Felne

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ne biva to tako. Veće felne=manje gume pa nema govora o popunjavanju prostora, ukupni prečnik točka ne treba menjati. A i manje je udobno. Jedino možeš da spustiš auto, ali opet na račun udobnosti. Ja bih naranio svinje... :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Jednog leta,na Zlatiboru,pored mene je danima bio parkiran Logan sa gumama 175/80 14 (standardne felne).Meni je izgledao fantastično i moćno.Kada bih našao odgovarajuće gume u toj dimenziji,odmah bi to stavio.I po kalkulatoru guma je to u dozvoljenih 3% odstupanja.
Felne od 17 coli su velika zamka;gume su toliko skupe da se onda najčešće stavljaju neke krš,jeftine gume (Longdong,Pingpong,Made in China)pa onda cela priča sa felnama od 17 coli postaje tragikomična.

Lazar@

#887
Ma slobodno stavi 16 ili 17, nije bas toliko drasticna razlika sto se tice udobnosti...( recimo 17 od onog megana 2006 dusu dala za dacije)
Gume jesu skuplje ali ne drasticno jer sad sva nova kola dolaze sa velikim gumama

Moras da obratis paznju na par stvari
Raspon rupa za sarafe je 4x100
Sirina centralne rupe je 60.1mm
ET felne (to je oznaka koliko je felna izbacena/uvucena od glavcine tocka...Tipa ET35 je 10mm vise izbacena vani od ET45, sto manji ET to je felna vise izbacena)

Sirina felne se oznacava u Jotima(J oznaka)
za nasa vozila odgovara od 5.5Jota do 7.5 jota
(s tim sto bi na 5.5jota stavio neku usku zimsku gumu, a na  6.5-7.5jota neku siru)

Gledaj da kompletan precnik tocka-gume ne bude preko 5% veci od fabrickog( imas online kalkulatore, ubacis fabricku dimenziju gume i onda trazis sta bi ti odgovaralo za 16-17tocak)

Postoje i distanceri, koji sluze da jos dodatno izbace tockove vani( neko ih koristi zbog izgleda, nego da mu felne ne bi kacile na kociona klijesta itd)

Sto veci tocak+sto veca guma=vise tezine=vise mase za pokrenuti-zaustaviti=veca potrosnja
(mada i za to postoji resenje, ultra laki tockovi od magnezijuma, mada su cijene 1000e plus)

Mada realno 16 tocak je za daciju idealan...Nije prevelik, nije pretezak, cijene guma ok


Sto se tice velikog prostora izmedju "rubova" i tockova tu je jedino resenje spustanje auta(sa nekim sportskim oprugama) ili voznja neke mesnate gume(onda ce da ti laze km sat)

Zare82

#888
Eee to sam pitao,hvala drugari...da znam kad gledam polovne koje mogu da stavim na auto...ali ipak cu da nakacim ovde link kad nadjem neke felne da me opet posavetujete...
E da,ja na autu imam vec balonke...mislim da su 195 15,a srednja dimenzija je isto vece 80ili85...i malo mi je tako lepsi...ali opet razmislham da prosirim felne,pa da mi i zimi auto izgleda jace....



Aaaaa,nove borbet felne? Da uzmem na karticu pa na rate...jel valjaju nesto...ja znam za momo,bbs i sl...
Zaljudjenik!!!


Aleks

Da su 15" bile bi super. Ne videh kolika je centralna rupa. 6.5J su, mislim da je minimalna širina 195. Gume 14" min širine  195 /? da ne izađe van onih 3% ... Cena može biti vrlo egzotična.

Boban

kaže da ima prsten na 60,1 a gume imam standardne 165/80/14

Aleks

Bojim se da su te tvoje gume uske za felnu od 6.5J.  Za felnu od 6.5J mislim da je minimalna širina gume 195.

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Boban

#894
to nisam znao...dobro je da ih nisam kupio(mora biti 5,5J koliko vidim)?

Zare82

#895
16inca sa megana, koju letnju gumu tj. Do koje dimenzije mogu da idem na loganu jel zna neko? Ostale dimenzije pasu...
Ispravka reno senic

1.9dci 6,5" 16inca 49mm istupanje
diska, 4x100, 60,1

Koliko sam ukapirao kolegu od gore sto je objasnjavao ova felna ce biti previse uvucena jer je veci et49,a kod nas je 45? Jel ce uopste moci da se montira?!
Zaljudjenik!!!

Zare82

Pazario....odlicne su,sad imam viska yenzore pritiska u gumama kome treba nek vice,prodajem!
Zaljudjenik!!!

Veterinar

 :to: Naravno, čekamo fotografije.  :wave:

Mihajlo Petrovic

Šira a niža guma ti je uvek skuplja,ja sam konkretno izmenjao par kombinacija u poslednje 3 godine i jos nisam dosao do rešenja koju dimenziju gume da stavim.Prvo su to bila 16-ce od Clio Sport sa 195 45 16 gumama,pa onda 195 55 16,da bih ove godine stavio 17-ce sportske ATP sa 215 45 17 gumama,koje su meni lično preširoke,pogotovo napred jer mi je ET tih 17-ca 35.Obzirom da ce auto ići na proleće na spuštanje,dal sabijanje opruga ili sportski amortizeri koji mi već godinu dana stoje u kutiji videću još,ne mogu se odlučiti da li staviti dimenziju gume 205 40 17 ili 205 45 17?

Zare82

Stavljam 205 40 16 tigar letnje...samo cekam da uzmem sveze 😁 slike cim osposobim komp!
Zaljudjenik!!!