Popravka sirene - DIY

prethodna tema - sledeća tema

Saja174

Pozdrav.

Prije par dana na Sanderu mi je crkla sirena, tacnije radila je kada su svjetla ugasena, problem je naravno u lijevoj rucici na kojoj se nalazi sirena, svjetla i zmigavci. Nazalost, nemam mnogo slika, ali proces popravke je zaista jeftin i jednostavan, za razliku od nove rucice koja kosta 80€ i na kojoj ce sirena opet otkazati za 40.000km. Da je makar rumunska rucica pa bih i oprostio, ali je francuski Valeo, i stvarno je smece.


Dakle, simptomi- sirena ne radi kada su upaljena kratka svjetla ili pozicije, radi kada su svjetla ugasena.

Uzrok- slomljena zica od sirene u samoj rucici.


Proces popravke.

1. korak

Odvijte sarafe ispod volana, imaju dva komada, vidi se rupa od jednog na slici, na istom mjestu se nalazi jos jedan sa desne strane, trebace vam Torx broj 15. Imajte malo strpljenja, nije bas lako nabosti sarafe, ali nije ni tesko, moze vam dobro doci neka lampica.



2. korak

Kada ste odvili sarafe, uz malo sile i jos vise tehnike odvojite plastiku sa gornje strane upravljaca, kada ste nju odvojili, jako je lako skinuti donju.

3. korak

Zavrnite upravljac lijevo i obezbijedite sebi prostor da mozete prici sarafcicima koji drze samu rucicu (2 omanja krstasta sarafa, ne mozete ih promasiti).

4. korak

Kada ste odvili rucicu, odvojite dzek sa nje i spremni ste za akciju.

5. korak



Na samoj rucici se golim okom moze vidjeti ostecenje crvene zice. Moja je prvobitno bila dobro izlomljena, i onda kada sam je pipnuo skroz je pukla (na slici je oznaceno gdje zica treba da bude zalemljena, a jasno se vidi kako je puknuta i kako se smakla). Sve sto trebate uraditi jeste ponovo zalemiti crvenu zicu na njeno mjesto. Vidjecete da ona ide u polukrug, no ja nisam dalje rastavljao prekidac i lemio u je u polukrug, nego sam je zalemio odozgo. Ukoliko niste vjesti sa lemilicom, otidjite do prvog RTV servisa, to je njima sekund posla da zaleme.

6. korak

Sve vratite obrnutim redoslijedom od skidanja.


To je to, cestitamo, ponovo imate sirenu koju ste popravili za dzabe ili sicu i ne morate davati Valeo lopovima 80€ za novi prekidac!

djura

Uz pomoć tvog opisa popravke danas sam uspešno otklonio isti kvar. Hvala tebi i svima drugima koji nesebično delite svoja iskustva na ovom forumu!
Srdačan pozdrav!

sibelius

iz nekog meni nepoznatog razloga te zice vremenom poprilicno otvrdnu pa dodje do pucanja....moj maotri i ja smo na njegovom sanderu tri puta lemili....nezgodno je sto obojica imamo sake ko lopate a sve se odvija na "malom terenu". na kraju je matori (ne znam gde) nasao izuzetno mekanu,savitljivu zicu koju smo poslednji put zalemili proslog leta i evo ga stoji  i radi...
POSEBAN OPREZ obratiti pri vracanje svega na mesto i to pogotovo one male poluge za paljenje svetala...uveriti se da je sve postavljeno kako je bilo i nista na silu....ako okretanjem "tastera" svetla osetitie da nesto teze ide ne silite  nego opet otvorite i proverite....moj matori nije proverio nego sve lepo na brzinu nagurao ,krenuo da uplai svetla i polomio polugu za paljenje u samoj rucici.....otelio sam se dok nisam uspeo da polomljeni deo vratim na mesto i da ga fiskiram (mada mozda bi bilo bolje da sam mu rekao da sevne 80 evra ,da mu bude za nauk  :zloca: )

Keka

Telefonska zica je tanka i savitljiva i moze da se lemi.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zac

#4
.. Telefonska zica je uglavnom punog preseka, nije od licni-licnasta, jedino ako mislis na telefonski kabal koji u sebi pored licni ima i najlonske niti i moze da se lemi ali zna najlon da pravi problem....

Keka

Naravno da mislim na ovo drugo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Kraguj

Meni sirena ne radi nezavisno od svetala. Je li neko probao da vidi da li su u pitanju osigurači?

Kraguj

Nabavio sam ceo ablender za 3500.00 dinara (http://www.dacia-delovi.com). U ovlascenom sevisu u Jugosportu (Kragujevac)=16.000 dinara

Loganovac

Da li je ugrađen? Kako radi, jel sve u redu?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Predlog za zicu je silikonska, koristi se za kontakte na bojleru, trpi velike temp i vrlo je savitljiva. Licnastog je preseka, samo naci tanju....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Kraguj

Citat: Loganovac poslato 14.11.2015. - 20:52
Da li je ugrađen? Kako radi, jel sve u redu?

Ugrađen kod autoelektričara u Kragujevcu (autoelektričar "Gile"), jer odlično znaju sve o ablenderu. Uzeli mi samo 500 din za ugradnju.
Ukupno 4000 din i sve radi odlično. Mislim da je mnogo manje rizično ovako, nego da sami rasturamo ablender

zac

Prijatelju u tom slucaju nam ne bi trebala tema DIY.... Nije fora da odradis u servisu, fora je da sam covek uradi nesto, tome sluzi ova tema... i sta tu ima odlicno da se poznaje u amblenderu?

I ne shvatam sto je rizicno rasturati amblendr???  Pa amblender je izmisljen pre vise od 100 godina, i nije se tehnoloski mnogo promenio... Moj prvi amblendre koji sam rasturao je bio od Fice, a rasturao sam ga sa nepunih 9 godina...  :lol1:

nik

Bice :usisava:

A sad nazad na DIY

Gagi1/2

Veliko hvala i od mene na opisu popravke.  :aplause:
Kada sam skinuo ručicu, žice su naizgled delovale u redu. Da nisam ovde pročitao gde je kvar, verovatno bih se upustio u dalje rasklapanje i izgubio vreme, a možda i nešto dodatno oštetio. Kod mene se razlikovalo samo to što nije popustila crvena već crna žica.
Ako imate volan sa podesivom visinom - kada vraćate plastike na mesto, prvo uglavite gornju plastiku, onda skroz podignite volan, pa tek onda montirajte donju plastiku. Trebalo mi je malo vremena dok ovo nisam skontao... :(

maestral5747

Citat: hibernacija poslato 16.11.2015. - 00:27
Predlog za zicu je silikonska, koristi se za kontakte na bojleru, trpi velike temp i vrlo je savitljiva. Licnastog je preseka, samo naci tanju....

dobra je i ona iz kabela za peglu, također je savitljiva i mekana