Osvetljenje i LED

prethodna tema - sledeća tema

Sale

necu pisati kako je sta uradjeno jer je sve detaljno objasnjeno od strane prethodnika pa cu se samo pohvaliti rezultatima :)
evo par slikica kako izgleda nocu








ps. osvetljenje ispod sedista je velikom merom nadomestilo to sto fabricki nema svetla u zadnjem delu kabine i preporucujem svima kojima je potrebna osvetljenost iza

mrsp

#31
Izvinjavam se što sam preuzeo zasluge za povezivanje tek sam sad video da je ovo ustvari tema Osvetljenje i led a ne led diode na donjem delu vrata. :c: :doh: :bonk:

Svarog

Evo i ja sam se malo "igrao" s osvetljenjem kabine. Od nekog neuspelog projekta su mi ostale diode u silikon traci koje sam iskoristio za svetlo kabine. Rezultat je:



Žice koje su išle iz trake s diodama sam dosta skratio, na nekih 7-8 cm, a zatim sam iskoristio kao konektor jednu plavu diodu koja ide umesto ubodne sijalice. Diodu sam, naravno skinuo kako bi mi njeno plastično podnožje poslužilo kao konektor. Ideja je bila da proces bude potpuno reverzibilan, tj. da u svakom trenutku mogu da vratim sve na fabričko stanje. Elem, u to plastično podnožje sam udenuo dve bakarne žice oko 0.8 mm i na njih zalemio žice sa trake s diodama. S druge strane su žice savijene da bi se dobio kontakt kao na ubodnoj sijalici. U "časicu" u kojoj je nekad ležala originalna dioda stavio sam silikon kako bih osigurao da se žice ne pomeraju i da ne bi došlo do kratkog spoja.

Konektor izgleda ovako:



Osvetljenost kabine je solidna, ali bi svakako bila bolja da ja nisam svojevremeno skratio traku s diodama. Samo još da napomenem da se prilikom gašenja svetla diode ne zatamnjuju baš onako kao klasična sijalica i potpuno se ugase negde na pola procesa dimovanja. Naravno, čim se nađe malo vremena kupiću novu celu traku s diodama i napraviću isto od nje pošto mislim da može da stane u kućište na plafonu. Tada će i osvetljenost biti veća.

Inače, ženin brat mi je dao neku pločicu s diodama za koju je rekao da je od nekog dnevnog svetla sa buvljaka i kad sam to stavio svetlelo je osetno slabije (kakva li su to onda dnevna svetla?).

staracstol


zac

Mozda je bolje kupiti diode koje su prilagodjene unutrasnjem svetlu (imaju isti oblik kao sijalica), ima ih novi clan Marko, i koliko sam video nisu skupe.

Svarog

Verovatno si ti u pravu, ali neke diode koje sam ja do sada nalazio u toj izvedbi u stvari ne svetle bog zna kako dobro. Cene su im od 500 dinara pa naviše, mada ti nije skupo kad se uzme u obzir da bi to trebalo da bude trajno rešenje (za razliku od sijalice koja pre ili kasnije crkne).

zac

Nisam probao, ali ako slabije svetle onda su bolje sijalice. Ne crkavaju ni one svaki dan.  :kava:

nik

Te buvljačke, što izgledaju kao klasična ubodna sijalica, su živo sr***.
Ja sam uzeo par komada i zamenio u pozicijama jer sam stavio ksenone   :c: pa da bude ista bela boja svetla, ali g**** se vidi samo pravo spreda jer je ugao rasipanja svetla veoma mali, ali sreća da mora da se vozi sa dnevnim svetlom, pa se pozicija ni ne primeti.
Istu sam stavio u plafonsku lampu u kabini i  :cekicem:
Osvetljava, otprilike, bočno do sredine prednjih sedišta, a napred do pola table, ali i to je jadno.
U svakom slučaju zaobići i ne bacati bespotrebno pare.

Svarog

Ja sam pre neki dan uzeo od momka koji je ovde dao oglas (markosvaba) dve najjeftinije diode koje on navodi da su za poziciona svetla. Hteo sam da uzmem one malko skuplje i veće (s 5 dioda) ali ih on nije imao trenutno. Elem, te najmanje diode već svetle sasvim fino i realno mogu bez problema da se koriste za poziciona svetla. Ja sam jednu stavio u gepek dok ne nađem bolje rešenje, a drugu za zadnju tablicu i to svetli sasvim fino. Generalno, te najmanje diode svetle samo malo slabije od sijalice od 5W i nisu baš dovoljne, recimo, za kabinu. Problem s diodama uopšte je i to što daju nekako oštru svetlost. Možda je kod jačih kombinacija situacija bolja, ali je te veće i jače kombinacije ponekad teško smestiti na adekvatno mesto.

stalker

#39
Ja sam za rasvjetu tablice, kabine i pozicijska svjetla nabavio ovakve ledice koje imaju širi kut osvjetljenja




Za glavno svijetlo u kabini sam kupio ovu LED pločicu sa 6 dioda i koja ima različite adaptere ovisno o vrsti grla.



Sve je ispalo super i rasvjeta kabine je odlična, postupno gašenje radi bez titranja.


free image hosting

One prve manje sam stavio i u prednje pozicije i za registraciju i također dobro svijetle iako pozicije izgledaju pavkasto pord halogenki jer još nisam stavio ksenone.



Imam još par metara LED trake u silikonskom ovitku koje izgledaju kao redenik sa mecima. Još nisam odredio gdje ću to primjeniti.




Za rasvjetu prtljažnika i pretinca za rukavice ispred suvozača sam prije nekoliko godina stavio LED rasvjetu poput ove




Odlično svijetle, puno bolje nego obična žaruljice koje su serijski došle u autu.
Kod montaže ovih ledica potrebno je odrediti koji kontakt u grlu je + a koji - jer nije svejedno kako ćemo ih uključiti. Ako ih pogrešno uključimo neće svijetliti a koliko sam vidio ni LED-icama neće ništa biti ako ih pogrešno okrenemo.  :dobro:

www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Svarog

#40
Imam jedno pitanje za ljude koji se u to razumeju. Pojedine diode se ne ugase potpuno već ostanu da tinjaju jedva vidljivo kad se stave na dimer, kao što je to slučaj sa svetlom kabine i gepeka na Loganu (verovatno i na Sanderu). Da li to može da bude problem? Na sajtu jubox.info je na jednom mestu navedeno da je tada potrošnja samo 1 mW i da to ne predstavlja nikakav problem. Ipak, voleo bih da čujem još neko mišljenje. Nabavio sam diodu koja ide na mesto ubodne sijalice i veoma lepo svetli u kabini, ali kad se "ugasi" ona u stvari ostane da tinja jedva primetno. Ja bih da je zadržim ali nisam siguran da li će da napravi neki problem.

ppejic

To sto origanalna sijalica ne tinja ne znaci da i na njoj ne postoji ta ista "disipacija".

nik

Citat: Svarog poslato 13.11.2011. - 17:55
... Ja bih da je zadržim ali nisam siguran da li će da napravi neki problem.

Ne brini, navedenu pojavu sam i ja primetio kada sam probao sa onim diodama u obliku sijalice 5w5. Tinjanje se posle nekog vremena izgubi.

Posle dosta vremena sam ponovo izradio unutrašnje osvetljenje sa 3 Power LED od po 1W, samo sam zbog problema koje sam ranije imao (http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1915.msg30811#msg30811) umesto klasičnog regulatora napona ubacio regulator jačine struje koji, bez obzira koliko je LED povezano (za instalaciju od 12,8V u automobilu maksimalno 3 serijski vezane bele LED), "isporučuje" konstantnih 350mA i što je još važnije sprečava preopterećenje LED zbog specifičnosti auto-instalacija (ima link u gore navedenom postu).

Izgled pločice sa LED i regulatora    Pločica ugradjena u kućište
Regulator ugradjen sa gornje strane kućišta

Rezultat
Unutra
i spolja

Dachaa

Resih i ja da ubacim diode ispod sedista,sa svake strane sam stavio po 6 dioda,evo ovakvih

i povezao na kabinsko svetlo,dopada mi se kako je ispalo imam jednu sliku kako svetli ali je veoma losa


slikano telefonom,aparat mi ne radi  :ljut:

Dacia Logan 1.5 dCi - (2005-2013) :(

Dachaa

#44
Evo slike sa aparata mnogo su bolje.



Inace ovo je crno-belo(mozda se ne vidi)kada slikam normalno ispada kao da su mi diode plave,a ustvari su kristalno bele,tako da sam slikao u crno belom jer ovako stvarno izgleda.
Evo kako izgledaju kada slikam u normalnom modu,da li je to do aparata ili ne ne znam,nije mi jasno
Na ovoj slici dole mi je ostalo vise kabla kao sto vidite u desnom uglu pa sam ga smotao i ostavio tu,niko ga na vidi  :bonk:





I to bi bilo to  :whistling:





Dacia Logan 1.5 dCi - (2005-2013) :(