Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Licno sam nepoverljiv prema proizvodjacima koji nemaju web sajt.

Sa druge strane nemam iskustva sa ovim svecicama, do sada su stavljane originalne sa dva pipka.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


jasho

Stavljene danas 4 EYQUEM svećice (Euro07 235 din kom) i sad jedno tehničko pitanje, dotegnute kilo ključem na 2,3 kN, dal da popuštam ili još da dotežem?

Loganovac

#62
Nisu sigurno kN u pitanju, moment se meri Nm (Njutn-metrima). Pretpostavljam da se 2.3 odnosi na "dva kila" odnosno 2.3 kilopond-metara, ovo odgovara momentu od oko 23Nm. Nisam siguran da je ovo dovoljan moment za pritezanje svećica, treba potražiti po netu.
Još jednom da podsetim - nikako ne zavijati hladne svećice u vruć blok motora. Ako nemate kad da čekate da se motor ohladi, zavijte svećice rukom i ostavite desetak minuta da se izjednači temperatura pre dotezanja.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Loganovac  :to:. Koliko se sjećam trebalo bi biti nešto oko 20 Nm - ništa nebi dirao  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

jasho

#64
@ Loganovac, u pravu si Nm :aplause:, i hladan je motor bio, ali nisam siguran jeli 23 ok?

:ziveli:

zac

#65
Zoki je u pravu, proverio, od 20 do 25 Nm je propisano...   :rtfm:

@jasho, na`rani auto i nista ne diraj.  :too:

jasho

Znači Žac, da ostavim na 23 :lazy: :suicide:, da ne popuštam na 20 :ces: , znam da to kod nekih auta zna biti vrlo  :cekicem:

zac

Ostavi tako, kod nekih motora se steze i do 37 Nm.   :wave:

krle


Zoran

Imajte na umu da svjećica hoće da zapeče i neće lako da pusti. Ne pokušavajte na silu jer hoće da pukne i da u glavi ostane navoj...Najlakše se odvrću sa vrućeg motora ali pazite kod zavijanja novih šta je napisao Loganovac... :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

jasho

 :ces:

Dal da ostavim na 23 ili da ga doteram do 25 :ne:

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

jasho

Jbmg, meni izgledaju dotegnute dovoljno, ali ne bih da kostatujem u nekom trenutku da je koja ispala i napravila belaj :badmood:, zato što se nisam držao :rtfm:

btw. Hvala Zoki!  :friends:

kiconix

U zivotu nisam stegao svecicu kilo kljucem, a namenjao sam se.
Uvek rukom i nikad nisam imao problema, ni prilikom eksplatacije, ni prilikom zamene.

Jelenko

Jes vala si u pravu,ja ni u ovlastenom servisu nikad nisam vidio da koriste bilo kakav specijalan alat.Pitam se kako su zatezali kad nije bilo kilo kljuca?