Vek trajanja Pločica i Paknova

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Skida se centralni sraf i onda dobos ide dole.

Ja sam na 120.000 i pakne su dobre, iako imam ABS pa zadnji koce stalno.

Oni sto imaju 5. cilindar, mogu da predju mnogo vise, pogotovo ako voze prazan auto.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dsit

Thnks za info. Ja sam odvrnuo maticu i cukao dobos,nije hteo da sidje pa nisam hteo da silujem dalje a i bunio me malo i taj osigurac. Ok,sad znam.

p.s. Nemam abs i pretezno je dvoje u autu, osim kad se ide na more a to je 3-4 puta godisnje..

krle

Gledao sam u servisu skidanje doboša    na Solenzi. Jedan doboš je majstor skinuo bez problema, ali je za drugi morao da koristi   radapciger.

A evo kako je to uradio naš član:

http://www.tutorialelogan.ro/2009/09/tutorial-schimbare-ferodouri-la-logan.html

Zoran

#48
 Ljepota je ovo imati pri ruci ja bi još malo dodao neke stvari iz svog ugla:
 - auto bih bolje osigurao i nikada ne radim ništa na autu kada je samo na dizalici,
 - prilikom svlačenja doboša treba ga okretati jer se mogu prokinuti šuplje podloške ispod kojih je ona mala opruga,
 - rđu u ležaju bi skinuo masnom krpom jer ovako prljavština može ući u ležaj između košuljica,
 - poklopac ne bih mazao jer ovako može lako biti izgubljen
 - naglasio bih kojim momentom se steže ležaj.
Sam svoj gazda - vazda.

dsit

#49
E moj je kanda za kao taj drugi. Probacu na prolece da skinem pa cu videti kakve su. Po ovim informacijama ne bi trebale biti jos za zamenu...

Loganovac

I ja bih rekao da je propustio da snimi bitne detalje. Prema mojim ranijim iskustvima, navrtka glavčine točka steže se velikim momentom (kod Zastave je oko 140Nm, ovde bi trebalo da je i više), to ne može da se uradi onim Bobby štapićem koji Cristi drži u ruci, niti je krckalica stvar za odvijanje te navrtke - može, ali tek pošto se otpusti nekim ozbiljnijim ključem (nasadni, obavezno OK ključ). Dalje, ovu navrtku najčešće treba osigurati od odvijanja, ni to nismo videli...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

175 Nm je moment pritezanja za zadnji ležaj (doboš). Mislim da je navrtka samoosiguravajuća.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Kažem ja da je više od 140... a sasvim izvesno da je samoosiguravajuća, pa 21. je vek...  :lazy:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit

Ja sam navrtku odvrnuo bez bekog velikog napora. A cini mi se da ima na vrhu onaj plasticni prsten kao zastitu od odvrtanja..

Keka

Teorijsko pitanje: da li cesto skidanje dobosa moze da skrati zivotni vek lezaju?
Lezaj nije konusni, kontam da ne utice....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

#55
 Neograničeno puta možeš skidati i stavljati, koliko te volja.Matica bi trebala biti svaki put nova. Umjesto toga prije navrtanje kapni dvije kapi temeljne boje na navoj i ne brini ni za tu stvar.
Sam svoj gazda - vazda.

hobbista

Neograničeno puta možeš skidati i stavljati doboš... samo što ćeš onda malo češće menjati ležaj.
Ni jedan ležaj ne voli skidanje/stavljanje (odnosno otpuštanje/prtezanje), pogotovo što nikada neće biti ponovo pritegnut istom silom!
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

... da ne govorimo o toleranciji rukavca, koga baja Cristi svaki put za par stotih ošmirgla i sa koga se neravnomerno svlači košuljica ležaja neograničeno mnogo puta...

Ništa nije večito, čak ni rukavac i ležaj. Zoki vas samo loži.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

#58
 Svi smo mi u pravu. Hobbista, da ostali članovi foruma ne bi imali krivu sliku o ležaju zad. točka napomenuo bi da suštinski matica steže dvije košuljice datim momentom dok ležaj u tom slučaju ima tvornički zazor od nekoliko mikrona ostavljen za mazivo ( u ovom slučaju mast). Ovo je u stvari dva ležaja skupa gdje su vanjske košuljice spojene a unutrašnje zasebne. Mnogi misle da ovakvi ležaji moraju biti kuglični što nije tačno.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Mоgu biti kuglični (obično i jesu), valjkasti ili igličasti (obično nisu). Kakve to veze ima?

Ležaj je navučen na rukavac pod tolerancijom i svaka nepravilnost pri njegovoj demontaži predstavlja problem. Tragovi korozije rukavca npr. čine da unutrašnja košuljica "zaribava" i pri svlačenju ležaja je venac izložen velikim silama pa može doći do deformacije - nijedan radapciger ne hvata unutrašnju već spoljašnju košuljicu ležaja, da i ne govorim o čekiću i pajseru.
I tako beskonačno mnogo puta...  :fiju:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.