Autoklub supertest: Sandero 1.4 nakon 75.000 km i nakon 100.000

prethodna tema - sledeća tema

leotar

Sve mislim da ce ovo neko pomenuti prije... Nedavno je u Autoklubu, br. 614 od 03.04. izasao i treci dio supertesta Sandera 1.4, tj. "Sandero nakon 75.000 km". Ovaj dio (mislim da je drugi dio bio nakon 50.000 km) pokriva cijelu zimu. Elem, necu puno duziti nego samo u kratkim crtama:

Prvo cu od "minusa". Jedina stvar koja je crkla dosad jeste sijalica kratkog svijetla na 73.000 km  :to: Sandero im je imao centralni naslon za ruke i to su nekako razvalili. Interesantno mi je bilo cuti sto kazu da im je bio potpuno suvisan i samo je smetao (i za rucnu i za pojaseve, cak i za mjenjac)  :conf: Jos kazu da je bio doplata od 827 HRK (113 EUR)  :ha: Naravno, popljuvali su i brisace jer im cak ni zamjena metlica ne pomaze puno. Jos im je i minus neergonomski i neprecizni prekidaci za ventilaciju. Ono sto me jos iznenadilo jeste da im je prosjecna potrosnja 8.6 l/100 km (kazu da kod spotrskije voznje, koju Sandero ne voli bas puno, ide na 11 l).

Genralna poruka je da sa autom apsolutno nema problema. Po zimi je odradio sve bez ijedne cake, a svaki put je upalio iz prve (makar cijelu noc bio pokriven snijegom na Jahorini). Motor se bas fino razradio i ne trosi ulja nikako. Kocnice su totalno OK (jer, kako kazu, ni auto nije tesko). Amortizacija je i dalje udobna i poslije 75k i dalje fercera k'o nova. Inace, "nijedan mehanicki sklop ne pokazuje znake umora". Unutrasnjost je isto totalno OK sto ih i ne cudi s obzirom na robusnost materijala. Auto je, kako kazu, odradilo sve bez pogovora  :to: Osim toga, i naslov teksta govori sve: "Suvereno do posljednje etape"  :nami:

Neki od brojeva:

Trajanje testa: 16 mjeseci
Kilometara: 75.559
Mjesecna kilometraza: 4.722
Potroseno goriva: 6.512
Prosjecno: 8.6
Broj servisa: 5
Troskovi servisa: 4.010 HRK (550 EUR)
Potrosni materijal: 2.811 HRK (386 EUR)
Ukupan trosak po kilometru: 0.79 HRK (0.10 EUR)

msecanmo

Leotar znači da čekam do 75 000 km da mi crkne jedna od sijalica :woo-hoo:
pa koje to auto može bolje :lau: :Smiley: :lau: :Smiley:

leotar

Cuo sam da ima primjeraka kojima su do 75.000 km crkle 2 sijalice  :hihi1:  :Smiley: TO i jeste caka sa Dacijom (zasad): nekomplikovanje sa nepotrebnim + provjerena mehanika = moze k'o mercedes. Vidi taxiste sa preko 400.000 km  :respect:

Inace, na supertestu Autobilda, Toyoti LandCruiser do 100.000 nije crklo nista, ni sijalica. E, na sta dodje Dacija da je jedna Toyota pouzdanija od nje... Cccc...  :hihi:

speedo

Danas sam kupio Auto Klub i tu je Sandero nakon 100.000 km potpuno rastavljen...uz opis čitavog testa. Performanse bolje, a potrošnja niža nego na početku testa. Pod garancijom zamijenjena sijalica za osvjetljenje komandi ventilacije. I uspjeli su polomiti plastiku na prednjem braniku i naslon za ruku, ali to se ne računa.

bruno

Nisam mogao da odolim pa sam otišao i kupio Auto klub (prvi put u životu sam kupio specijalizovani časopis za automobile). Rezultati testa su takvi da se može samo poželjeti. Konačni zaključak je da će preći još sto hiljada bez kvara s obzirom na stanje dijelova. Naravno treba reći da su redovno vršili servise na 15 000 km, ukupno 5 i da su još na 90 000 radili veliki servis (remenje, španeri, vodena pumpa). Izračunali su da redovni troškovi po kilometru (za servisiranje, gorivo, registraciju, gume pa čak i tečnost za staklo) iznose 1,19 kuna ili 0,16 eura. Na žalost nemam skener kod kuće pa nisam mogao da vam to pokažem ali ukoliko neko do sledeće sedmice ne podigne tekst pokušaću i to uraditi iako je razvučen na 5 stranica. Speedo je već rekao šta su imali od oštećenja ja bih još samo dodao da su im bila blokirala zadnja desna vrata (nisu reagovala na centralno zaključavanje) i da je to otklonjeno u servisu bez troškova. Poseban utisak su ostavili diskovi za koje smatraju da neće biti potrebe mijenjati ih cijeli životni vijek auta i izduvni sistem koji je bez ikakvih oštećenja. :too: :lux:

Mandrak

A da slikaš stranu po stranu i postaviš?  :c:

bruno

#6
Izgleda da sam onako na prvu podcijenio mogućnosti svog aparata, nije mi bila namjera pa se izvinjavam ako je neko tako razumio. Osim toga ne znam na koji drugi način se dižu slike osim ovog koji je dat u uputstvu, pa nisam siguran da će ovo biti čitljivo. Ali tu sam da naučim :write:








Nakon pregleda vidio sam da ove duple stranice nisu baš dobre pa sam ih ponovo slikao pojedinačno, nadam se da sada možete pročitati tekst.




Dragan.vi


andelkob

 :lux:
Čitajući ovaj tekst imam jedno pitanje za sve vlasnike sandera, koji su Vam  vremenski termini upisani u servisnu knjižicu za promjenu klinastog remena.
Ja sam kupio također Sandero kod Baotića i dobio servisnu knjižicu u kojoj je upisano da se klinasti remen mijenja na 60 tisuća km ili 4 godine  :hm:
U članku Autokluba   naveli  su da je  promjena bila na 90 tisuća  km  :ne:  Sumljam  ako na redovnom servisu sa  60 tisuća km ne promjenim remen, ako je vozilo pod garancijom, da  bi li priznali kvar u slučaju oštećenja klinastog remena i djelova koji se mijenjju u kompletu sa njime.
:ces:
Poz iz Zagreba

krle


msegovic


Keka

Citat: andelkob poslato 21.08.2010. - 22:08
:lux:
Čitajući ovaj tekst imam jedno pitanje za sve vlasnike sandera, koji su Vam  vremenski termini upisani u servisnu knjižicu za promjenu klinastog remena.
Ja sam kupio također Sandero kod Baotića i dobio servisnu knjižicu u kojoj je upisano da se klinasti remen mijenja na 60 tisuća km ili 4 godine  :hm:
U članku Autokluba   naveli  su da je  promjena bila na 90 tisuća  km  :ne:  Sumljam  ako na redovnom servisu sa  60 tisuća km ne promjenim remen, ako je vozilo pod garancijom, da  bi li priznali kvar u slučaju oštećenja klinastog remena i djelova koji se mijenjju u kompletu sa njime.
:ces:
Poz iz Zagreba

Moras postupiti po servisnoj knjizici, inace gubis jemstvo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


andelkob

Citat: Keka poslato 22.08.2010. - 07:35
Moras postupiti po servisnoj knjizici, inace gubis jemstvo.
Da znam da moram postupiti kako piše u servisnoj knjižici, ali mi nema logike  :ces:  da to vozilo koje je starije nekoliko mjeseci ima drugačije termine servisa :rtfm: .
Kupio sam danas časopis te sam ustanovio da i ja imam isti kvar prije nekoliko dana mi je pregorjela žaruljica pozadinskog osvjetljenja ventilacijskog sustava. Prešao sam 18800 km i do sada nisam imao kvar.  :woo-hoo:


leotar

Prestize me  :to: Taman sam mislio postaviti i ovaj konacan dio testa. Mislim... sta reci?!  :jea:

@andelkob: Meni je u knjizici 90.000. Zanimljivo je da kada sam kupovao auto, lik mi rece da je veliki servis na 60.000, pa onda pogleda neke papire i rece: "uh, ne. Nije 60 vec 90.000". Pozva kolegu i upita ga je li on znao da je produzeno sa 60 na 90. Posto je to sve bilo pocetkom ove godine, mislim da je za sve kupljene 2009 veliki servis bio uknjizen na 60.000.

stalker

Auto klub kupujem od prvog broja a to je od davne 1989. godine. Imao sam sreće da budem i čitatelj-test vozač pa sam 2006. imao 7 dana na raspolaganju Golf 2.0 TDI s kojim sam za to vrijeme prešao oko 4600 km.
Ali da ne idem više u off topic reći ću da je to časopis kojem vjerujem i da su oni "krivci" što ja već petu godinu vozim Logana. Nakon testa Logana u Auto Klubu pala je odluka zbog koje se nikad nisam pokajao.  :respect:

Djeca su mi za Novu godinu poklonila godišnju pretplatu za Auto Klub a to baš nisam želio jer je na kioscima već u petak a ja ga dobijem poštom tek u ponedjeljak ili utorak tako da još nisam dobio novi broj. Sad znam da ću s nestrpljenjem čekati poštara.  :lux:

Što se velikog servisa tiče, kod mene je pisalo i tako sam i odradio - na 60 000 km.
Inače su kod Renaulta ti servisi na 90 000 pa je moguće da su i Daciama produžili interval.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com