Dopunsko otključavanje vrata (za one bez bravica)

prethodna tema - sledeća tema

nik

Kao što sam naziv kaže, a s obzirom da sam posle obijanja (šokiran cenom popravke koju je, srećom, pokrio kasko) rešio da uklonim bravice sa vozačevih i suvozačevih vrata i rizikujem sa zamenom razbijenog stakla. Druga bravica je odradjena proletos (bez obijanja, vršena popravka ogrebotina na vratima, pa reko' ajde), posle čega sam ovo i odradio, ali nisam tada slikao  :banghead:.
Pošto sam prošli vikend, zbog drugih stvari, skidao tapacir vrata, slikao sam pa da podelim na forumu, možda nekom i pomogne.

Pošto su uklonjene obe bravice, da bih izbegao neprijatnosti ukoliko dodje do crkavanja akumulatora, CB ili daljinca, a ulazak kroz gepek kod Logana ne ide, ubacio sam u zadnja vrata dopunski motorić CB koji nema veze sa postojećom instalacijom otključavanja/zaključavanja.

Kao što se na slici vidi, motorić je fiksiran sa dva šrafa za limariju i povezan polugom za mehanizam ručnog otključavanja zadnjih vrata.

Blok-šema instalacije ugrubo izgleda ovako

Provodnici iz vrata vode kroz B stub, pa preko ...
do skrovitog mesta na spoljašnjosti vozila relativno lako dostupnom (po sopstvenoj želji i mašti).

Ukoliko dodje do otkaza akumulatora pa u instalaciji vozila uopšte nema napona, za otključavanje je neophodno na izvode van vozila dovesti 12V (prespojiti na nečiji akumulator, jer sam opitovanjem ustanovio da je potrebna baterija solidnog kapaciteta i struje pražnjenja da se savlada otpor pri otključavanju, baterija sa mobilnog je bila najbliža kao sredstvo koje uvek možete imati uz sebe ali je potpuno napunjena uspela da odradi posao tek u oko 30% slučajeva  uz, praktično, potpuno pražnjenje).

Za slučajeve kada je otkazala CB ili daljinac iz bilo kog razloga u mrežu sam dodao i taster koji prenosi impuls sa akumulatora u vozilu na dodati motorić i otključava vrata. Ova komplikacija iz razloga što, ukoliko bilo ko sazna za položaj izvoda van vozila, bi bilo poželjno da promenite istima mesto što i nije tako jednostavna operacija. Uz ovaj taster, sve dok vam je akumulator u vozilu ispravan, ne morate nikog da zovete u pomoć, već jednostavno sami otključate bez da iko. sem vas, zna kako.

PS: Nadam se da ne treba da napominjem da taster mora takodje da bude na skrovitom mestu, dostupan van zaključanog vozila i da izvodi moraju biti razdvojeni i izolovani ako mislite da upotrebljavate taster.

:ziveli: