Popravka brave na zadnjim vratima

prethodna tema - sledeća tema

miki-bgd

Pre par dana prijavio sam problem sa bravom zadnjih levih vrata. Spolja nisu mogla vrata da se otvore, sve ostalo je radilo normalno.
(u pitanju je sandero stepway 2012 1.6mpi)

2 stvari sam primetio:
1) Kada sam otvorio vrata (dok su jos radila), cuo se neki tihi udarac metal o metal. Posle toga kvaka je prestala da funkcionise.
2) Otpor kvake kad se povlaci je bio drugaciji... Tesko je objasniti, ali kada sve radi normalno i povlacite kvaku do kraja, oseca se blagi dodatni otpor - ovde toga nije bilo.

Na osnovu toga sam sumnjao da je prekinuta veza na relaciji kvaka-brava.

Citat: Vladan P poslato 23.04.2019. - 00:42
Trebalo bi da je isto ili veoma slično ovoj na Kliju.
Obrati pažnju na video u delu od 9,50 do 10,30 i spoj kvaka - brava.


Hvala kolegi, sistem je isti kao na videu . Na 10:10 se vidi polugica koja povezuje kvaku i bravu, i kod mene je ona bila problem.



Pa da krenemo (izvinjavam se sto nisam napravio vise slika, sta fali probacu recima da objasnim):
Najpre skidamo tapacirung. Potrebno je odvrnuti 2 torx srafa (1 iza unutrasnje kvake, drugi na sredini vrata).
Sledi skidanje rucice za otvaranje prozora. Tu je potrebno samo da se izvuce zica kao sa slike (pogura se tapacirung, i videcete gde je). Posle toga rucica sama silazi.


Zatim ide odvajanje tapacirunga od vrata. On je povezan sa vratima preko krhkih plasticnih zabica, pa treba da se vuce.
Savet koji sam ja dobio je da se trudim uvek da zabicu vucem ka sebi, ne pod uglom. Al uvek neke puknu.
E sad, nisam uspeo da skinem ceo tapacirung, ali se ispostavilo da nije neophodno.


Kao sto rekoh, uvidom u video, nasao sam polugicu i ona je bila prikacena za bravu ali ne i za kvaku.

Na slici se vidi element koji povezuje polugicu i bravu. Taj crni plasticni deo je kod mene pukao i izvukao se.
* Mala napomena. Metalni deo je prikacen na polugicu (videcete na slici dole), ali se lako skida. Potrebno je pritisnuti kao sto strelica pokazuje, ta opruga se onda sabije i samo se skine.


Taj deo je na vrlo nepristupacnom mestu, pa je potrebno napraviti jos malo prostora.
Prvo treba pomeriti zicu kao na slici. Ona ide u plasticni zleb. Na sredini vrata je izvucete iz plasticne zabice (plava boja na slici), malo savijete i skroz se izvuce, da ne smeta.


Zatim se pomera plasticni deo kao na slici iznad, preko 2 torx srafa obelezenih zelenom bojom.

Kada se zavrse prethodni koraci, dolazimo do stanja sa slike. Odvrnu se te 2 matice, a sa spoljne strane jos 1 torx sraf.


Sada se vidi rupa gde treba da ide onaj plasticni deo.


Posto ne znam kataloski broj :D , zamenio sam plasticni deo sa malo duzim ekserom, i malo sam ga savio. Savijanje kada je sve montirano je izuzetno tesko, zbog nepristupacnog okruzenja.


Prvobitna ideja je bila da stavim deo sa ekserom na kvaku, postavim kvaku pa zatim samo skljocnem polugicu. Ali to je skoro pa neizvodjlivo.
Zato sam najpre (kroz otvor za kvaku) namestio deo sa ekserom na polugicu (negde na sredini dela koji ima navoj) pa zatim ostalo.
Posle montiranja to izgleda ovako:


Ostatak sklapanja ide obrnutim redosledom (zasrafiti kvaku, vratiti veliki plasticni deo, vratiti zicu, namestiti zabice...).

kiconix


nik


miki-bgd


Vladan P

Zajedno smo skupa !

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Jandro

Da oživim malo ovu temu, valjda sam na pravom mestu... Kako najlakše da skinem spoljnu kvaku na zadnjim levim vratima na Loganu? U pitanju je ona klasična kvaka, kao na starijem Cliu/Meganu... Nešto je kvrcnulo i više ne funkcioniše... Skidao sam tapacirung da vidim, ali taj deo je baš nepristupačan, nisam ništa uspeo ni da vidim... Uz to, i vrata su mi puna skalamerije od centralne brave i el. podizača....

Raja

Može li da pomogne uputstvo člana miki-bgd?

Loganovac

Ne može spolja da se otvori? A iznutra?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Jandro

Iznutra može... Spolja se samo čuje kao da nešto preskoči i krcka, a kvaka ne pruža otpor, kao da je zaključano... Iznutra je baš teško prići svemu tome, pošto ta oštra metalna konstrukcija vrata zaklanja sve, nije kao prethodno u ovoj temi na Sanderu, a kamoli na Cliu.... Mada, možda sam i ja tupson pa ne gledam gde treba....  :ne: