Oborena svetla danju ili drugi oblik dnevnih svetala-moguća rešenja

prethodna tema - sledeća tema

krle

 
Komplikovano.  Senzor pritiska ulja  je  u stvari prekidač koji odspaja  masu kada ima pritiska ulja, a spaja masu kada se ugasi  motor  ili dođe do pada pritiska ulja .

stojakovicv

Farovi (kratka, duga i poziciona svetla) na Loganu se ne ulkjucuje preko UCH kontrolera vec direktno prekdacem u levoj palici. Tako da otpada opcija cackanja po UCH pomocu DDT softwera...


krle

Tačno. Jedina opcija su relei koje bi aktivirao kontakt ključ.

Možda ovako:
Ovo rešenje nije dobro jer bi i sa upaljenim dugim svetlima ostala uključena i oborena . Imam neke ideje, ali još nisam sve  završio tako da je ova šema osnov za razmišljanje ali ne i za praktičnu upotrebu. 

Naravno, šemu  razvijam u tom pravcu    kako bih imao sve funkcije kao i sa prekidačem pri čemu bi struja za sve sijalice proticala preko kontakata relea , ovim  bih zaštitio  kontakte prekidača svetala pošto bi kroz njih samo proticala struja potrebna za aktiviranje relea.

bale01


Da li za MCV 1.5dci postoji predvidjeno mesto za rele koje bi upalilo svetlo nakon starta motora.Da li je istina da su serijski ugradjena relea za svetla   u automobile Dacija za evropsko trziste .

Vihor

Ako ima MCV 1.5 DCI, onda verovatno ima i LOGAN II 1.5 DCI  ?
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar


Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

david


Munze

Ajde ozbiljno, da li postoji način da se svetla automatski pale prilikom pokretanja motora, nešto kao kod Renault-a :ces:

bale01

 
Po novom zakonu moraju sa paliti svetla po danu a dok se naviknemo na tu obavezu zar nije bolje da to odradi dodatno rele za svetlo koje je jeftinije od kazne za taj prekrsaj . Zasto je to nekome smesno !!!

Loganovac

Citat: Munze poslato 08.12.2009. - 09:34
Ajde ozbiljno, da li postoji način da se svetla automatski pale prilikom pokretanja motora, nešto kao kod Renault-a :ces:

Ako Krle ne zna, niko ne zna. Treba proveriti koje sve signale imamo na izlazu ECU-a i videti da li neki može da se iskoristi da aktivira rele.
Nikom nije smešno, uveravam te.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

Trenutno tražim  da li je ovo moguće rešiti preko UCH. Radio sam ovih dana na klasičnom  rešenju  preko relea.

Sa ugradnjom relea i izmenama na el.instalaciji može se ovo uraditi. Jedno od mogućih rešenja na kome ja radim trenutno "na papiru" je ovo:


Sve što sam označio sa zelenim tačkicama potrebno je ugraditi (relei, osigurači i provodnici).Potrebno je da relei K i K1 budu sa još jednim grupom kontakata kako bi se odradila i  svetla na levoj strani s obzirom da sam na šemi uradio samo desnu stranu. Rele K2 je u funkciji isključivanja relea K1 kada se uključe duga svetla jer bi u protivnom radila i kratka, ujedno ovo rele zajedno sa releom K3 štiti kontakte postojećeg prekidača za svetla.

Ovakvo rešenje omogućuje paljenje kratkih svetala čim se da kontakt (104 na šemi), ali i   gašenje svetala prilikom startovanja motora kako bi se smanjilo opterećenje akumulatora.

Možda sam negde i napravio grešku jer sam ovo radio ovih dana. U svakom slučaju nastavak i eventualne izmene slede kada budem imao više vremena na raspolaganju. Šemu sam  okačio najviše radi diskusije sa onima koji razmišljaju na istu  temu i pronalaženja najoptimalnijeg rešenja.

Munze

Citat: krle poslato 08.12.2009. - 12:16
Ovakvo rešenje omogućuje paljenje kratkih svetala čim se da kontakt (104 na šemi), ali i   gašenje svetala prilikom startovanja motora kako bi se smanjilo opterećenje akumulatora.

Upravo ovo :too: Tako je na Renaultu.

Šta mislite da li možda postoji već rešenje u samom software-u na autu samo je potrebno uključiti enable opciju ili je ipak potreban neki hardware-ski zahvat. :ne:

krle

Bilo bi lepo kada bi moglo, mada mislim da  opet moraju relei.


Ovako: Kod UCH  na Loganu pinovi 1, 2, 11  i  12 konektora MA nisu iskorišteni dok se na Cliu preko pinova  1 i 11 aktiviraju relei za svetla. Problem je što se kod Logana preko pina 5 konektora CY aktivira el.motor brisača, a kod Clia se aktivira rele za poziciju koji je i uslov da sve ovo radi. Dok ne  pronađem   šemu prekidača paljenja  i šemu  konektora UCH za Clia ništa više ne mogu da kažem  .