Dacia Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R

prethodna tema - sledeća tema

dekiv68

Stiže nam i prva Dacia sa automatskim menjačem (prema tvrdnji autora teksta, prenetog sa portala VG).
http://www.vrelegume.rs/test/dacia-sandero-stepway-automat-tce/
Kako vam se čini?

hobbista

Ovo nije automatski menjač u pravom smislu te reči. Veći deo je klasičan menjač, dok birač brzina i kvačilo radi automatika (odnosno elektro-hidraulika).
Sporiji je od pravog automatskog menjača, što je i za očekivati. Ovo je pandan Alfinom Selespeed-u koji, iako ima nekih bolesti, nije loš menjač.
Pre neki dan sam radio Punta 1.2 8V (60KS) sa ovakvim menjačem. Auto je smešan za vožnju, pogotovo kada mu se uljuči Eco dugme  :-)1
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Keka

#2
Opet go tepih na odmoristu leve noge. Kaznio bih onog ko (ni)je razmisljao o tome da rucno ocisti sve uprljane tepihe zbog tog propusta.  :badmood:

Ni ovaj ni automatski menjac nisu nista novo, Renault ih odavno koristi u drugim modelima, narocito u Rusiji.

Jedino sto se cena polako zida i uveliko prevazilazi auto za siroke narodne mase.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


gromovnik

Ako taj menjač valja čemu, svakako bih doplatio 600€ za njega. Doduše trenutno nisam u mogućnosti da razmišljam o novim kolima, ali za koju godinu se nadam da će automatski menjač biti opcija za većinu modela.

Loganovac

Izvesno je da će svaka varijanta automatskog menjača imati uticaja na potrošnju. Ovo što se nudi i nije automatski menjač. Meni je sasvim dovoljno ovo što su napisali o cimanju pri šaltovanju sa većim gasom - doviđenja! S druge strane, automatski menjač i nije neko čudo imajući u vidu da sam još pre dvadesetak godina lično imao priliku da probam Yuga u toj varijanti...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bind

Posle  Stepway-a    Sandero .

Test: Dacia Sandero TCe 90 Easy-R Laureate (automatik)

https://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2018&mm=04&nav_id=1383885

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

szs

Žalosno što nema Sandero sa manuelnim TCe 90.  :ne:
Prva opcija je Stepway sa dosta višom cenom koja stiže običnog Sandera sa dizel motorom.
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

dekiv68


Aleks

Citat: Zoran poslato 22.04.2018. - 05:23
Još jedna skupa igračka. . .
A opet najjeftiniji.
Idealan gradski auto.

Zoran

Pa tu varijantu je imao Wartburg, samo za polazak se koristilo kvačilo.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix


saša61beograd

#12
Mislim da je Wartburg imao samo centrifugalno kvačilo,što je značilo promenu brzine bez pritiskanja kvačila.Znači kao ovaj na Dačiji u manuelnom modu.
Jednom sam se vozio u Opel Korsi sa ovakvim menjačem (easytronic,ili tako nekako).I taj su menjač novinari ispljuvali,a ja ništa loše nisam primetio,barem onako kao suvozač.Brzine je menjao otprilike kao neki normalan,staložen čovek koji ne žuri,po meni sasvim ok.
Ja bih ovo rado posedovao.Nije pravi automatik,ali ni kvarovi nisu skupi kao kod automatika.
Jedino mi se mnogooo ne sviđa što nema parkirni položaj,nego se koristi samo ručna!

szs

Možda nismo još upoznati sa "novotarijama" ovog tipa  :ne:
Ovaj menjač je ROBOTIZOVANI manuelni menjač. Stiskanje i puštanje kvačila kao i menjanje brzina rade elektro-mehanički aktuatori, kontrolisani ECU-om
Ovaj menjač ako se auto ugasi u brzini, D ili R, OSTAJE u brzini baš kao i običan.
Prednosti i mane su diskutabilne ali za npr invalide i sl je odličan baš kao i za taksiste.
Nervoznijima uvek preostaje da sami šaltuju u manuelnom +- modu. Nije ni tada 0,00000006 sec transfer kao kod Ferarija ili BMW ali za normalnu vožnju prihvatljiva opcija.
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

dekiv68

Da malo obnovimo znanje: Test automobila: Dacia Sandero Stepway i Laureate Easy-R 0.9 TCe 90
https://www.youtube.com/watch?v=cTtCEG3aw4Q