DIY blokada motora

prethodna tema - sledeća tema

roolet

Moram jos malo da gnjavim - sta je rele za paljenje, je li to fabricki u autu ili moj koji stavljam, i jos - kako ovaj sistem u stvari prekida mogucnost paljenja, na sta se spaja? da li na taj rele ili nesto drugo?

Keka

Ja ti lepo kazem ne diraj ili plati nekome da uradi. Napravices cirkus.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Citat: Loganovac poslato 29.01.2015. - 22:55
Dakle, ne branim nikom da karabudži takve stvari ako će mu to omogućiti da mirnije spava, ali treba biti stručan i iskusan u tim stvarima i realno proceniti rizike, sa obe strane.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik



Evo ti pa se zanimaj.
Ovo je šema za Logana. Prekid praviš na provodniku sa brave na anlaser, ako hoćeš njega da isključiš. Ako hoćeš može i nešto drugo, npr provodnik sa senzora radilice ili nekog dela elektronike, ali ovo nikako ne preporučujem. Kod Logana su ti ovi svi provodnici dostupni u kabini oko stuba volana, ali moraš da vodiš računa o prikrivenosti prekida i sklopova jer taj deo (plastičnu oblogu) lopovi demontiraju (kidaju) pri pokušaju paljenja.
Kod Megana je mnogo veća za**bancija jer nema klasične brave za paljenje, već signal sa prekidača za startovanje gde je i kartica ne pali ništa, već samo daje "odobrenje" ECU-u da startuje motor. Kod njega bi morao da pronadješ provodnik ka releju anlasera ispod haube i tu da napraviš prekid.

ppejic

#19
Nema secenja, odmah kod brave izvuci originalni provodik iz konektora brave, nastavi buksnom na novi, "prošetaj" novi provodnik do mesta gde ti je zaštitini relej, pa vrati na bravu.

Pozdrav od Peje

roolet

uh, sad ste me zabrinuli, radi se o meganu 2, znaci nema brave. mislio sam da vezem na senzor radilice. moram da razmislim.

ppejic

#21
Možeš prekinuti i napajanje pumpi za gorivo, ne radi pumpa, neće ni da upali, a kod novijih auta ni da zavergla :)

roolet

mislis pumpa na rezervoaru?

Loganovac

Da, na našim vozilima tamo se nalazi pumpa za gorivo.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

roolet

Narode, hvala svima koji su se ukljucili,
Pitanje - moze li da se ugradi rele koji se aktivira magnetom na provodnik od pumpe goriva (na rezervoaru), da li mu je dovoljno to napajanje sa tog voda i da li mu treba jos neka dodatna zastita u vidu osiguraca?

ppejic

Shema ostaje ista, samo sto ne prekidas pobudu za anlaser, vec napajanje pumpe za gorivo.

roolet

Cackam danima ovu stvar i shvatio sam da ne mogu da izvedem, iz raznih razloga.
Imam novu ideju - hocu da napravim prekid senzora radilice, dovucem te provodnike u kabinu i tu nabacim prekidac, najbolje bi bilo na magnet (lakse bih ga sakrio), sa lampicom koja gori kada je sistem aktivan (ona bi se negde diskretno videla). Pitanje - postoji li rele koji se sam ponisti kada se ugasi auto, tj. neki napon (da izbacim dugme za aktivaciju), i moze li se ovo izvesti bez kacenja na akumulator? Hvala svima

Znaci, cale dodje, prinese magnet odredjenom mestu, lampica se ugasi, sistem je deaktiviran, moze da kreshe :) Eh ti penzioneri...
Ugasi auto, sitem se aktivira, do sledeceg kresanja.

nik

Sve ti je vec dato u prethodnim odgovorima.
Sve to mozes da pogonis i na nezavisnu bateriju, ali licno mislim da je to nepotrebna komplikacija.

Loganovac

Malkice prerađena shema nalazi se u prilogu. Magnet služi za aktivaciju (kad misliš da pališ motor, tada i LED treba da sija), a taster više nije potreban, može da se izbaci ako se napajanje uzme sa boš brave ("kontakt struja" u žargonu), naravno preko osigurača koji može da bude na samom kablu u odgovarajućem kućištu. Kad ugasiš motor rele otpusti pa je za paljenje motora potrebno opet ga aktivirati magnetom.
Rele očigledno ne mora da bude DPDT, što se kaže dva preklopna kontakta ili 2xNO/NC, već su dovoljna dva NO (radna) kontakta, odnosno DPST.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

roolet

#29
Bravo, hvala ti,
Jos cu malo da vas gnjavim,
Posto je megan 2 u pitanju, on ima karticu, na koju bravu si mislio? Moze li sa START dugmeta? Posto on zavergla cim pritisnem, nema vremena za magnetic. Moze li sa osvetljenja kabine, ono se pali kada se ulazi, nema sanse da se izbegne, osim ako udje kroz prozor?
Mozes li mi na sajtu http://www.mikroprinc.com/proizvodi/index.php oznaciti koje komponente treba da uzNem  :lux:

ps
svasta znam da dundjerisem, uglavnom sa srecnim zavrsetkom, ali struju ne znam, ali ne mogu da poslusam Keku da se ne bakcem  :gun: