Ugradnja maglenki

prethodna tema - sledeća tema

szs

Citat: ivan-bgd poslato 17.04.2022. - 20:27
Дневна светла су код свих новијих аутомобила лед.
Nije obavezno  :ne:
Moj Yaris je 2021 (model 2020 - ) pa ima sijalice T10 w5w a ne led za dnevna
Pre bih rekao da to zavisi od proizvodjača i kupljene opreme
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Loganovac

Ajde kad svi offujemo, da se i ja priključim iz akademskih razloga,  bar dok sve ovo ne bude obrisano, a za slučaj da bude prebačeno u odgovarajuću temu.

Citat: slavko_bgd poslato 18.04.2022. - 10:58
Dve sijalice u maglenkama snage 55W svaka, kada se prespoje na red emitovaće 27.5W snage svaka.

Ovo nažalost nije tačno. Na polovini nominalnog napona napajanja snaga na potrošaču je 1/4 nominalne snage (P=U*U/R). Da li je dovoljno ili nije druga je priča. PWM upravljanje snagom omogućava podešavanje u širokom opsegu, maltene od 0 do 100% dok je serijska veza istih potrošača uvek nominalno 25%. Sijalice sa užarenim vlaknom imaju osobinu da smanjivanjem snage smanjuju i temperaturu boje pa bele postaju žućkaste, odnosno sa smanjenjem snage sve više se pomeraju ka crvenom delu spektra. Ne čudi me da ljudi ovo pogrešno percepiraju, poznajem čak nekoliko elektro  inženjera koji su pravili istu grešku kad onako brzinski i odokativno bubnu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Ma, ti si to već pisao na Forumu ali nisam pazio na času. :bonk:
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

Zorane, izvini, moja greška i moj previd. Jbg, ja sam pazio na časovima... al' pre 30+ godina  :kava:

@Loganovac: Otpor kola jeste jednak zbiru otpora ali sam potpuno smetnuo s' uma pad napona na svakom otporu u rednoj vezi jer je U = Ur1+Ur2+Urx.
Znači, za dve sijalice imali bi 6V na svakoj sijalici ili 13,7W snage. Hvala za ispravku  :ziveli:









Zoran

Ma ništa ne brini :ziveli:.
Forum i služi da razmijenimo mišljenja i da nešto naučimo.
Sam svoj gazda - vazda.