Zamena - ugradnja zvučnika

prethodna tema - sledeća tema

staracstol


Lazar@

Citat: trajce poslato 13.04.2017. - 21:57
Pitam se kako bi bilo taj visokotonac ugraditi negde u B stubu pri vrhu. Cuo bi se i na prednjem i na zadnjem sedistu?    :ces:
ne znam kakva je situacija na loganu, ali na sanderu je to nemoguce odraditi...
Veoma ruzno izgleda, stub je nekako "mrsav" i visokotonac mnogo strci iz njega( jer je precnik visokotonca 2 inca (5cm)  + ova ukrasna lajsna okolo)...Mislio sam da visokotonce stavim mozda na zadnjoj polici, ali mi je bilo muka da provlacim dodatne kablove kroz rebrastu gumu izmedju b stuba i vrata  :ljut:
Mada je i ovako kako su sad montirani zvucna slika 6 puta bolja  :dobro:


#UPDATE 4  :D


Ugradio i drugo pojacalo prije vremena  :D...Dobijem na poklon nov neotpakovan "kit" za povezivanje pojacala
(nesto ovako)


Medjutim kad sam sve ugradio se ispostavi da su cincevi neispravni...jedan kanal je prekinut, tako da mi radi samo jedna "strana" zvucnika  :Smiley:   Cekam da prodju ovi praznici pa da zamijenim cinceve  :doh:


Napojni kabal sam provukao ovuda(na sanderu ima "cepic" pored vakum aparata, i ulazi direkt u kabinu, tacno iznad pedala)



A masu sam zasarafio u gepek, na mjesto gdje dodju "kopce" za onu mrezu(da se stvari ne bi rasipale svuda)


Pojacalo za woofer(crno) je montirano na vrhu kutije a ovo drugo sam stavio na "poledjini"




I trenutno je otkacena pobuda sa njega(plava zica) dok ne zamijenim cinceve jer jedan kanal radi, a ovaj sto ne radi pucketa...
Kad zamijenim cinceve, onda cu da sredim sve te kablove, da ih vezem plasticnim vezicama i da visak sakrijem ispod zadnje klupe...
Oba pojacala su osigurana, ovo za woofer osiguracem od 60A(vjerovatno cu i njega staviti 40) a ovo za zvucnike u vrata sa 40A

nik

 :aplause: :aplause: :aplause:

Samo mala digresija. Kabl napajanja provuci kroz onaj plasticni cep (izbusi ga i zalij živom gumom ili silikonom). Nikako ne sme kabl da "udara"  direktno na limariju.

Lazar@

#528

provukao sam naravno ovamo s drugog kraja kabla pri akumulatoru, prije nego sto sam stavio kuciste sa osiguracem i osigurac  :dobro:
Jer nebi valjalo da se to tu spoji sa limarijom posle nekog vremena  :agr: :D

trajce

#529
 :too:  vidim i rebraso crevo kompletu. Ja sam deo kabla koji ide od akumulatora prema unutrasnjosti karoserije takodje uvukao u rebrasto crevo, dodatna zastita. Preko svakog spoja konektora sa kablom, stavljao sam termoskupljajuci buzir. Ispod rucnekocnice sam stavo prekidac pobude. Kad krenem na godisnji, otkacim woofer, izvadim osigurac na glavnom kablu i ostalo ne diram. Zato nisam srafio pojacalo za woofer. Pojacalo je samo zaglavljeno iza zadnjeg sedista, a izmedju sam ubacio letvicu da omogucim ventilaciju

Loganovac

Citat: trajce poslato 15.04.2017. - 08:39
Pojacalo je samo zaglavljeno iza zadnjeg sedista, a izmedju sam ubacio letvicu da omogucim ventilaciju

Najbolje je gledati da rebra hladnjaka stoje vertikalno (kao radijatori u stanu) jer je tada najefikasnije odvođenje toplote termosifonskim strujanjem vazduha, naravno za slučaj da ne postoji ventilator na hladnjacima, a sa slike bih rekao da ne postoji.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

Polako pocinje pakao(35+ stepeni napolju, a u kolima 45-50), a sa njim i problemi :D

Desi mi se da zvuk sa oba pojacala "otanja"  i da ponekad osjetim miris elektronike :hm:

Zatvorim auto jedan dan na suncu, i oko 3 popodne udjem unutra, upalim klimu i pustim muziku 20tak minuta...
Sa multimetrom koji ima sondu za temperaturu izmjerim da je temperatura jednog pojacala 97 stepeni a drugog 75...
Ne znam je li to opasno?
Pojacala ne pale protect ( a imaju termalnu zastitu, samo ne znam na koliko stepeni se pali)...

Citam po internetu, kazu da guram slobodno dok ne pocnu da se gase, jer ako su u pitanju pojacala neke nize klase, njima je radna temperatura 75-80c, i kad se na to doda jos 40c vanjske, eto 120c...
Ali je problem sto zadnja klupa postane sauna

Tako da sam ugradio 2 ventilatora od kompa, pale se na popudu isto kad i pojacala...I cini mi se da pomaze dosta

A vidjecemo kad upece 47+ napolju, kao sto zna kod nas u centru grada, gdje je dosta betona

lakistrike95

Teraj do 110 stepeni, 75 ti je super, 110 moze da izdrzi ali ne bas tako svaki dan, to je ono first pojacalo?

Loganovac

Citat: Lazar@ poslato 08.06.2017. - 12:27
Citam po internetu, kazu da guram slobodno dok ne pocnu da se gase, jer ako su u pitanju pojacala neke nize klase, njima je radna temperatura 75-80c, i kad se na to doda jos 40c vanjske, eto 120c...

1. Radna temperatura ne postoji. Postoji samo maksimalna predviđena temperatura hladnjaka koja ne sme da se prekorači bez obzira na temperaturu okoline, dakle i po najvećoj vrućinčini. Znači, ne sabira se sa temperaturom okolnog vazduha. Ono što igra ulogu je proračunata nadtemperatura hladnjaka u nominalnom radnom režimu, odnosno koliko će temperatura hladnjaka biti viša od temperature okoline iliti "delta T".
2. Pojačalo se sastoji od tranzistora, ovakvih ili onakvih. Temperatura razaranja PN spoja koji je osnova svakog poluprovodnika za Silicijum iznosi oko 150 stepeni Celzijusa, radna temperatura samog spoja ne sme mnogo da joj se približi iz više razloga, ako ništa drugo ono zbog toga što postaje praktično nemoguće na tako visokim temperaturama održati predviđeni radni režim već poluprovodnici počinju da divljaju i ode sve u PM. Znači, neka maksimalna temperatura samog poluprovodnika tranzistora neka bude da je 120 stepeni. S obzirom da postoji termički otpor između samog poluprovodnika i kućišta tranzistora, i tu će se javiti razlika temperature. Znači da je pri maksimalno dozvoljenoj temperaturi PN spoja temperatura hladnjaka niža - koliko niža - to zavisi od konstrukcije samog tranzistora i disipacije toplotne energije u nominalnom radnom režimu. Čak i u najkvalitetnijim uređajima sa solidnim faktorom sigurnosti nije manje od 10 do 30 stepeni (10 za manje opterećene a 30 za više opterećene tranzistore, misli se na vrednost disipacije toplotne energije u odnosu na maksimalnu dozvoljenu za taj tranzistor). Ispada da nije realno da temperatura hladnjaka bude veća od recimo 120 stepeni Celzijusa a da tranzistori prežive. Dakle, ako hoćeš da zaštitiš pojačalo od uništenja termičku zaštitu bi trebalo da setuješ na recimo 100 stepeni.
3. Šta ovo znači? Od vrste, konstruktivnih karakteristika i načina ugradnje hladnjaka zavisi njegov termiči otpor prema okolini. Baš kao i Termički otpor u samom tranzistoru izražava se jedinicom K/W (Kelvina po Vatu) i brojno predstavlja porast temperature hladnjaka u odnosu na temperaturu okoline kada je snaga disipacije tranzistora koga hladi jendaka 1W. Npr. ako je Rth=1K/W to znači da će kad tranzistor disipira 10W temperatura hladnjaka biti 10 stepeni veća od temperature okoline. Znači ako je okolina 10 stepeni hladnjak je 20 stepeni, a ako je okolina 60 stepeni hladnjak je 70 pa ti vidi.
4. Pouzdanost a time i vek trajanja svakog poluprovodnika drastično opada sa povećanjem radne temperature PN spoja, pa ti vidi. Znači, jeftino pojačalo = jeftin (loš) hladnjak = vrući tranzistori = neće dugo.

Nadam se da nisam džabe kucao pola sata...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Nisi džaba kucao, jasno i razumljivo si to donio, kao na predavanju.
Sam svoj gazda - vazda.

staracstol

Meni se davno neko pojacalo u Stokadinu tako pregrevalo. Ispalo je da vod na (-) nije bio adekvatan. Kad su to promenili, sve se sredilo, ni priblizno se nije grejalo. Mozda masa?

Lazar@

Soundwave pojacalo za woofer koje je bridzovano i gain je pojacan na maks nikad ne prelazi 75 stepeni...(a u sustini ono se najvise napreze)
Dok je ovo First bridzovano i gura mi srednje/visoke i ono se grijalo (a podrzava bridz 4/3/2/1 kanala)...
Skinuo bridz, spojio normalno, navidao gain malo vise nego prije i cini mi se da radi malo hladnije...Uzeo ventilator od kompa i montirao da duva hladan vazduh u prorezima hladnjaka, a spojio na pobudu...I sad je situacija odlicna  :dobro:
A ventilator se ne cuuje u kabini jer je u gepeku  :to:

jbg vjerovatno je u pitanju pojacalo nize klase sa starijim dizajnom i losim komponentama (novo sa 3 god garancije platio 22e, ja zadovoljan za te pare)... "audiofilska" i "high end" pojacala te snage nova kostaju 200+ eura

moze biti i da su kablovi losiji, jer su kupovni...dok sam za soundwave/woofer pravio od bakarnih kablova(92centa metar)

saša61beograd

Primetio sam da mi zadnji zvučnici nemaju dobar/normalan zvuk (kao prednji)."Mumlaju",nema visokih tonova.Inače su "LG" ugrađeni 2011.godine.Prednji su "Pionir" iz 2008. i zvuče normalno.
Da li je moguće da su propali i da li je to zato što stoje horizontalno,za razliku od prednjih?

Aleks

Možda od visoke temperature? "Izgoreli" na suncu.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.