Dilema - Tce 0.9 ili Dci 1.5 ?

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Teška odluka, daleko teža nego pri prvoj kupovini. Sam kažeš da si trošio 8.8L gasa, to mu dođe daleko jeftinije nego 7L benzina, jel da? Posle nekoliko poseta pumpama možda zažališ što si menjao auto, šta znam, ja bih se tako osećao.  :ne:
Između ova dva opet nije lak izbor, TCe me je kupio na prvu, ali da se ne lažemo, nije baš da troši kao upaljač da bi sa gasa pešao na benzin. Da je bučan - nema govora, cenim da je tiši ili u najmanju ruku da nije bučniji od dizel furunčeta  :cool:
Da bismo bili do kraja jasni, problemi u veozilima sa ovim motorom javljaju se samo u varijantama sa gasom i isključivo vezani za plinski urežaj, dakle motor nema ništa s tim.
Lični stav: polovnog benzinca možda, polovnog dizelaša nema teorije da bih kupio. Toliko o tome.
Vibracije neosetne, samo je zvuk malo drugačiji.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

Citat: szs poslato 18.01.2017. - 16:37
1) DPF ima auto burn proces tj sam se čisti tako da je "for life" (vreme će pokazati istinu)

Istina. I na tarabi piše ..... pa jedan prob'o i zaHeb'o se  :cul:
Svaki DPF ima režim čišćenja ali su u praksi česti problemi (zapušavanje - nije moguća regeneracija). Pogotovo ako je u jednom loncu i katalizator i DPF.

1.0 SCe bi došao u obzir u nekom Trabantu - da auto nema više od 600kg :kava:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

silent

Cinjenica je da su totalno us*rali ponudu benzinskih motora, normalnog tradicionalnog motora nema u ponudi.
I to sve u Daciji, koja bi trebala da bude narodni, pristupacni automobil, pouzdan i povoljan (da ne kazem jeftin) za odrzavanje.

Zoran

Silent, baš si iznio gorku istinu. Ono čime je Dacia osvojila kupce, toga više nema.
Sam svoj gazda - vazda.

vojo76

Dok sam zagledao Stepway primetio sam onu plastičnu oblogu/zaštitu duž trepne (vidite na slici u prilogu)

Delujem mi kao potencijalno mesto gde bi se slivala kiša i spirala prašinu i  taložila unutar tih obloga i kasnije zadržavala vlagu ... pa onda problemi :)

Kakva su iskustva vlasnika stepway posle N godina?
Da li možda postoji neko  mesto gde bi se mogao punomat prisloniti pa malo produvati ?

Vezano za cene Dacia automobila, ne bih se složio da su poskupeli znatno jer su i dalje tu od 8.000 do 9.000 standarni modeli a donose mnogo nove opreme.
Dacia  mora da prati ostale a 21 vek je pa kupac ne prašta :)

Takođe mi pada na pamet će za nekoliko godina najviše patiti upravo kupci polovnih automobila, jer ovoliko elektronike, senzora i releja ... ne smem ni da pomislim kakve će to žurke da budu :(

Da ne zaboravim .. HVALA na odgovorima i zaista cenim svako mišljenje. Veoma mi znače sve ove info.

bocca

Prvo za cenu Dačija nekad i sad, kada sam pre 7 godina kupio stepway-a bio je 8600e sa 2 vazdušna jastuka. Sada je 9300e sa malko više opreme ali 7 godina kasnije.
A glavno pitanje, kada je auto 20000e pa je dizel skuplji 2500e čovek i da uzme da razmišlja, ali na auto od 10000e da je razlika 2200e a godišnja kilometraža 10000km... Meni barem tu nema nedoumice. Pozdrav

Veterinar

0.9. Sa 0.9 sa plinom bih sačekao, mada da sam čekao ne bih do sada prešao 8500km sa tim motorom. Vozio sam 1.5 dci, 1.6 i sada 0.9 Tce. 0.9 je odličan motor, servisni interval je 20000km, lanac umesto kaiša, potrošnja nije mnogo veća od dci motora. Ne znam kako će se ponašati sa 150000 pređenih km, ali kako mi se čini, ti ćeš zameniti auto daleko pre takve kilometraže.
  1.5 dci je bolje grejao kabinski prostor od 0.9 tce. 1.6 je bio najbolji po tom pitanju.

Zoran

#22

Ovo je očit dokaz  gdje praksa odstupa od teorije. Da dizel bolje grije od benzinca.
Sam svoj gazda - vazda.

Aleks

Na zalost tako je. Mada, kod Renoa je to reseno dodatnim grejacem vazduha koji se ukljucuje kada spoljna temperatura padne ispod 5 step. tako da odmah pocinje da duva toplo.
E sad, nisam siguran za ove modele Dacie sa skupljim paketima opreme, tipa "urban explorer", da li imaju taj grejac? Naravno u dCi varijanti.

Vihor

Mož da bude, začas se zagreje, za tri minuta već piči mlako, e a dal ima to dodatno, stvarno ne mogu  da odredim,

@Aleks, dokle da ti čuvam onaj mali termometarčić?, ajd da ti pošaljem poštom, ili možda dolazim u februaru za Jagodinu pa da se vidimo
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Aleks

Ako je za tri minuta onda nema grejaca, treba odmah da krene da duva toplo. Dobro ne odmah bas toplo, nego ono kao kad ukljucis klimu, ne krene odmah ledeno nego nesto hladnije pa sve vise i vise!  :doh:

Koji termometarcic, valjda voltmetarcic ?! Mada nema veze, daj sta das, vazno je da je za "dz" !  :hihi:
OndaK narednog meseca u JA.  :kava:

hobbista

Niste ubacili u jednačinu i EGR hladnjak  :zloca:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Goran25

szs

Osvetli nam obraz :laugh1:

Mali servis obavezno jednom godišnje.

bugi

Moze biti i da 0.9tce greje slabije od 1.6 zbog manje disipacije energije(bolja iskoriscenost goriva) manje goriva ode na toplotu...

Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.