Osvetljenje i LED

prethodna tema - sledeća tema

petar313

Moram da prijavim da je moje osvetljnje prošlo test.
U subotu je devojka popravljala sminku za vreme vožnje. Meni svetlo nije smetalo.
Dobio sam pohvale od svih koji su se vozili sa mnom.

Sad me bacate na muke. :bonk:  Vezano za "Map light" ili kakosevećzove....

Pejo, :respect:   Ovo tvoje može u serijsku proizvodnju.

ppejic

Jedan sam vec ugradio Cristiju

speedo

Puno je manja vidljivost sa upaljenim unutrašnjim svjetlom za vrijeme vožnje noću, nego kad je isto ugašeno.

Svarog

Da, naročito na otvorenom putu.

stalker

Kako se te ledice ponašaju kad se svijetlo počne postupno gasiti nakon davanja konatakta. Trepere li ili se ponašaju poput običnih sijalica?
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Loganovac

Zavisi od frekvencije čopera. Trepere svakako, ali je pitanje da li to oko može da primeti - ne verujem da može.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ppejic

Treperi, al dal to mnogo bitno?

Peja

nik

Evo da se priključim i ja temi i podelim sa vama moja iskustva.

Pre nekih 2 godine sam navedenu sijalicu zamenio prvo sa 4 Power LED Seoul SC P9 (ukupno oko 100 lumena na 150mA), a kasnije, pošto su mi apetiti porasli, sa 3 PLED SSC P9 (ukupno 315 lumena na 350mA) koje su bile pogonjene sa naponskim regulatorom LM 2940-12 koji je "peglao" napon na konstantnih 12V bez obzira na napon instalacije koji zavisi od toga dali motor radi ili ne (12,8-14,2V).

Naponski regulator:


Osvetljenje sa 4 P9 (nažalost nisam slikao sa 3 P4)


E sad malo o skrivenim opasnostima LED koje sam iskusio na svojoj koži. Naime, usled otkaza jedne PLED P4 je došlo do drastičnog povećanja struje u kolu (jer, za one koji ne znaju, LED najčešće po otkazu ne prestaju da provode struju kao obične sijalice, već se ponašaju kao provodnik) i do enormnog zagrevanja celog sklopa i kućišta koje ko zna kako bi se završilo (verovatno sa mnogo gareži :ha:) da nisam na vreme primetio i namirisao promene. S obzirom da vek trajanja LED treba da bude daleko duži od obične sijalice i da su navedene LED bile opremljene čak pet puta većom površinom hladnjaka nego što proizvodjač preporučuje za navedenu struju mislim da je dobrim delom do otkaza došlo upravo zbog tog laganog gašenja svetla.

Zbog svega navedenog smatram da je pri stavljanju LED osvetljenja iole veće snage neophodno u kolo uvezati i regulator konstantne jačine struje i eventualno sklop koji bi prekidao napajanje LED odmah po otpočinjanju onog laganog gašenja, a u cilju zaštite LED.
Koliko je instalacija u kolima pogubna po LED više na http://www.national.com/portal/site/national/menuitem.2584bb807d2424dba1bc6210a0811c5a/?vgnextoid=377316f29e5a0210VgnVCM1000000a18c1a5RCRD&videotag=1

petar313

#23
Evo video uputstva za montažu svetla u pretincu za rukavicu.

Dosta liči na način kako sam ja moje postavljao, ali moje nije ®

http://www.tutorialelogan.ro/2010/11/tutorial-montat-lampa-de-origine-in.html

Edit: Sad vidim da nisam stavio moje konačno rešenje (a mislio sam da jesam). Praktično sam isto radio kao ovde na snimku, samo što nisam imao original prekidač i original svetlo.

Zoran

Jeli istina jedna dioda kada crkne da cijela ta kombinacija pređe u kratki spoj pa stoga treba paziti da osigurač bude što manje ampera?
Sam svoj gazda - vazda.

ppejic

Kada LE dioda crke, svasta se moze dogoditi sa njom pa i da se ponase kao ks., a najcesce (99.99999%) kada crkne ponasa se kao beskonacni otpor. Ovo pricam iz visegodisnjeg iskustva koriscenja LE dioda (preko 10.000 ugradjenih..)

Zoran

Hvala, sviđa mi se takav odgovor.
Sam svoj gazda - vazda.

petar313

Juče sam (konačno   :c:) slikao moje svetlo u pretincu za rukavicu.

Već mesecima funkcioniše besprekorno.

Nisam našao (a ni tržio) original prekidač. Uzeo sam neki koji sam imao i malo ga modifikovao (nalepio mu malo plastike) da bude po meri postojećeg otvora.

Ostavio sam 6 dioda na traci i zalepio sa nekom dvostranom trakom. To mi se malo ne sviđa jer je ta traka predebela. Vidi se na slikama.

Estetika mi nije jača strana.



Više bih voleo, da sam stavio original ili da sam trake nekako upakovao da zatvore onaj otvor za original svetlo.

Mada ni ovako nije loše. Bar je funkcionalno.

Izgleda šašavo, ali radi  :lazy:

perke21

Baš je budževina!

mrsp

Ali čoveku vrši posao  :respect: