Zamena sijalica

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

Zamena sijalica je relativno prosta. kolega iz Temisvara je napravio korisan tutorial.

zamena sijalica u zadnjim svetlima


zamena sijalica u prednjim svetlima


Peja

Drinski67

Namucih se sa sijalicama. Wurth-ove sijalice koje mi ugradjuju u servisu crkavaju na 4-6 meseci... sad sam kupio Osram sa UV-filterom... 350 din na buvljaku...

Jos uvek nije jasno sta pise u uputstvu: da l treba ili ne treba sijalica sa UV-filterom ???

Na ovom snimku mi se cini da se leva strana zice gurne u desnu stranu i tako smakne sa kuke... ne vidi se bas jasno... moze li neko ko je to radio da opise malo recima...

Ja sam na kraju otisao u servis (pre 3 nedelje), a sada mi je opet crklo kratko svetlo na Wurth-ovoj sijalici samo levo...
Logan 1.5DCI, Laureat pack New Edition od 2006
Opel Kadet 1.6D 86' godiste do 2006

krle

#2
U uputstvu piše: "H4 anti U.V. "
Dato je i upozorenje:  Pošto su svetla opremljena plastičnim "staklima" UV sijalice se moraju obavezno koristiti. Upotreba neke druge sijalice može oštetiti far.

kiconix

Stavio sam NARVA stop UV, rade, koliko videcemo.
PS. 180 din/kom

Veterinar

Koristio Wurth, Osram i Narva... Ne gledam u mesecima, vozim sa svetlima (i ranije sam) i traju oko 33000 km. Na obe sijalice se zica gura u desnu stranu auta.

Drinski67

Na levom faru sam gurao zicu u desnu stranu i u nazad. Pomogao mi je i gornji snimak.:ces: Opet sam se namucio i ako sam (skoro) sve znao... prilicno nepristupacno... ukpirao sam tacno sta treba da radim, tek kada sam zavukao telefon i slikao ono sto ne mogu da vidim. Tada sam video kako je kukica orjentisana i opet sam se namucio da je otkacim... a i da zakacim... 

sramota me da zbog zamene sijalice idem u servis...  :c: trebalo je da nastavim sa Wurth sijalicama pa pih verovatno uvezbao zamenu
Logan 1.5DCI, Laureat pack New Edition od 2006
Opel Kadet 1.6D 86' godiste do 2006

Veterinar

#6
Zar je bitno za vezbanje koje su? Prvi put sam sa tatom menjao sijalicu levog fara i to nocu (trebalo je da putujem za Beograd). Ja to ne bih umeo, a tata je inace jako vest u raznim majstorlucima, samo sto je ta zamena, za prvi put, bila jako teska. Pogotovo sto tata ima "gabaritniju" saku, pa je bilo tesko da sve izmanevrise.
Citat: Drinski67 poslato 20.02.2010. - 10:02
sramota me da zbog zamene sijalice idem u servis...  :c:
Nema blama. Vec sam napisao da bih npr. za zamenu leve pozicije na dci-ju isao u servis, ako ne bih zeleo da skidam akumulator.

Keka

Stavis belu diodu i nikad vise ne menjas.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

#8
"Ne gledam u mesecima, vozim sa svetlima (i ranije sam) i traju oko 33000 km."

Dakle, sijalice kod mene zaista traju 33000 km. Cetiri dana nakon posta koji sam upravo citirao, na 99800 km, crkla je sijalica. Mada uvek vozim sa svetlima, najcesce primetim  nocu da ne radi far, sto je logicno. Obicno se to desi na udaljenom mestu od kuce, pa i sijalicu menjam odmah. Tako sam juce menjao sijalicu, sve je islo kako treba, a onda sam laktom u prostor motora oborio gumeni kolut kroz koji idu zice. Ne dozvolite da vam se to desi, posto je (kod dci-ja) ispod akumulatora zaseban mali deo prostora kome se ne moze prici sa strane, a ne moze ni ruka da prodje, pa nije bilo lako dohvatiti pomenuti deo.

mladen895

Da bi preko dana video stanje sijalica, na prvom semaforu se približi onome ispred sebe i samo će ti se kasti. :doh:
Kad se mora,sve  je tesko.

Veterinar

Naravno. Bar jednom dnevno se desi da izadjem iz auta dok auto radi, pa i tako imam uvid u stanje sijalica. Medjutim, bas se uvek mora desiti da zamenu vrsim nocu, posto me ceka neka voznja. To vise i nije neki problem, ali izvuci deo kad upadne...  :doh:

bocas

Poštovani forumaši!Možda problem deluje bizarno i smešno,ali sam se izinatio da ga sam rešim ,normalno uz vašu pomoć,ne mogu da promenim sijalicu stop svetla na Sanderu,našao sam i odvrnuo jednu maticu ,ali i dalje maska stop svetla neće da se izvuče iz ležišta,dal je na žabici ili tako nešto molim da mi neko pomogne.!!Samo da dodam bio sam kod vajnih električara ,koji su počeli da čupaju i vuku masku stop svetla,videći šta rade,to jest,da nemaju predstave kako to treba da se skine ,lepo se zahvalim upalim auto i odem!

nik

Kod Logana se zamena sijalica štopaljke vrši odvrtanjem dva leptir-šrafa koji drže kompletnu štopaljku pa se onda skida sa unutrašnje strane nosač sijalica (staklo se ne dira, skida se cela štopaljka). Nisam siguran 100%, ali mislim da je kod Sandera isti sistem.

bocas

To za Logana je ok,skida se sa 2 matice,našao sam čak i ovde na forumu, ima čak i snimak,međutim za Sandera se razlikuje,našao sam samo jednu maticu,nešto ga i dalje drži ,ili neka žabica ili tako nešto,samo da kažem da se zamena  razlikuje od logana,zato i zapomažem!!

krle

Na Loganu je to jednostavno.Prema crtežu  Sandero ima i dve tiple.