Funkcije BC skrivene u fabrici

prethodna tema - sledeća tema

szs

Priča ide otprilike ovako:
Proizvodjači imaju jedan te isti BC na skoro svim modelima samo su kod nekih aktivirane sve a kod nekih samo neke od funkcija

https://www.youtube.com/watch?v=JdipqTdh3Kw
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

nik

Potvrdjeno na Dačijama više puta.   :)

Negde treba samo aktivacija, ponegde i poneki "kablić", ali to je to. Masovna proizvodnja je čudo.

Keka

Sta tek sve ima na vagcom-u  :hall:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Elektro

Kako cool... :) Radi li ovo kod nas neko?

dulegolub

Malo sam se dvoumio gde da pišem ali izabrah ovu temu jer me video iz prvog posta zainteresovao da probam da uradim to na svom autu.

Inače sam pre desetak dana postao vlasnik Sandera 1.2 2013. sa Ambiance paketom opreme koji je na displeju imao mogućnost prikazivanje ukupne kilometraže, parcijalne kilometraže (male kilometraže ili kako je već zovu) i sata.

Sinoć sam čitao ovu temu, guglao i našao jedan ruski sajt sa softverom i objašnjenjima. Prvo sam probao varijantu preko računara ali nisam mogao svoj interfejs da nateram da radi ni sa DDT4ALL ni DDT2000 softverima. Doduše DD4ALL bi trebalo da radi sa Elm327 USB a DDT2000 sa VagCOM kablom (negde sam našao taj podatak da može). Moj Vag Com, koji imam od starog auta, nije hteo ni sa jednim od ova dva programa da radi.
Onda sam odlučio da probam program za android sa istog sajta i Elm327 Bluetooth i to je radilo. Program je malo na ruskom malo na engleskom ali ima uputstva i za instalaciju i za rad u samom programu, te uz pomoć fotografija i google translate-a sve se shvati.

Uglavnom, jutros sam aktivirao Board Computer i sad ima funkcije trenutne potrošnje, prosečne potrošnje, potrošenog goriva, pređenog puta, prosečne brzine i koliko još kilometara može da se pređe sa preostalim gorivom.

Ono što sam do sada utvrdio je da se cifre koje pokazuje vidno razlikuju od cifara koje mi je pokazivala torque aplikacija. Doduše i to koristim kratko koliko i sam auto.

Naravno ako je neko voljan da isto radi kod sebe podeliću linkove i objasniti kako sam ja to kod sebe radio.

kiconix

U svakom slucaju ocekujemo kompletno uputstvo.

szs

Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

szs

#8
Citat: dulegolub poslato 14.06.2018. - 10:48
Ono što sam do sada utvrdio je da se cifre koje pokazuje vidno razlikuju od cifara koje mi je pokazivala torque aplikacija.
BC prikazuje UGLAVNOM manje nego što je realna potrošnja (bar na dizelima)
Na sajtu spritmonitor.de, gde i ja beležim potrošnju i troškove, oni koji imaju BC pišu da je prema istom potrošnja manja za oko 0.3 do 0.8 L/100 od stvarne. Ionako je to informativno  :ne:
Torque meni pokazuje prosek od 5.8 a realno je 4.9 za ove dve godine

Ako ne možeš da staviš linkove sa ONIH sajtova jer nisu baš legalni, može i na private  :write: :too:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix


sandero2

Vrlo sam zainteresovan za kompletno uputstvo  :aplause:

dulegolub

#12
Nisam ni sumnjao da će biti zainteresovanih.

Uvek kad sam čitao neka uputstva ovog tipa delovalo smešno kad se autor ogradi da se sve radi na sopstveni rizik ali eto sad imam potrebu da i ja to uradim. Dakle, iako neću napraviti kompletno uputstvo već podeliti linkove i dodati neke smernice i svoja zapažanja, sve što radite radite na sopstvenu odgovornost. Ovako sam ja uradio što ne znači da je to jedini način ili da neki deo nije suvišan ali mneni je uspelo, nadam se da će i drugima.

Zbog preglednosti će linkovi biti originalni a vi prevodite u gugl transleju ili ko zna ruski još bolje. Negde moža i sam sajt prevede, više ne znam, pogubio sam se u ruskom i gugl translejtu i svojim bukmarksima.
Preporučujem da čitate cele stranice iako nije sve baš neophodno, stekne se bolja slika o svemu.

Prvi korak je da se instalira na telefon šta treba.
Na ovom linku https://www.drive2.com/l/451695045804818489/ prvo ima nešto opšte o dijagnostici, pa o ovom načinu preko Elm327 blututa i podržanim modelima.
Posle liste podržanih modela pod nazivom Part 1 Program installation ide deo koji nas najviše interesuje.
Sa ponuđenih linkova skinite SL4A Application, Py4A Application i bazu pyren-v0991-base.
Ispratite redosled.
Prvo instalirate SL4A, pa Py4A.
Zatim pokrenite Py4A i idite na install i tu morate imati pristup internetu jer će nešto da skida.
Zatim raspakujte pyren-v0991-base u direktorijum SL4A na memoriju telefona. (Kod mene kada povežem telefon sa računarom nije video taj direktorijum iako je aktivirano da se vide skriveni fajlovi. Uspeo sam tako što sam na memorijskoj kartici telefona napravio SL4A direktorijum i u njega kopirao bazu pa onda iz File manager-a samog telefona prekopirao taj direktorijum sa memorijske kartice na memoriju telefona. Znajte da tu ima mnogo sitnih fajlova pa je kopiranje na memorijsku karticu trajalo dugo. Ja sam ostavio preko noći da kopira)
Ispratite dalje kao na fotografijama da startujete SL4A program, da pokrenete skriptu pyren_4a_launcher.py, da izaberete blutut interfejs, da se učita jezik, da se izlistaju moduli, zatim da izađete iz programa i obrišete savedEcus.p iz odgovarajućeg direktorijuma i sve fajlove iz cache direktorijuma. Startujte opet SL4A aplikaciju i skriptu pyren_4a_launcher.py samo ovoga puta izaberite olovčicu da isključite demo mod tako što ćete ispred onoga što je na fotografiji uokvireno ljubičasto prosto dodati # i naravno sačuvajte promene prilikom izlaska.

Drugi korak možda i nije potreban ali ja sam ga uradio. Na linku https://www.drive2.ru/l/9214434/ nalazim spisak apdejta za pyren skripte i skidam poslednju verziju 0.9.l koju raspakujem u SL4A\scripts direktorijum na memoriji telefona.

Treći korak je kako izvršiti samu aktivaciju Bord kompjutera.
Link je https://www.drive2.com/l/455784679304332050/
Pre pokretanja SL4A aplikacije sam hteo da obrišem onaj savedEcus.p i sve fajlove iz Cache direktorijuma u SL4A direktorijumu sa memorije telefona ali SavedEcus.p nije ovog puta postojao a fajlove iz cache direktorijuma sam obrisao.
Ostaje da se startuje aplikacija, pa pyren_4a_launcher.py skripta, pa izabere Elm327 (mislim da prethodno mora biti uparen sa telefonom), da program učita jezik, da ponudi da se izabere model vozila, da izlista module (ovde se više ne sećam dali baš sve ovo traži ili je nešto od ovoga zapamtio od ranije) u svakom slučaju će uraditi sam šta ima i pitati da izaberete nešto ako treba i doći do spiska modula koje ima automobil. Tu sad ide deo da je program malo na engleskom malo na ruskom ali pratite fotografije i neće biti problema.

To bi trebalo da bude to i od sada možete uživati u bord kompjuteru.

Naravno tu sam da eventualno još nešto objasnim ako znam.

hobbista

 :to:
Mislim da je to program o kome je eastcowboy pisao ovde. Prosle godine smo deo koda prevodili na srpski ali, na zalost, nisam nikada posle toga probao da instalirem i pokrenem  :c:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

szs

#14
 :hall:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella