H4 LED sijalice - rešenje problema dugih svetala

prethodna tema - sledeća tema

nik

Pošto nas je par sa foruma nabavilo H4 LED sijalice za glavni far, a pojavio se problem "brljavljenja" ako se iste povežu direktno na originalnu instalaciju pri prebacivanju na duga svetla (gore zelena i plava signalna lampica na inst. tabli, nemogućnost vraćanja na kratka svetla itd), kao i kod postavljanja ksenona, da vam prestavim moguće rešenje istog, pa kome se svidja...

Više reči o problemu je bilo u ovoj temi, ali da ne spamujem istu sa opisom radova.

Potreban materijal:
- Po 1 ženski i muški konektor za H4 sijalice (ja sam iskoristio ranije naručeni adapter sa Aliexpress-a)

- 3x50 cm provodnika licnastog 1,5 mm2 u različitim bojama,
- podnožje za auto-relej ili dve ženske buksne,
- jedan auto-relej (nebitna jačina),
- izolir traka, termoskupljajući bužir,
- plastične vezice.

Prilikom upotrebe nestandardnih sijalica H4 (ksenoni ili LED), javlja se gore opisani problem sa prebacivanjem duga-kratka svetla. Isti se kod ugradnje instalacije ksenonskih svetala (koja se zbog položaja akumulatora sa kojeg dobijaju struju za rad, kačila na priključak H4 sijalice levog fara) rešavao ubacivanjem auto-releja u priključak H4 sijalice desnog fara, tako da je kalem releja, koji je u tom slučaju vezan za + dugog svetla i masu, davao neophodan otpor neophodan za ispravno funkcionisanje dugog svetla (bilo je priče o tome na forumu).

Za rešavanje istog problema sa LED sijalicama iskoristio sam isti princip i izradio adapter u kojem je kalem auto-releja povezan paralelno sa instalacijom dugog svetla i ubacuje se izmedju jedne od LED H4 sijalice i originalnog priključka.


Pošto nisam našao originalno podnožje za auto relej, ugradio sam dve obične buksne i izradjen adapter izgleda ovako


Postavljen na autu


Prebacivanje kratko-dugo svetlo i obratno funkcioniše sada bez greške.

Pošto planiram koliko sutra da skinem sve i vratim klasične halogene H4, dok ne rešim pitanje dnevnih svetala kao posebnog svetla (trenutno je sve povezano na uredjaj koji automatski aktivira kratka svetla, pa ne želim nepotrebno da "trošim" LED sijalice), na slici se vidi da sam, samo probe radi, sve fiksirao za sajlu za podešavanje visine fara izolir trakom. Kada rešim pitanje dnevnih svetala, biće sve postavljeno i pričvršćeno kako treba.

Zaboravih da napomenem, druga sijalica se vezuje direktno na originalni priključak H4 sijalice.

nik

Diskusija o H4 LED sijalicama premeštena u ovu temu.

Ovde DIY