Nivo ulja u motoru

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Kod dci motora takodje nije opadao znacajno nivo ulja izmedju servisa. Dodao bih jos jedno zapazanje. Kad smo kupili Citroen Saxo 1.5 d auto je dve godine (dok je trajala garancija) odrzavan u ovlascenom servisu. Tamo je sipano 15W40 ulje, mislim Total. Izmedju dva servisa morali smo dolivati ulje, jer bi padalo na minimalni nivo. Nakon toga auto smo poceli odrzavati u nasoj garazi i sipali smo (i sipamo) Castrol 5W40 i nikad nije bilo potrebe za dolivanjem, iako smo servisni interval produzili za 5000 km. Kad se da kontakt, indikator pokaze kruzicima (mislim da ih ima 6, nisam siguran) nivo ulja u motoru. Na sledecem servisu bude na dva ili tri kruzica (otprilike srazmeran nivo pokaze i merna sipka). Ne znam da li je pocetna potrosnja ulja bila vezana za kvalitet ulja ili period razrade, ali je vidno bilo da mnogo manje ulja trosi nakon promene proizvodjaca i gradacije.
 

Zoran

Stari Mercedesovi motori iz 80. ih kod kamiona imaju potrošnju ulja 1.2% od potrošenog goriva. To je fabrika deklarisala kao očekivana potrošnja ulja.Od svih mojih auta ulje nije trošio samo R4 GTL i ovaj Sandero sada.
Sam svoj gazda - vazda.

YUgisa

Mnoga nova vozila inace danas trose ulje u kolicinama od 0.3 do 0.5l na 1000km i to je fabricki deklarisana potrosnja i to iz razloga sto se koriste niskofrikcione karike kako bi se smanjili otpori u funkcionisanju motora pa povecali snagu i smanjili potrosnju goriva... Golf 5 GTI ima valjda i deklarisanu potrosnju od celih 1l ako se dobro secam posto pod punim gasom kad krene turbina da duva ko luda krene da izvlaci ulje gde stigne  :hihi:
Godine iskustva nisu dokaz kvaliteta. Zasto?
Pa zato sto mozda radis sve pogresno jos od pocetka...

Matori prdavci...

Loganovac

Za Golfove verujem, najveći su smdljivci po ulicama!   :laugh1:

Međutim, YUgisa brate, kad sračunaš pomenutih 0.3 do 0.5l /1000km na period zamene ulja (za mnoga nova vozila je čak 30.000km) ispada da ulje uopšte ne treba menjati, na pređenih 30.000km tri puta si ga već zamenio dolivanjem!  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

jasho

Pozdrav,

Ono što sam ja primetio na zadnja dva menjanja ulja i kontrole nivoa istog (koja radim na oko 15000 km) jeste da kad iscedim ulje iz kartera sa uljem iz filtera u kantice ulja njega bude oko 2,6-2,8l tj. potrošnja je negde 0,2-03l na 15000km, sa malom napomenom, da primetim kod kontrola da posle 12000km počinje da se smanjuje nivo ulja (možda bi ga tad i trebalo menjati?!)
Inače u upustvu stoji da u motor ide ako se ne varam 3,3 litra, ali ja sipam oko 3 litra ulja prilikom zamene i nivo  istog bude 2-3 mm ispod max. na šipci!
Sipam elf 5w40, kad smo kod toga dok je sipan elf 5w30 čini mi se da je i potrošnja ulja bila manja??! :ces:

YUgisa

Ulje je verovatno napravljeno da izdrzi tako oko 10.000km sa malom rezervom i nije strano da kada se "razbije" ulje da onda ubrzano pocne da se trosi, ja sam imao takav slucaj da iako motor nije trosio ulje a onda se odjednom ulje rasturilo, zagaravilo i za par stotina km potrosio je i celu litru  :dance:

Pa pazi Loganovac, mozda je bas zato tako i dug period zamene jer ces zameniti svo ulje ;) Salu na stranu, vozila sa nekim sportskim karakterom obicno imaju i kraci perod zamene ulja a i to sto sam ja naveo je maksimalna potrosnja ulja, za toliku ne mozete da reklamirate motor da nije ispravan, ne mora da znaci da ce toliko da trosi obavezno... Tj mozda ce toliko da trosi ako ga mnogo forisrate motor a onda opet nije lose skratiti period zamene ulja svakako a i dolivanje novog ulja ce pomoci odrzanju kvaliteta ulja... Npr u Mazdi imate specijalnu torbicu za flasu ulja koja ima svoj dzep u gepeku ;) Tako da mozete po potrebi da dolijete ulje ;)

PS: Mora svakako da se menja ulje jer mora filter za ulje da se zameni  :dobro:
Godine iskustva nisu dokaz kvaliteta. Zasto?
Pa zato sto mozda radis sve pogresno jos od pocetka...

Matori prdavci...

Vihor

uopšte ne gledam nivo ulja, ruku na srce , auto je tri godine star, a i traje garancija. Po isteku ću da gledam.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Raja

Grešiš. Pogledaj makar ispod auta ako već ne gledaš "na šipku". Pogledati jedanput nedeljno nivo svih tečnosti spada u neku, po meni, vozačku kulturu.

Svarog

Ruku na srce, gosn Raja je u pravu. Pregled stanja ispod haube je odraz vozačke kulture.
Mene buni jedna druga stvar. Na poslednjem redovnom servisu sipali smo 3l ulja (Elf evolution SXR 5W30) i opet je nivo bio na maksimumu iako se sve dobro iscedilo iz motora. Zamenjen je i filter ulja, naravno. Posle oko 2000 km nivo je i dalje nepromenjen. Šta je onda s onih 0,3l ulja pošto je fabrički deklarisano da u motor 1.4 ide 3,3l ulja.  :ces:

zac

Utice zapremina filtera.

Svarog

Pa filter ulja koji je stavljen nije imao 0,3l manju zapreminu. Šalu na stranu, bio je istih kao i onaj koji je skinut, a ne verujem da zbog razlike unutar filtera može da bude razlika od 0,3 litra.

zac

U pravu si, ja sam onako teoretski rekao, i kod mene je filter od prvog dana jednakih gabarita. Ko zna zasto su napisali 3.3...pazi na nasim motorima je karter liven od legure aluminijuma, znaci nije izvlacen od lima koji je svuda isto profilisan...ko zna da li su na svim karterima zidovi istih debljina, ako nisu onda je logicno sto ni zapremina nije svima ista. Ja na primer kada sipam do max, stane oko 3.1 - 3.2 l.  :ne:

Vihor

Citat: Raja poslato 24.09.2012. - 13:06
Grešiš. Pogledaj makar ispod auta ako već ne gledaš "na šipku". Pogledati jedanput nedeljno nivo svih tečnosti spada u neku, po meni, vozačku kulturu.

:to:
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

silent

#43
Čini mi se da mi je prilikom velikog servisa sipano više ulja u motor nego što treba, trenutni nivo je 7-8mm iznad označenog maksimuma na šipci, mereno na hladnom motoru.  :ljut:

Rešio sam da izvadim višak pomoću šprica i cevčice, šta mislite koliko će biti dovoljno da izvadim? Vozio sam oko 400 km ovako, nadam se da nije napravljena neka šteta... 

P.S. Ipak bih rekao da malo vlaži na poklopcu ventila, stavljen je metalni dihtung koji možda nije dovoljno stegnut.
Ustvari, neću ništa sam da radim, idem sutra nazad kod Krstevskog, pa nek vade oni.

Zoran

Odokativno imaš viška 0,3 l. Rastojanje od min. do max. je otprilike 1 litar.
Sam svoj gazda - vazda.