Popravak pinjona brzinomjera na Loganu

prethodna tema - sledeća tema

stalker

Pinjon ima tri žice ali ako želiš, na mojim slikama možeš vidjeti gdje se to nalazi pa provjeriti kod sebe.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Žeks

Evo da napišem svoj prvi post ne računajući predstavljanje. Uglavnom čitam , forum je sjajan dosta toga sam naučio, prikupio informacija. Razlog za javljanje na ovoj temi je taj što sam zahvaljujući sjajnoj prezentaciji Stalkera takođe uspeo popraviti svoj pinjon koji sam već bio prežalio i vozio bez brzinomera i merenja kilometraže jedno 6000 km. Obraćao sam se servisu na Belim zemljama nekoliko puta, ali ništa. Elem, videvši način na koji je Stalker popravio pinjon uradim slično i brzinomer proradi posle pola godine. Samo meni su moji lemovi na ploči elektronike izgledali sasvim OK, ali sam ipak vakum pumpom skinuo kalaj i naneo novi. Do kada će držati videćemo. Stalker sve pohvale.
Pozdrav svima
P.S Raduckam još neke stvari koje sam ovde na forumu video, ali o tome na drugim temama.   

ivan-bgd

#17
Elem, samo da kažem ovo nije pinjon nego elektronski davač ili kraće rečeno impulsator.Pinjon se nalazi u menjaču :too:





Loganovac

Da li si pročitao celu ovu temu ili samo poslednjih par postova?


Citat: stalker poslato 21.10.2010. - 20:00
Pinjon je smješten na mjenjačkoj kutiji i prostoru ispred firewalla otprilike po sredini vozila i dosta je nepristupačan pa kad uvučeš ruku do njega ne vidiš šta da radiš...
...jednostavno je uboden u mjenjač ...






Citat: Loganovac poslato 21.10.2010. - 21:21
Pinjon - šoferski naziv još iz vremena dok je bio povezan sajlom sa instrument tablom. Baš lepo što si ga otvorio da svi možemo da vidimo to čudo iznutra - lepo kažeš, običan davač impulsa, iliti enkoder, i to primitivan i sa malom rezolucijom (ali zasigurno sa povelikom cenom  :D).
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

Pročitao sam samo šta je čovek popravljao,pa sam to komentarisao,jer pinjon je pinjon davač je davač itd ....a tim se poslom inače bavim ,,samo,, 20 god tako da su mi termini i kvarovi i naravno opravke ovih ,,stvari,, veoma poznate.A ovaj davač impulsa je nekih 50-ak evrića.

Zoran

Kao da je od suvog zlata a ne od crne plastike...
Sam svoj gazda - vazda.

ivan-bgd

Pa tako je kako je ,a ima ga samo u hit autu ili po porudžbini...pošto su mi ljudi dolazili sa ovim kvarom, zato i imam tu informaciju.Ipak je bolje kupiti nov kad već do toga dođe jer nikad se ne može hermetički zatvoriti kao fabrički, i vosoka je temperatura ,pa ide i zima.Tako da nisam baš za neko otvaranje davača brzine ,ali opet proba ništa ne košta jer je već ,,crko,, pa ako baš ne uspe opravka, onda nov ne gine

hobbista

Citat: ivan-bgd poslato 30.10.2011. - 21:46
...jer nikad se ne može hermetički zatvoriti kao fabrički, i vosoka je temperatura ,pa ide i zima.Tako da nisam baš za neko otvaranje davača brzine...
Sa ovim se ne slazem. Ako je steta vec nacinjena, tj. davac ne radi, tesko da se moze napraviti veca steta reparacijom "by Stalker".
- Ako je davac vec bio pun ulja, to znaci da fabricki nije hermeticki zatvoren.
- Dansnji lepkovi (i silikoni) izdrzavaju bez problema te temperature.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

ivan-bgd

Pa ulje ulazi iz menjaca a ne s polja.Ja sam pricao o spoljnim uticajima tj :voda,blato,prasina ,so,a ako ulje ulazi iz menjaca e onda je problem u pinjonu jer mu je propao dihtung koji ne da da ulje ide napolje tj cetvrtka na davacu ga okretanjem ,,izvlaci,, iz menjaca i puni ga uljem.Tako da otvaranjem i ciscenjem problem je resen za kratko kao i kupovinom novog,jer i novi ce da se napuni uljem vrlo brzo. :ne:

Žeks

Citat: ivan-bgd poslato 29.10.2011. - 23:32
Pročitao sam samo šta je čovek popravljao,pa sam to komentarisao,jer pinjon je pinjon davač je davač itd ....a tim se poslom inače bavim ,,samo,, 20 god tako da su mi termini i kvarovi i naravno opravke ovih ,,stvari,, veoma poznate.A ovaj davač impulsa je nekih 50-ak evrića.
"Pinjon brzine" koji sam popravljao na mom loganu, a po Stralker-ovim uputstvima se prodaje kod Željka za 2000 din (Pod nazivom koji sam stavio u navodnike). Tako da je tih 50-ak evrića stvarno malo mnogo.
Pozdrav

ivan-bgd

Pa jeste mnogo u odnosu na taj davač (ne pinjon).Ali je pitanje i ko ga pravi.Turski je  100 posto.A s druge strane to je cena u HIT-AUTU bila ja ga niti prodajem niti ga imam jer se trgovinom ne bavim.Imam ponude za rezervne delove iz Turske za sve reno automobile od čoveka koji ih i uvozi za maloprodaje,međutim kao što rekoh nije mi to interesantno jer se ne bavim trgovinom nego uslugom i servisom iz oblasti precizne mehanike  :ne:

maestral5747

ja po Stalkerovom uputstvu popravio "pinjon" na Cliu 2 phase 1 od majke, radi ko novi

stalker

#27
Tko ima slične probleme neka proba ovo napraviti na svom pinjonu.
Evo moj nakon skoro dvije godine od popravka još radi bez problema.  :lux:

Za dodatna pitanja stojim na raspolaganju.  :lazy:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

seitech

#28
 Zahvaljujuci Stalkerovim uputstvima pinjon danas popravljen. Stalkeru svaka cast!   :wave: :aplause:

koznazna

Jedno pitanje.

Da li se nakon popravke pinjona lampica "check engine" spontano gasi ili mora da se ide uservis da se poništi ta greška?