

Bilo kako bilo, meni su još uvek na vozilu pozadi fabrički michelin energy (ako se tako piše) pretrčali 93000 km za sada i u takvom su stanju da je vulkanizer neki dan dao komentar da su u dobrom stanju i da mogu još da trče, naravno ne znajući koliko su pretrčale. Naravno, nazad stoje od samog početka. Mada su i prednji dosta prešli - 80000 km, ali kada sam ih skinuo video sam da su "momački" istrošeni.
Dolazi vreme zamene prednjih pneumatika (zimske tigar wintera) i tačno ni sam ne mogu da se skontam šta da nabacim... Naravno kolebam se zbog preterane eksploatacije... Sandero će mi u maju napuniti 2 godine, a do tada ću pregurati 100000 km sigurno.
Rupe na putu, gradska vožnja, ležeći policajci, ivičnjaci i tome slični razlozi me kolebaju da li da ulažem tolike pare u gume...

DarioGTI

Ja sam prije par dana presao na ljetni set guma (na SN). Naprijed sam stavio rezervne kotace sa svoje i caletove SN, posto su rezervne nove gume Debica Navigator, univerzalke, a pozadi sam stavio jedan par Fulda EcoControl koje sam i prosle godine vozio.

Dojam je ovakav - nakon 4 zimske Sava S3, ove Debice i Fulde su malo tvrđe (napumpane su na istom tlaku), na kiši su također dobre, a nisam primjetio neku pretjeranu buku ili nesto slicno. Vidjet cemo koliko ce Debice izdrzat na pogonskim kotacima...
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

mladja73

Od aprila 2008-me imam cetiri letnje Michelinke sa kojima sam prezadovoljan. Jeste da sam ih skupo platio ali ne zalim.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Keka

Vozio sam fabricke Montana gume, koje su obicno parce plastike. Kormoran je isto to samo sa drugim nazivom, sara je ista. prodao sam ih za sitne pare kad je zadnjoj levoj iskocilo jaje na gazecoj povrsini na nekih 40.000 km. Kupio sam 2 Continental PremiumContact2 gume, koje su udobne, tihe, odlicne po suvom i mokrom, ali skupe. U iste sam se razocarao kad je nakon 40.000 km poceo da trese volan zbog deformacije gume, tek sto su izasle iz garancije. Eno ih u podrumu sa 4-5 mm sare. Uzeo sam Fulda EcoControl posle ADAC testa prosle godine (http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2008_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx), korektne su, jeftine (cak jeftinije od Tigar Hitrisa). Na ovogodisnjem ADAC testu su im zamerili ponasanje na mokrom.

Najnoviji ADAC test:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=63365&SourcePageId=31821
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId=63377&SourcePageId=31821
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

Ja sam stavio BF Goodrich. Moram priznati da prvi put imam njihove gume na kolima, pa ću videti kakve su...
Prvi utisak je da su prilično tiše od Winter1 ( čudno, zar ne? :D )

Na žalost, nije bilo Uniroyal guma kod ovih gde sam uzimao... a da je bilo, bez razmišljanja bi ih uzeo  :ne:  (na račun stare slave).
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Dobra cena! Made in gde i kada? Znam da imaju novu fabriku u Poljskoj...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

Rumunija decembar 2010 :)
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Meni je dosta rumunskih guma (na rumunskom vozilu  :Smiley: ). Znači, ipak Fulda.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Letnja Fulda je made in South Africa  :ne:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Raja

#11
A da li "zvižde" k'o vuvuzela s obzirom da su iz South Africa? :hihi1:

Keka

Mozes da probas pa da vidis  :friends:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Ayrton

#13
Jes' vala,vreme je za vraćanje letnjih guma.Imam komplet zimskih Wintera (14''), a letnje su mi fabričke Continental Eco Conti 3 na alu felnama (15'').Iz 2006. godine su,prešle oko 25000 km i na njima piše "engeenered in Germany".Ja mislio konačno da i ja imam dobre gume,kad ono sa unutrašnje strane "made in Romania"!?  :badmood:.
Dosta ljudi mi je reklo da su loše i da su se loše pokazale i na Clio-u,a ja to nisam primetio dok nisam stavio zimske i slatko se navozao zimus (tiho i udobno!).
Pošto sam i Wintere kupio u Bosni (kad ti vrate PDV izađu oko 17 % jevtinije :hihi1:),otići ću prvo tamo da vidim cene a možda bude i neka akcija na sajmu od petka.Kako god,dve moram da uzmem i stavim napred a od one 4 Kontinentalke dve bolje idu nazad.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

MajorSoul

Sutra odoh i ja da promenim gume. Vracam ove m+s koje cu da koristim kao letnje jer se nisu bas pokazale kao zimske, a zimske idu u garazu :)
:wind:
..need more buttons..