Imate li atest u kolima?!

prethodna tema - sledeća tema

Raja

E sad da me ne mrzi, sišao bih do lEmuzine i uslikao nalepnicu na b stubu. Mada, ovo "tvoje" rešenje je bolje.

Veterinar

Mi smo prodali Sepwaya u koji je naknadno bio ugrađen gas. Zar se nakon ugradnje i atesta ne upisuje u saobraćajnu kao benzin-gas? Zaboravio sam, pa ozbiljno pitam jer sam iščitao ovu temu.

dekiv68

Šta da rade oni koji imaju fabrički ugrađem plin, a nemaju Potvrdu (atest) već CoC

Veterinar

 :ne:  U saobraćajnoj piše benin-gas.

slavko_bgd

Kada je naknadno ugrađen gasni uređaj atestiran, taj podatak stoji u saobraćajnoj dozvoli upisan kao "BENZIN-GAS" . Obaveza nošenja potvrde/uverenja o naknadno ugrađenom plinskom uređaju je zbog toga što se u saobraćajnoj dozvoli ne vidi rok važenja uverenja. Original ili fotokopija služi da se saobraćajac uveri da nije istekla važnost uverenja. Sasvim je svejedno da li ćemo nositi sa sobom original ili fotokopiju a jako je važno da u slučaju krađe ili gubitka originalnog dokumenta imamo broj uverenja da bi mogli tražiti duplikat. Što se tiče nalepnice sa uverenja, ona je prvobitno bila zamišljena da se lepi na levi B stub da bi se videla identifikacija komponenti uređaja (rezervoar, isparivač...) . Međutim, vrlo brzo nakon primene ispostavilo se da je kvalitet hartije toliko loš da se raspada ili nakon pranja ili tokom normalne vožnje. Onda su se neki setili da lepe nalepnicu na rezervoar pa se i od toga odustalo. Sada je praksa da se u vozilu drži kompletno uverenje, original ili fotokopija.

Vozila sa fabrički ugrađenim pogonom na gas takođe u saobraćajnoj imaju podatak "BENZIN-GAS" ali nemaju potvrdu o ispravnosti (atest). Samim tim vozač nema šta da prilaže. Vlasnike takvih vozila štiti CoC (+ kupoprodajni ugovor, + ICM), tako da i ako bi došlo do nekog nesporazuma sa saobraćajnom policijom - vrlo lako je dokazati činjenicu da vozilo nije naknadno prepravljano. 


Veterinar

Hvala, Slavko.  :wave: Dakle, bolje da imam kopiran CoC u automobilu, da ne bude neprijatnosti u smislu povlačenja kod sudija za prekršaje i dokazivanja fabričke ugradnje (u prevodu - da ne gubim vreme), jer se na osnovu saobraćajne bez ostalih dokumenata ne razlikuje atestiran i fabrički ugrađen uređaj.

Loganovac

#21
A šta, kao pandur će da zaviruje da proveri serijski broj isparivača? :hihi: Bole njega...

Cenim da su gospoda koja su smislila ovaj zahtev:

a) totalno nezainteresovana za podsticanje upotrebe ekološki čistijih goriva pa su još jednim suludim zahtevom nepotrebno dodatno zakomplikovali ionako komplikovanu priču oko TNG. Zašto suludim i nepotrebnim? Pa ako je auto registrovan znači da je uređaj atestiran, odnosno da je atest važio u trenutku poslednjeg produženja registracije vozila. Da li je toliko opasno voziti još najviše godinu dana po isteku petogodišnjeg uverenja? Ili se možda plaše da će neko svake godine vaditi iz auta uređaj pred registraciju a posle ga ugrađivati?  :fiju:
b) obični papani?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bmiillan

više mi liči na ovo pod b)   

na našu žalost
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Ocito iz nekog razloga intenzivno treniraju strogocu na pogresnim frontovima i skupljaju pare za budzet.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


VaskezNS

Karlovački saobraćajci su poznati po tome da su često gladni, a dnevnice male...nema tu nikakve teorije zavere, samo im se žurilo na užinu  :ne:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

slavko_bgd

Citat: Veterinar poslato 13.07.2017. - 10:32
Hvala, Slavko.  :wave: Dakle, bolje da imam kopiran CoC u automobilu, da ne bude neprijatnosti u smislu povlačenja kod sudija za prekršaje i dokazivanja fabričke ugradnje (u prevodu - da ne gubim vreme), jer se na osnovu saobraćajne bez ostalih dokumenata ne razlikuje atestiran i fabrički ugrađen uređaj.

Ovo me podsetilo na repliku iz filma "Bulevar Revolucije", kada Branislav Lečić kaže Bojani Maljević za njenog (filmskog) tatu: "...Zna on da ti nisi pe*er..ipak je on pandur..." . To ti je dobra ideja - kopiraj CoC i imaj taj papir u kolima.

Citat: Loganovac poslato 13.07.2017. - 11:00
A šta, kao pandur će da zaviruje da proveri serijski broj isparivača? :hihi: Bole njega...

Neće pandur da pregleda ništa. Ako na nešto posumnja - šalje na tehnički. Pošto ni tehnički po svom pravilniku nije nadležan da pregleda tu opremu - šalje vozilo "pravnim licima koje je ovlastila ABS i koja te poslove obavljaju kao poverene".

Citat: Loganovac poslato 13.07.2017. - 11:00
... Pa ako je auto registrovan znači da je uređaj atestiran, odnosno da je atest važio u trenutku poslednjeg produženja registracije vozila. Da li je toliko opasno voziti još najviše godinu dana po isteku petogodišnjeg uverenja? Ili se možda plaše da će neko svake godine vaditi iz auta uređaj pred registraciju a posle ga ugrađivati?  :fiju:

Da li mi je auto ispravan i posle isteka registracije? Ja znam da jeste, samo neko to mora da mi potvrdi. Da li će nam se nešto loše desiti sa gasnim uređajem nakon isteka atesta? Neće. Samo i to neko mora da potvrdi.

Zamisli situaciju da smo ti i ja saobraćajci,  "savatamo" nekoga ko ima gasni uređaj u kolima ali nema kod sebe potvrdu da mu je gasni uređaj atestiran ili ima potvrdu/atest koji je istekao. Ja bih ga isključio iz saobraćaja jer mi tako nalaže ZOBS (čl252 st1, 2, 3 5 i 6 i čl 279 st 15) . Jer ja sam samo saobraćajac koji ne razmišlja, odnosno razmišljam samo da postupim onako kako mi negde piše. Samo hoću da završim smenu i idem kući, neću da se raspravljam sa vozačem i neću da razmišljam da li radim svoj posao kako treba.

Šta bi ti uradio da si u toj situaciji?

stepwau-LPG

Gledavši kao jedino razumno da se rešimo neprijatne situacije, slažem se da je nositi kopiju atesta sa sobom.
Nikako mi nije jasno da niko, pa ni Slavko ne pominju zakonsku činjenicu, a to je: vozilo nikako ne može proći tehnički pregled i biti registrovano do datuma na registracionoj nalepnici ako ne pokaže originalni atest TNG uređaja koji ima važenje minimum do datuma isteka registracije!?!!
Dakle, saobraćajac može dapiše i da je vozilo uredno registrovano i da u saobraćajnoj napisano benzin + gas, što znači da je tehnički pregled potvrdio da postoji atest za period važenja registracije.

hobbista

@stepwau-LPG:

A da ti se ne čini da bi to bilo previše jednostavno?








:laugh:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

slavko_bgd

Citat: stepwau-LPG poslato 14.07.2017. - 19:40
... vozilo nikako ne može proći tehnički pregled i biti registrovano do datuma na registracionoj nalepnici ako ne pokaže originalni atest TNG uređaja koji ima važenje minimum do datuma isteka registracije!?!!...

Mislim da ovo nije tačno. Do sada je bilo u praksi da na dan vršenja tehničkog pregleda (datum registracionog lista) atest mora biti važeći, bez obzira da li mu važnost ističe pre ili posle trenutno važećeg datuma registracije. Zašto? Zato što TP ne sme da ne uvaži uverenje važeće na dan pregleda niti sme da uvaži uverenje kojem je istekao datum na dan formiranja registracionog lista. Kad odemo u MUP da produžimo registraciju, ne nosi se atest već samo registracioni list.  Mnogi su tako uspeli da registruju vozila sa atestom koji ističe i pre isteka važenja registracije, ako datum važenja atesta "upada" u onih 30 dana pre isteka registracije. Ako je neko voljan neka proveri  ovo na bilo kom tehničkom pregledu pa ako grešim neka me ispravi.  :ziveli:

nik

Potvrdjujem.

Redovno registrovao auto u decembru 2015. do decembra 2016. iako mi je atest, zbog isteka 10 godina boce, isticao u oktobru 2016.