Ugradnja maglenki

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Preneseno sa prethodnog foruma:

Citat: Munze

Imam 1.4 Logana Ambience...ali nema ugradjene maglenke
Da li neko zna neki sajt ili je neko sam ugradjivao maglenke u Logana
U Veterniku (kod N.Sada), gde je i auto kupljen, traze 288 Evra???
Citat: mladja73Ja sam ih dobio zajedno sa opremom ali kolegicin muz ih je kupio na buvljaku i sam ugradio. Cenu ne znam.
Citat: wizardOd kog vozila pasu maglenke na logana
Citat: wizardJuce sam pitao u servisu AUTORENO - Ziva u Pancevu, ugradnja maglenki kosta izravno 24000 dinara
Citat: Daniel

24 vajferta?
auuuuu....  :o
Citat: Nik
Citat: wizardJuce sam pitao u servisu AUTORENO - Ziva u Pancevu, ugradnja maglenki kosta izravno 24000 dinara

Toliko druze. Racunajuci da samo delovi za tu operaciju koštaju oko 150 EUR (potrebni su sledeći delovi: farovi za maglu sa sijalicama H11, nosači istih, dupli relej, dioda u instrument tabli, provodnici, zaštitne obloge provodnika i konektori) i da se radi o ovl. servisu (koji uvek deru) i nije preterana cifra.

Onaj ko hoće sam da odradi mala pomoć



Po pitanju nabavke polovnih farova za maglu
http://www.carparts-cat.com/pkw/parts/Artdetail.asp?SID=0009386431118583026001&ID=139,5380,18389,0,1,1,0&NID=0,10,787,277,440&GID=289,21&HGID=289,0&VID=105064804
( na stranici je u dnu  navedeno kataloški broj farova za proizvodjače koji ih koriste)
Čim nabavim postaviću i modele na koje su ugradjivani.
Citat: Daniel

Uf....ne mogu da verujem da kostaju toliko. Jos samo mklinci iz kraja da provale pa da pocnu da skidaju onima koji ih imaju  :lol:  Salu na strenu...ali izgleda da se isplati svaki eur-o ulozen u full opremu.
Citat: Nik
Citat: wizardOd kog vozila pasu maglenke na logana

Kao što obećah...

DEO.........................KAT. BR. Reno
Far za maglu.............82 00 074 008
Nosač levi.................60 01 546 786
Nosač desni..............60 01 546 785

Ostalo mogu i netipski materijali (provodnici, konektori, izolacije, releji), normalno potrebnog kvaliteta i snage.

Farovi za maglu (isti su levi i desni) su se ugrađivalji i ugrađuju se i u:
Megan II
Laguna II
Scenic II
Solenza
Citat: wizard@nik: Hvala
Citat: AnonymousE ljudi u Nisu na buvljaku maglenke su 1000-1200 din sa ugrdnjom kod majstora ajd da kazem jos jedna crvena i to je to.

Sto se tice sijalice koja se nalazi u maglenci to stvarno neznam
Citat: KekaVeliki deo cene u Renault servisu nosi i rucica zmigavca sa prekidacima svetla za maglu, a nju niko nije spomenuo.
Citat: AlexRKeko neznam kako je kod tebe ali ja na rucici za migavac imam prekidac za maglenke iako ih nemam, tj nemam prednje ali imam onu odpozadi.
Citat: wizard

Rucica prekidaca za svetla ima na sebi prekidac za maglenke u tri polozaja

0-iskljuceno
1-prednje svetlo za maglu
2-prednje i zadnje svetlo za maglu

Tvoja verovatno ima samo za zadnje svetlo za maglu
Citat: wizard
Citat: AlexRKeko neznam kako je kod tebe ali ja na rucici za migavac imam prekidac za maglenke iako ih nemam, tj nemam prednje ali imam onu odpozadi.

Rucica prekidaca za svetla ima na sebi prekidac za maglenke u tri polozaja

0-iskljuceno
1-prednje svetlo za maglu
2-prednje i zadnje svetlo za maglu

Tvoja verovatno ima samo za zadnje svetlo za maglu
Citat: KekaTako je  8)

Svi imaju zadnje svetlo za maglu i prekidac na rucici zmigavaca, ali prednja nemaju svi, a prednja nose i drugaciju rucicu zmigavaca.....A to kosta.
Citat: ppejicOvo cu uraditi na svom Dacici cim mi istekne garantni rok



Ovo je fotomontaza. Interesantno bi bilo kada bi oblik umesto kruznog bio ovalan il i pravougaonast lepo zaobljenih ivica...
Sve LED se izleme na gotovu PCB, po sablonu izbuse rupe na braniku u centru jedan sraf...i sve se to lepo upasuje i legne ko guza na solju. Sadasnje bele LED uzasno dobro svetle a u odnosu na originalni far su DZABE.

Materijal za oba "fara" bi izasao oko 35EUR

Peja
Citat: loganovacA kakva je situacija sa fokusiranjem snopa svetlosti u tom slučaju, mislim da nije fora samo u položaju maglenki (nisko postavljene da se ne bi puno reflektovala svetlost od čestica vodene pare), već i u usmerenju - što niže uz tlo?
Citat: ppejicProstorni ugao osvetljavanja je 26*. Toliku usmerenost nema niti jedan far.

Peja
Citat: loganovacSamo neće skoro da istekne pusta garancija...
Još jedna dobra stvar je što su LED praktično večito rešenje, samo ako se dobro odmeri struja dioda.
A da neće da te zezaju sa nekakvim atestima i slično? Srbi su čudo...
Citat: ppejicPa garancija je jos 2.5god.  ma kakvi atesti, ljudi od osvetljenja kace sve i svasta i gde treba i gde ne treba...verujte mi, radio sam 2god u razvoju firme koja se bavi LED semaforima, matricnim displejima....LED je buducnost!

Ako se ostane u oviru specifikacija proizvodjaca, LED bi trebala trajati  ne manje od 3-4god neprestanog rada.

Peja
Citat: AlexRIma gotovih led "modula" koji se ugradjuju umesto kucnih ugradnih halogenih sijalica.
U sebi imaju 3 Led diode sa reflektorima po 3 W i rade na 12V.
I bas bljeste, nisam bas siguran da imaju domet kao klasicna auto sijalica ali do par metara su ok.
Samo im je cena malo velika oko 30-ak evra.
Ja sam razmisljao da postavim plave posto mi je auto plav,ako me  posle toga ne uhapse :)

A sto se rucice tice -Nikakav problem onda se resi kad se pali zadnje pali se i prednje, nema potrebe za drugom ruckom.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

#1
Originalne maglenke:

Sijalice su H11.



AlexR

Jel znas krle koliko kostaju?

krle


wvojin

Jedna maglenka je 1520 din, a nosac maglenke je 1000 din. Pomnozimo sa 2 i dobijemo cifru od 5040 din. Cene su dobijene od Zeljka, ali raspitacu se koliko je i po BGD, ali ne verujem da je jeftinije.
Keka je u pravu, nova rucica za migavac, na kojoj je prekidac za meglenke sa 3 polozaja je najskuplja u celoj prici. Iz tog razloga, ako budem ugradjivao, nakacicu na postojecu, tako da ce se prednje maglenke paliti kad i zadnje. Magla je, pa je magla. Sta sad palim odvojeno prednje i na trecem polozaju prednje i zadnje.
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

Loganovac

 :to: I nije skupo, ako tako posmatramo, 50 EUR za maglenke  :ha: A velika su pomoć kad zatreba.  :lux:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Citat: wvojin poslato 22.05.2010. - 06:19
Keka je u pravu, nova rucica za migavac, na kojoj je prekidac za meglenke sa 3 polozaja je najskuplja u celoj prici. Iz tog razloga, ako budem ugradjivao, nakacicu na postojecu, tako da ce se prednje maglenke paliti kad i zadnje. Magla je, pa je magla. Sta sad palim odvojeno prednje i na trecem polozaju prednje i zadnje.

Nisam siguran da je ovo dobro, maglenke vuku 55Wx2+21W zadnja sto je ukupno preko 130W odnosno 10A na jedan osigurac i na jednu zicu. Ako ti je skupa nova rucica, ubaci bar neki relej i osigurace za svaku maglenku posebno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


nik

#7
Prednje maglenke moraju da idu, kao i kod original instalacije, preko releja, tako da ne idu preko ručice. Sa relejima bi preko ručice išlo samo 21W+ 2x1,5-2W (zavisno od tipa releja). Osigurač za prednje maglenke može da se izvede na mesto original osigurača (komplikovanije zbog "vučenja" vodova u kabinu, a može i da se smesti u kutiju glavnih osigurača u motorskom prostoru što u svakom slučaju mora da bude poznato vlasniku zbog kasnijih mogućih zamena istog..

wvojin

Bez releja ne bih nikako ni radio. Znam da je komplikovano, da nije prosto povezivanje, zato ih jos nisam ugradio. Hvala na savetima  :friends:
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

Zare82

Da li je IKO,naknadno ugradio maglenke i kako to ide?!?!?

1.Prva opcija servis i jedno 50tak hiljada koliko su mi jednom trazili...

2.Druga opcija,Zeljko i sl. maglenka x2=2800din,nosaci maglenkex2=1000din,kablovi 1000din....znaci kpl sve oko 50tak evrica,ail gde ugraditi?! ko je siguran da to ugraddi kako valja a da ne bude mnoooogo?! i ,da li je to neko vec radio....da li valjaju uopeste te maglenke od Zeljka?!?!? Hvala unapred!!!
Zaljudjenik!!!

zac

#10
Ja sam naknadno ugradio maglenke. Kupio sam ih na Vozdovcu u jednoj radnji specializovanoj za osvetljenje vozila.
Maglenke sam placao 1400 din po komadu, nosace 500 din po komadu, proizvedene na Tajvanu. Ugradio sam ih pre tri godine, i prezadovoljan sam. Sijalice H7 sam placao 800 din po komadu, Mercedesove.
Za ugradnju ti je potrebno:

Maglenke, nosaci, oko 5 m zice, jedan relej za oborena svetla, kosta oko 200 din. i jedan prekidac (ukrasni sa led osvetljenjem.

Prednji branik sam skinuo, zatim isekao plastiku na mestu predvidjenom za maglenke sa ubodnom testerom (testerom za metal-binsek, zbog lepseg reza- sitniji zubi), zatim montirao nosace i zalepio ih poliester smolom.
Dok se susilo, isekao sam kablove na potrebnu duzinu, i namestio na krajeve buksnice sa silikonskim kapicama.
Posle montaze farova na branik, povezao sam paralelno obe sijalice + kablom, krenuci od prednje desne ka levoj, i onda sam provukao kabal odozdo (iznad plasticnog podkrila) do kutije sa relejima (pored akumulatora). Masu za sijalice sam uzeo sa karoserije (kad skines branik na prednjim kosevima i levo i desno, postoje brezoni M6, vezani za karoseriju, na nih sam nakacio mase za levi i desni far, sa stopicama i navrtkom M6.
U kutihi za releje, sam postavio nosac za dodatni relej, i montirao ga da stoji cvrsto. Kabal za + vod sam spoijo preko kontakt brave i naravno posebnog osiguraca (kupio sam kuciste za stakleni osigurac, koji ide na kabal), masu takodje uzeo sa jednog od brezona na karoseriji (u motornom prostoru ispod akumulatora), povezao farove sa releom. Prekidac za paljenje farova, montirao na centralnoj konzoli, malo iznad mesta gde je predvidjen prekidac za klimu AC. Izabrao sam to mesto iz razloga sto nemam klimu, i nekako mi je bilo najzgodnije za montazu, a i estetski nije lose, izabrao sam okrugli prekidac malih dimenzija, pa se lepo uklopio.

Montazu sam radio sam i to uspesno, fercera vec trecu godinu.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao ovim objasnjenjem za montazu. 

Loganovac

Super si ovo opisao!  :aplause:

Nego, ako se ne varam, postoji zahtev da se automatski sa maglenkama uključuje pozicija li beše?  :ces:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Saša

Koliko ja znam svetla za maglu mogu da rade samo sa kratkim svetlima.
Ni sa pozicijom ni sa dugim svetlima.

zac

Hvala!  :dobro:
Ne znam za taj zahtev, meni su maglenke posebno povezane (ne pale se  pozicije), ali ja u svakom slucaju kad ih palim, ukljucim i poziciona svetla, to mi je logicno, da  mi vozilo bilo obelezeno i sa zadnje strane.


DarioGTI

Da li bi se uz pomoc releja moglo napraviti da se prilikom gašenja oborenih svjetala, automatski ugase i maglenke, a da se maglenke mogu upaliti bez oborenih svjetala, samo uz ili bez pozicije?
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)