Voznja dizela u zimskim uslovima

prethodna tema - sledeća tema

szs

Ovih par dana ova tema jako interesantna za nas traktordžije. Spamujemo svuda a već postoji slična tema  :ne:

Elem...iskustvo sa domaćim dizelom nije baš za pohvalu.
Danas sam kao i juče imao akciju spašavanja. Opet Sorento 2.5 Crdi kome smo juče nasuli 5L maxxmotion na oko 20L NIS Ultra D. Očigledno to nije bilo dovoljno pa je noćas na -14c opet zaštrajkovao  :banghead: Glavni krivac naravno NIS ali i loš proračun koji je vlasnik izveo nakon dolivanja maxx. Mislio je da je dovoljno  :ne:
Danas nakon 25-30 verglanja  i povremenih uspeha od par minuta na leru, proterao je malo toplog dizela, taman da ode do pumpe OMV i natoči novih 13L maxx. Gle čuda nakon toga prede auto kao maca i ugasi CE lampicu.

Kako priličan broj ljudi bude "iznenadjen hladnoćom u januaru" pa treba da "podigne nivo" parafinizacije na brzinu a ne zna kako se to radi evo malo matematike... Oni koji znaju neka preskoče dalji tekst  :Smiley:

PRIMER: U kolima je neki dizel koji vam napravio problem na tempreaturi od -8c (kao Sorento od juče)
Uzmete tu temperaturu i oduzmete mu još 1c i u daljim proračunima računate kao referentnu za gorivo u rezervoaru -7c.
Pomnožite je sa količinom goriva koju mislite da je preostala u rezervoaru u ovom sl 20L. Probajte da realno ocenite ili čak precenite tu količinu....  7x20=140 (bez minusa)
Količinu koju ste sipali dodatno u ovom sl 18L (5L+13L) pomnožite sa vrednošću -33 (i tu uzmite sigurnosnu rezervu na njihovih deklarisanih -35 pa oduzmite bar 2  35-2=33) .... 18x33=594
Saberite oba dobijena rezultata i podelite sa ukupnom količinom goriva (20L+18L=38L)
(594+140) / 38 = (-)19 što je sada aproksimativna tačka smrzavanja vašeg goriva. Naravno to pod uslovom da je maxx izdržljiv stvarno do tih -33c  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

lovac

Šta je to maxxmotion? Neki aditiv?

Goran25

Za vikend sam imao peh sa gubitkom snage u toku vožnje i gašenjem motora. Da li je do goriva ili ne videćemo. Od prvog dana sipam na NIS benzinskim pumpama, G Drive...

Zoran

#18

Siguran znak za pojavu parafina u gorivu.
Sam svoj gazda - vazda.

Goran25

#19
Pored navedenog problema su se pojavile lampice za ABS i elektroinstalacije, uz čudan zvuk ( nalik zujanju) kod zadnjih točkova.

szs

#20
@Goran25
Moj savet...sipaj neki aditiv. Pričaju ljudi kako je naš dizel dobar-loš a zapravo pokazalo se da sve zavisi od ture, kako procene da će vreme biti i koliko roknu bio-dizela unutra. Ako je količina bio dizela veća od 5% većina aditiva će imati probleme i biće manje efikasno.
Kod nas ima npr ovi:
http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=43899 https://www.wynns.eu/product/ice-proof-for-diesel/
http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=42681 https://goo.gl/y9HwGr

Nešto svakako treba ali svako ima svoje rešenje i mišljenje.
Neki vole "zimske" dizele sa pumpi, drugi aditive  :ne:

Što  se tiče ABS ...možda ostala malo smrznuta ručna?
Zvuk pumpa rezervoara?
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Goran25

Hvala na savetima, računam kada sipam taj G Drive da tu stvarno ima nekog aditiva...u odredjenoj meri...očigledno nema uopšte ili jako malo.

Što se tiče ABS videćemo, vozilo je u servisu. Pokušavam da okačim 10mb video klip sa tim zvukom ali bez uspeha. Jasno se čuje iz pravca zadnjeg dela vozila

Rimad

U zadnjih par jutara, čujem i ja neke zvukove, abs lampica nakon dužeg verglanja. S obzirrom da temperatura padne noću ispod -20, mislim da ću ignorisati do otopljenja  :Smiley:

Goran25

#23
Definitivno loš dizel, preporuka da što pre potrošim sve i sipam na nekoj drugoj pumpi uz dodatak aditiva...Ultra Dizel...

Zoran

Ja zimi kad god sipam dizel u kamionče uvijek ostavim uzorak, koji držim vani pored kamiona. Ujutru odmah vidim jeli gorivo "kristalizira" kao med ili ne. Tako pouzdano znam jeli gorivo valja za taj dan ili ne valja.
Sam svoj gazda - vazda.

szs

@Zoran
I ako se odvojio parafin? Ostaviš do proleća?  :Smiley:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Zoran

Zagrijem rezervoar sa grijačem na plin prije palenja.. U vožnji neće biti zastoja pošto je maska prekrivena za zimskih dana. Mada ruku na srce poslednjih 10 godina nije bilo potrebe za tim jer je gorivo zaista dobro. Juče je bilo -28*C oko 7h u stojčićima i nije bilo kristala.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

ne vozim dizel,ali sam se  ja nekada zabavljao sa aditivima.nikada nisam sipao benzin kao aditiv, sto su nekadasnji motori sve gutali. kolegi isto zaledilo gorivo,ali on je krenuo i posle 200 m stao i ugasio se auto. a kune se u nove eurodizele, mislim da po ovakvim hladnocama treba sunuti neki razblazivac cisto i radi manjeg nerviranja,...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

lovac

Citat: hibernacija poslato 09.01.2017. - 18:54
mislim da po ovakvim hladnocama treba sunuti neki razblazivac cisto i radi manjeg nerviranja,...

Ja sam nekada u svoju Corsu sipao običan petrolej, jedna litra na rezervoar, i nikada nikakvih problema nisam imao.

Ne znam da li se to može uraditi i kod common rail motora.

Nisam baš stručan, ali mislim da je je petrolej destilat sličan dizel gorivu, zapravo, nešto između nafte i benzina ...  :conf:

Ayrton

Citat: lovac poslato 09.01.2017. - 20:10
Ja sam nekada u svoju Corsu sipao običan petrolej.
Ne znam da li se to može uraditi i kod common rail motora.
Mislim da petrolej ne sme da se sipa u CR motore.
Ja, Bogu hvala, nisam imao problema sa paljenjem i vožnjom ovih hladnih dana. U subotu i nedelju je bilo -18 i upalio iz prve. U rezervoaru mi je (uvek) bosanski evrodizel 5, sa "Euro petrol" pumpe (bivši "Bobar"), bez ikakvih dosipanih aditiva.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!