Popravka sirene - DIY

prethodna tema - sledeća tema

River

Jedan od sitnih problemčića vozim sandera 5 mjeseci, kad sam ga kupio nije bila ispravna sirena.
Elektricar je popravio za 5 min. i prije par dana opet je stradala zica (majstor je samo skratio i zalemio).
Prema ovom diy-u sam rastavio i zamjenio kompletnu zicu, stavio sam zicu za ozvucenje, koja ima izuzetno zilavu izolaciji, zalemio i izolaciju od zice ugurao u onaj mali utor i super ljepkom zalijepio za plastiku koja se prilikom paljenja svjetala rotira tako da opterecenje kod okretanja bude na izolaciji, a ne na lemu ili zicanom jezgru.

Loganovac

Svaka čast, međutim  :worthless:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Večeras, opet crkla sirena!  :banghead:  :banghead:  :banghead:

Sutra idemo u rastavljanje

Bata83

Da li ima vise modela rucice ili je neki budz u pitanju posto je drugacija kod mene

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

lovac

Danas sam opet skinuo ablender; žica od sirene ovoga puta pukla kod rotirajućeg dela za paljenje svetala.
Činjenica da je ceo taj sklop malo kilavo napravljen i za očekivati je da prilikom bezbroj paljenja svetla (a to se kod nas dešava svakodnevno kad god krenemo autom), žica od sirene pukne, pošto lemljeni deo rotira svaki put kada se svetla pale.
Zamenio sam celu žicu, jer je stara već postala kruta.

Operacija uspela - sve funkcije ablendera rade!

Veterinar

 :aplause:
Zato su na novim modelima turili sirenu u volan.

lovac

Montirao sam sklop na auto, ali nisam postavio plastične obloge (maske) oko volana, ako se posle popravke nešto desi, da se ne moram zezati ponovo sa skidanjem.
Danas, u toku vožnje pade mi na um ideja  :)  :bonk:
Naime, kada sam na stolu probavao sve funkcije ablendera, čini mi se da ona plastika ''vrišti'', škripi, kada se poluga mrda na sve predviđene strane.
Šta mislite, da li bi bilo dobro da sve to ponovo skinem i da komletan mehanizam podmažem sa nekim lubrikantom. Meni na um pade silikon sprej, ili WD-40, ili nešto slično.

lovac

Moram da repliciram svoj post!

Ponovo sam skinuo ablender i sve površine koje se rotiraju i kreću pošpricao sam silikon sprayem, a kod prekidača za žmigavce (gde je fabrički bila neka bela mast - sva se ukrutila), lepo sam očistio i malo naneo vazelina.
Kad sam sklop vratio, deluje kao da je nov iz fabrike: nema škripanja, zapinjanja, strugnja - sve radi bez otpora, odsečno.  :too:

nik


lovac

Izvinjavam se - setio sam se kamere, tek kada sam završio posao!  :ljut:  :banghead:  :bonk:

supercuber

#41
Da se i ja prijavim, posle sedam godina, Stepway, zanemeo.
Ne radi sirena.
Proverim osigurač, ispravan.
Prići samoj sireni da proverim, nije jednostavno, odlučim se da prvo poslušam savet sa Foruma i proverim ručicu.
Kupim u Womaxu set HEX ključeva, 330 dinara, No15 je onaj koji vam treba.

I jedan finiji "krstasti-Philips" odvijač, set alata za montažu i demontažu, klešta su tu za zatezanje vijka obloge, mali su HEX ključevi, ne može se dotegnuti samo prstima.


Pristup do dva vijka za skidanje plastične obloge, od dole,


Dosta su dugački, ima da se "odvija" baš puno,


Dva mala Philips vijka drže telo ručice, samo se odvrnu i ceo sklop se izvuče ulevo, na njemu je i konektor koji se lako skida koji ima "kukicu" -osigurač, prvo nju potisnite, pa onda izvucite konektor.


Crna žica, prekinuta na samom spoju,


Zamenjena za 30% tanjom ali sa silikonskom oblogom, mnogo elastičnija od krute VALEOve.


Malo je "Tricky" za pristup i lemljenje ako nemate finu lemilicu (ova je od 80W) , a ne želite da rasturate ceo sklop ručice da lakše priđete. Trebaće i oštra pinceta da izvučete deo stare žice, koja ide polukružno oko vretena ručice.
Na kraju, zalemljeno, uz kap super lepka na izolaciju i plastično ležište kabla, da ne šeta,


Montaža, obrnutim redosledom, uz napomenu, odvijte vijke obloge do kraja pre sklapanja, ako su previše ušrafljeni,  štrče i  onemogućavaju upasivanje gornje i donje obloge i ne može se potrefiti kanal koji vodi vijke ka gornjoj oblogi.


Sve u svemu, sat vremena posla i sirena opet radi.
Taman za tehnički 25. marta.

Pozdrav

dekiv68

 :aplause: svaka čast Supercuber na opisu i naročito na fotografijama :ziveli:

Veterinar


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.