Servisni intervali

prethodna tema - sledeća tema

Goky

Servisni intervali propisani od strane proizvođača koji su navedeni u servisnoj knjižici vozila.

Dacia Sandero 1.4 MPI, kupljen 2010 god. u servisnoj knjižici stoji:
Benzinski motori:
Filter putničkog prostora - Svakih 15.000km ili 1 god.
Filter vazduha - Svakih 15.000km ili 1 god.
Filter goriva - 120.000km (za vozila kojima filter goriva nije u rezervoaru)
Kaiševi razvodnog mehanizma (sistem) - Svakih 60.000km ili 4 god.
Kaiševi za pogon dodatnih agregata (sistem) - Svakih 60.000km ili 4 god.
Svećice paljenja - Svakih 60.000km
Kočiona tečnost DOT4 i rashaldna tečnost - Svakih 90.000km ili 3 god.
Čišćenje sistema klima uređaja - Svake 2 god.
Kontrola i dopuna rashladnog plina - Svake 3 god.
Kontrola i otprašivanje zadnjih kočionih obloga - Svakih 60.000km

Dizel motori:
Filter putničkog prostora - Svakih 10.000km ili 1 god.
Filter vazduha - Svakih 10.000km ili 1 god.
Filter goriva - 20.000km
Kaiševi razvodnog mehanizma (sistem) - Svakih 60.000km ili 4 god.
Kaiševi za pogon dodatnih agregata (sistem) - Svakih 60.000km ili 4 god.
Kočiona tečnost DOT4 i rashaldna tečnost - Svakih 90.000km ili 3 god.
Čišćenje sistema klima uređaja - Svake 2 god.
Kontrola i dopuna rashladnog plina - Svake 3 god.
Kontrola i otprašivanje zadnjih kočionih obloga - Svakih 60.000km

U slučaju otežanih uslova eksploatacije servisni intervali se smanjuju.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

nik

#1
A motorno ulje i filter, ulje u menjaču... ?

Kao što rekoh već, već skraćene intervale još više skraćuju. Lopovluk.

Podseti me priča na lika u Auto Staniću u Vrnjačkoj banji (1. servis) koji je probao da me ubedi kako je originalni servis na 15.000, ali se zbog otežanih uslova skraćuje na 10.000 km i šatro, zbog toga mogu da izgubim garanciju jer sam došao sa 14.500 na satu. Isti otrečen kao zrela šljiva i propitan da li mu je poznato koliki su servisni intervali u drugim zemljama posle čega je ućutao.

Zoran

Ja ulje u mjenjaču mijenjam na 100 000 km a kontrolišem nivo na otprilike 30 000 km.
Sam svoj gazda - vazda.

silent

Citat: Goky poslato 07.04.2013. - 10:16
Kontrola i dopuna rashladnog plina - Svake 3 god.

Za ovo mi u ovlašćenom servisu tražiše 4.000 dinara.

Andrix

I kod mene u knjizici za 1.6 8v isto pise, a za ulje  15000 ali je preporuka na 10000 zbog uslova eksploatacije, sto bi se reklo kod nas los benzin, ulja, gradska voznja...npr.za sluzbeni punto pise isto na 15000 servis, i to nece da te pogledaju ranije a ne kao kod nas dodji, valja se, pa svakih 10000 parice u servise
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

nik

Citat: hibernacija poslato 07.04.2013. - 19:47
... a za ulje  15000 ali je preporuka na 10000 zbog uslova eksploatacije, sto bi se reklo kod nas los benzin, ulja, gradska voznja..

U tome i jeste fora i to me posebno nervira. Kada je krenula Integra sa Loganom i kada je trebalo pokazati kako je pouzdan auto i ne zahteva puno za održavanje bila su im puna usta tipa "Auto je ekstra, proverena Reno tehnologija, minimum za održavanje". Još mi se u glavi motaju i izjave tipa "Servisni interval je 30 kkm, ali znate, loše gorivo kod nas pa je prepolovljeno, ali doći će to na svoje kada se stabilizuje tržište goriva" (citiram tipa iz salona tadašnje Integre), da bi se, nakon prve 3 godine i prodatih oko 17.000 Logana, priča odjednom promenila na 10.000 km pod izgovorom "A, ne, ne, osnovni period je 15, a skraćeno je na 10 kkm zbog loših uslova, goriva i čega li već još".
U ovim novijim knjižicama su celu priču i ozvaničili.
G**nari.
Mislite šta hoćete, ali ko im dozvoli zamenu ful sintetike na 10 kkm (Optima SV je išla do 6 kkm bez problema), zamenu G12 antifriza na 3 god (Korsantin je išao bez problema 4) i Kočiono ulje DOT4 na 3 god (DOT3 mi je na Kecu posle 5 godina imao dobro vrelište, kada sam proveravao, a gorivo i uslovi su bili daleko lošiji u vremenu kada su stvari u zagradi bile standardi) malo je  :fiju:

zac

#6
Bas je  :fiju: ...kako su krenuli, servisni intervali ce biti na  5000 km.  zbog losih uticaja Srpskog vazduha i puteva.... jbga...toliko osiromasenog uranijuma, pa aflatoksin, pa GMO .....sve to ostavlja trajne posledice na auto...

:Smiley: :Smiley: :Smiley: :laugh: :laugh: :laugh:

Ljuba82

Citat: nik poslato 07.04.2013. - 16:32
A motorno ulje i filter, ulje u menjaču... ?

Kao što rekoh već, već skraćene intervale još više skraćuju. Lopovluk.

Podseti me priča na lika u Auto Staniću u Vrnjačkoj banji (1. servis) koji je probao da me ubedi kako je originalni servis na 15.000, ali se zbog otežanih uslova skraćuje na 10.000 km i šatro, zbog toga mogu da izgubim garanciju jer sam došao sa 14.500 na satu. Isti otrečen kao zrela šljiva i propitan da li mu je poznato koliki su servisni intervali u drugim zemljama posle čega je ućutao.


Moram da se nadovezem na ovu pricu. Auto smo uzeli upravo u Banji u junu prosle godine jer imamo tamo prijatelje i dobili smo solidnu ponudu, u principu smo super zadovoljni sa svim, pogotovo sa cenama u odnosu na druge...pa je i plan bio da se servisi rade tamo, jer smo povremeno u Banji. E sad problem je ispao pre nekih mesec dana jer smo se brzo priblizavali cifri od 10 K km, a nikako nismo imali vremena sad da idemo do Banje...a dobro se secam da su nam rekli da se servisi rade na 10K km. I sta cu, krenem da kontaktiram sve moguce ovlascene po Beogradu i svi mi rekose da se servis radi na 15 000. Ja opet pozovem AC Stanic u Banji, opet meni covek kaze na 10. E sad mi preko prijatelja dodjemo do samog vlasnika, covek kaze da mogu da dodjem i na 15...nije nikakav problem, ali je kao preporuka na 10. Frka je svima, ako mogu da namame ljude ranije, iskoristice to, ali mi se nije dopalo sto smo 5 puta morali da zovemo da bi na kraju dosli do informacije da ipak moze na 15.

glavonja3

U mojoj knjizici za auto iz 2006.-te pise da se svecice menjaju na 30 hiljada km, sto je dvaput cesce nego iz prve poruke. Pitam se da li je moguca bas tolika razlika?

sinnet

Citat: Goky poslato 07.04.2013. - 10:16

Benzinski motori:
Filter vazduha - Svakih 15.000km ili 1 god.

Dizel motori:
Filter vazduha - Svakih 10.000km ili 1 god.

Zivo me interesuje objasnjenje za ovakve pojave.
Sve tece,a narocito se u tome istice Dunav.

mladja73

Moja godisnja kilometraza je ispod 10000 km:

Filter putničkog prostora - jednom godisnje (obicno u prolece)
Filter vazduha - jednom godisnje
Filter goriva - jednom godisnje
Kaiševi razvodnog mehanizma (sistem) - menjani na  60.000km a to je bilo nakon 6 god.
Kaiševi za pogon dodatnih agregata (sistem) - menjani na  60.000km a to je bilo nakon 6 god.
Svećice paljenja - Jos uvek originalne
Kočiona tečnost DOT4 i rashaldna tečnost - Nije menjana (antifrizu proveravana tacka smrzavanja)
Čišćenje sistema klima uređaja - Nikad nije cisceno
Kontrola i dopuna rashladnog plina - Nikad kontrolisano
Kontrola i otprašivanje zadnjih kočionih obloga - Paknovi su originalni. Jednom su menjani prednji diskovi i kocnice.

Napomena: Ulje menjam jednom godisnje. Ful sintetika i to samo Mobil1. Ventili nisu dirani.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

saša61beograd

Koliko je star tvoj antifriz?Ovo pitam jer moj ima 5 god. a menjao bih ga sledeće godine kad budem menjao kaiševe i pumpu za vodu (to će biti 6god i oko 75.000km).Da li je mnogo preterano?
Inače i kod mene (5 god,65.000km) je mnogo toga "nikad", "nije" i "fabričko".
Ono što radim na vreme i pre vremena je ulje i filteri,na oko 10 meseci,odnosno 10.000km,sa uljem nema šale.

mladja73

Doduse nesto je dosuto prosle godine kada je radjen veliki servis. Auto je 7-sedma godina.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

saša61beograd

Onda će i moj izdržati 6 god,posebno što sam dolivao samo fabrički Glaceol.

Goky

Mislim da jedan član foruma živi u Nemačkoj pa bi bilo interesantno da napiše koji su to servisni intervali dati u njegovoj servisnoj knjižici...
Na engleskom sajtu Dacie sam video za Dustera da spominju interval na 1 godinu ili 12.000 milja što je skoro 20.000km (The service interval on all versions of Dacia Duster is 1 year or 12,000 miles, whichever limit is reached first)
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba