Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
15 (36.6%)
nedelju dana
3 (7.3%)
mesec dana
10 (24.4%)
godinu dana
5 (12.2%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (19.5%)

Ukupno glasova: 41

Zoran

Teško ćeš naći punjač koji puni više ampera od alternatora. Alternator em puni žestoko em prestaje po gašenju  motora a akumulatora niko ne pita koliko je napunjen. :rtfm: :wave:
Sam svoj gazda - vazda.

Vihor

Totalno pogrešno, to drastično utice na trajanje, vek akumulatora.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Zoran

Volio bih neki argument, lako shvatljiv... :ziveli:
Sam svoj gazda - vazda.

Vihor

Sulfatizacija, korozija , deformacije ploca....   Google
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

stalker

Citat: silent poslato 31.12.2016. - 19:44
Sta mislite o ovom punjacu akumulatora:

https://www.pro-user.com/Batterieladegeraete/Intelligente-Ladegeraete/EBC4000-4-Amp-Intelligentes-Batterieladegeraet-fuer-6V-und-12V.html

Evo i prevoda:

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.pro-user.com%2FBatterieladegeraete%2FIntelligente-Ladegeraete%2FEBC4000-4-Amp-Intelligentes-Batterieladegeraet-fuer-6V-und-12V.html&edit-text=

Ima da se kupi i kod nas, po pribliznoj ceni.

Ja imam dva punjača sličnih karakteristika. Kod nas ih se moglo kupiti u Lidl trgovačkim lancima po vrlo povoljnoj cijeni od oko cca 20-ak Eura. Godinama ih koristim za punjenej rtazličitih akumulatora, od onih malih za skutere i motore do velikih preko 100 Ah. Za ove veće im treba malo više vremena zbog male struje punjenje ali sasvim uredno rade. Pogodni su za trajno održavanje akumulatora za vozila i strojeve koji se sezonski koriste (motori, plovila, poljoprivredna mehanizacija itd.) Trenutno mi je na jednog priključen akumulator od maksi skutera kojeg ne vozim preko zime.
Imaju čak po dekleraciji neku funkciju oživljavanja crknutih akumulatora jer kao rade desulfatizaciju ćelija ali u tu svemoćnu opciju se baš nisam imao priliku uvjeriti  :ces:
Prosječan automobilski akumulator mogu napuniti za jednu noć i to uglavnom može zadovoljiti većinu potencijalnih kupaca pa se vjerujem isplati investicija makar ti zatrebao samo jednom godišnje.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Vihor

Sve je više Smart punjaca i ono trafo i grec više ne pije vodu. Idemo napred a akumulator uopšte nije jednostavan uredjaj i cela je to nauka. A ruku na srce kad se ko potrudio malo oko akumulatora sve dok ne rikne
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Zoran

2x godišnje kontrolišem nivo elektrolita, 4x godišnje kontrolišem napon punjenja i napon poslije 12 sati stajanja. Akumulatori mi traju 7 - 12 godina(TopLa). Samo jedan je crkao prije nego je napunio 2 godine (Vesna). Po mom dubokom ubjeđenju, presudan je kvalitet akumulatora a ovo su sve mogućnosti koje se koriste kao lak izgovor, koji mi potrošači ne možemo demantovati ničim.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Opet ja pa ja... :doh:
Zorane, da ponovim po ko zna koji put, tivoj režim vožnje nije reprezentativan ili ajde da kažem prosečan, da bi bilo šta trebalo na osnovu tvog iskustva generalizovati. Ti voziš auto najčešće 100 do 500 kilometara dnevno i to u cugu, regionalnim putevima, umerenim režimom. To su uslovi u kojima auto i svi sklopovi na njmu treba da potraju daleko duže od proseka. Voleo bih da vidim koliko bi ti trajao akumulator u mom režimu vožnje (upalim ga na -5, pređem do firme par kilometar.po gradu, usput stanem da kupim doručak, naravno ugasim i upalim motor. Posle posla upalim ladan auto i vozim ga kroz gradski špic 5 kilometara do privatne firme mog paše. Posle dva sata upalim ladan auto i vozim ga par kilometara do ćaleta. Sednem, popijemo kafu, prozborimo koju, malo zasviram, pa opet upalim hladan auto i odem kući, opet par kilometara. E tu uveče nastupa sin koji me fino zamoli da ga odvezem ili dovezem od druga, devojke ili slično, naravno ladan motor i opet par kilometara.
Lepo reče Ajnštajn, sve je relativno. U ovakvom režimu vožnje osećam duboku zahvalnost prema Daciji koja cakće ko švajcarac i prema stanovitom bugarskom proizvođaču ultrajeftinog akumulatora koji do sada štucnuo nije. Za onih 36 EUR koliko me je koštao uz ovakav radni režim smatraću da je već po isteku garancije zaslužio časno umirovljenje, sve posle tog dana je bonus na kome ću biti duboko zahvalan.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Ja želim reći da alternatori imaju puno jaču struju punjenja od punjača iz radnje i da se ona prekida čim ugasimo motor i  da to nije tako ubitačno kako se navodi, ništa drugo.
Sam svoj gazda - vazda.

silent

@stalker

Hvala ti puno na detaljnom objasnjenju - upravo takav punjac mi i treba, da pored kola puni i akumulator od motora posto ga zimi ne vozim.

:ziveli:

maestral5747

i ja ga imam, jako dobra stvar

mali.alen

I ja imam isti ovakav, za moje potrebe odličan. Sad trenutno održava traktorski akumulator pošto se ne koristi zimi

silent


Vihor

Imao identičan, sve preporuke
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

lovac