Zamena - ugradnja zvučnika

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

Da, nema kablova do zadnjih zvučnika, morao sam sam da razvlačim iste... (Preference+ paket)

Pozdrav

SONY 200

jedno pitanje treba mi brzi odgovor koje boje su zice za zvucnike "dacia logan" odnosno koje boje je plus+ i koje je boje minus-. Jer ovaj sta mi je stavljao zvucnike je odcvikao đekove  i sada nemam pojma di ide koja molim za pomoc treba mi hitno danas mislim staviti nove zvucnike pa mi treba ta informacija kupio sam http://www.medimurje.info/leo/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=470&category_id=&manufacturer_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=110&vmcchk=1

miroleca

Pogledaj na prednjim zvučnicima, tj. na džekovima ako niste bacili. Ako ne možeš tako da utvrdiš, pogledaću ja danas popodne pa ti javljam ovde.

Pozdrav !!!

SONY 200

joj bas ti hvala velika pomoc treba mi bas za prednje zvucnike bas ti hvala i ocekujem odgovor

miroleca

Nisam mogao juče da pogledam, zaboravio sam da nije običan šraf  :banghead:.

Ljubičasta - MINUS
Braon - PLUS.

Mada mislim da bi korektno radilo i kada bi na svim zvučnicima obrnuo raspored. Ako bi na nekim zvučnicima ukrstio raspored, ne bi svi bili u istoj "fazi", ako se dobro sećam objašnjenja jednog drugara koji se razume u problematiku - istančani sluh bi primetio da zvučnici kvare zvučnu sliku jedan drugom.

Pozdrav !!!

ppejic

Nase usi ne bi cule razliku ako bi obrnuo faze na OBA  zvucnika.

Peja

Loganovac

Zbog toga što razlike nema.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

srbenda

#52
Nemoj okretati plus i minus. Da nema razlike ne bi postojali plus i minus. Ako stavis plus na plus i minus na minus zvucnici izbacuju vazduh, odnosno membrana pri niskim tonovima se krece prema napred sto je ispravno. Ako obrnes polaritet membrana pocinje da radi unazad, odnosno uvlaci vazduh sto dovodi do ostecenja membrane posle nekog vremena. Da li si dobro spojio mozes proveriti sa upaljcem, tako sto ces ga staviti ispred membrane i videti da li vazduh gura plamen od membrane ili ga privlaci membrani. Naravno pusti muziku pre toga

Loganovac

Uz dužno poštovanje, ovo nema blage veze sa istinom. Membrana nije ventilator da bi mogla da duva vazduh. Zvuk je oscilatorno kretanje molekula vazduha oko stacionarnog položaja, pri čemu nema usmerenog kretanja, odnosno "vetra". Membrana se kreće na isti način i time pobuđuje molekule vazduha na takvo kretanje, odnosno više puta u sekundi pomeri se napred i nazad, i to za isto rastojanje, koliko unapred - toliko i unazad. Kako zamišljaš da se membrana kreće samo u jednom smeru? Pa za tri minuta, koliko traje pesma, ko zna dokle bi stigla...  :Smiley:
Plus i minus su referentne oznake i služe isključivo kao standard za povezivanje više zvučnika u fazu.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miroleca

Rekao bih da je kolega Loganovac u pravu. Teško je plamenom upaljača utvrditi da li membrana ide 2mm u plus pa se vraća u početni položaj ili ide 2mm u minus pa ponovo u početni položaj.
Doduše, nikada nisam menjao polove na zvučniku i gledao kuda putuje membrana (da li samo od zvučnika ili u zvučnik). Mada bih ovako laički rekao da uvek ide od zvučnika, jer zvuk sigurno ne bi bio isti ako bi amplituda kretanja membrane menjala fazu, kada promenimo polove... a svi se slažemo da zvuk ostaje isti.

1. Sve zvučnike poveži isto
2. Ako možeš da ispoštuješ PLUS i MINUS, tim bolje.

Pozdrav !!!

srbenda

#55
Uzmite obicnu bateriju i povezite je na zvucnik. Prvo + na + a kasnije + na minus i videcete o cemu pricam. U prvom slucaju ce izbaciti membranu prema napolje a u drugom uvuci u zvucnik. Bateriju nemojte drzati duze od jedne sekunde cisto da vidite kretanje membrane.


ps.
Loganovac previse si to bukvalno shvatio, http://www.youtube.com/watch?v=Ri23jdzQXyU&feature=related

Loganovac

Shvatio sam tačno onako kako si napisao.
Opet ti kažem da to o čemu pričaš nema nikakve veze sa slušanjem muzike. Napon baterije je konstantan, pa se membrana zvučnika pod dejstvom konstantnog magnetnog polja nastalog proticanjem struje kroz namotaj membrane a u interakciji sa poljem stalnog magneta oko njega, pomera u jednu stranu i to za određenu vrednost i tu stane. Ako promeniš polaritet baterije, naravno da će se membrana pomeriti u suprotnu stranu i opet se zadržati u tom položaju. Sve ti to znaš. Ali, ono što ne znaš to je da se u toku reprodukcije zvuka baterija stalno okreće, pokušao sam već da objasnim ko hoće da shvati, zvučni signal je naizmenična struja u zvučniku, pa se membrana uvek pomera na obe strane, i napred i nazad, u odnosu na položaj uz mirovanju. Ne postoji nikakva mogućnost da se membrana kreće samo u jednu stranu u odnosu na referentni položaj, to bi značilo da u signalu postoji jednosmerna komponenta koja bi opteretila kalem nepotrebnim Joule-ovim gubicima (grejanje) i posle izvesnog vremena dovela do pregorevanja zvučnika.
A ako okreneš plus i munus neće se desiti ništa drugo osim što će membrana putovati unutra onda kad bi trebala da ide napolje i obrnuto. U svakom slučaju putuje uvek i tamo i ovamo. A youtube je bio decenijama daleko od svog rođenja kad se Loganovac igrao još kao dete zvučnicima i baterijama...

Opet tačka. Period.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

SONY 200

joj sta mi se desilo kupio zvucnike ovaj u trgovini  :bonk: mi dao kutije i pitao sam ga dvaput dali su od 13
a kad ono dosa doma i iznenadenje 10 ma jebemti kukuruz sutra idem promjenitic za 13. ma ja cu poluditi toga nema nigdje :ranting:

stalker

I moja žena je prije par dana pošla kupiti cipele br. 38. Probala ih, platila i kad je došla doma u kutiji joj cipele br. 40.  :bonk:  :Smiley: :Smiley:

Hajde da čujemo je li konačno to kod tebe prosviralo.  :whistling:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Jelenko

Pomozite da rijesim jednu dilemu  :hm:

Hocu da mijenjam zvucnike,posto su ovi pri kraju,ali ne mogu da se odlucim da li da kupim ove sto idu u vrata (jeftinije,oni dodju negdje oko 25e) ili ove sto idu na zadnju klupu(oni dodju negdje oko 60e) sa tim da cu morati da prosirujem rupe.E sad bilo bi najbolje kad bi se moglo kupiti obadvoje ali za sad ne mogu.
Nisam napisao koje su snage jer nisam imao vremena da zagledam,a marka je sony.