Ugradnja filtera vazduha kabine-polen filtera

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

#15
 :kava: nika d dosta filozofiranja  :fiju:

Ovo sam primetio kada sam danas kupio ZAFFO COD.480 filter. Uporedite sledece slike

MANN CU1829


Valeo FH110


Obratiti paznju na orientaciju zandnjeg pera na harmonici filtra u odnosu na smer strujanja vazduha! Primecujete da su "slike u ogledalu".

Ovo znaci sledece:
1. Iil ise MANN filter montira od strane nogu vozaca a ne suvozaca - prakticno nemoguce
2. ili ako se montira od strane nogu suvozaca, kako krene strujanje vazduha tako se poslednje pero povije i propusta djubre!


Resenje  :kava::

1. Ili dolepiti jos jednu ugaonu lamelicu od nekog materijala (kao za aspiratore), kojim bi se ispravila orijetacija.
2. Ili kupiti original filter,
3. ako se stavi carapa ili sl. na gril ispod haube, krupne necistoce nece prolaziti, pa i ovaj mali propuh nije strasan  :woo-hoo:
4. Ili predlazete nesto cetvrto?


Peja


krle

#16
Uzeo sam metalnu mrežicu,isekao tri komada   po meri grila.Ivice sam zaštitio izolir trakom i mrežice uvukao u najlon čarapu. To sam montirao sa unutrašnje strane grila i pričvrstio zavrtnjevima M5.To ovako izgleda:

Nije što sam ja radio, ali je  :to:


Pejina nedoumica:Ima pero i sa prave strane, po liniji koja se napravila na samom filteru može se zaključiti da lepo naleže unutra.

Danas sam ga skidao radi kontrole. :woo-hoo:

petar313

#17


Slika govori više od reči.

Srećan sam sto ovo ne moram da čistim iz kabine. :hall:

Čarapa je na grilu od februara 2009. Već sam je jednom usisavao, ali kako su lipe procvetale.... :bonk:

Uskoro ću da ubacim i pravi polen filter. Ovo, definitivno, nije dovoljno.

Keka

Evo mene opet sa filterom  :whistling:
1. Prosli put sam resio da ga menjam na 10.000, kad radim i servis, pa imam okvirnu orjentaciju o proteklom vremenu. Mislim da nisam pogresio, ovako izgleda filter posle 10.000 km
2. Negde pored filtera prolazi deo necistoce. Ovaj deo sam prosli put ocistio, a sad opet doduse mnogo manje.
3. Odvojio sam jos jedno pero na filteru da bi bolje nalegao na kontra strani, ali po koncentraciji prljavstine na filteru rekao bih da najvise stroke ulazi i prolazi upravo u donjem uglu kod otvora za montazu, ili ispod samog okvira filtera. Malo je verovatno da prolazi iznad filtera.  :ne: Nisam merio dubinu i sirinu, nisam imao pri ruci pogodan metar.
4. Opet sam ocistio isparivac zavuceno je, a otvor je uzan i nedostupno je do bola.

Ostaje mi dilema da li da ga ponovo menjam na 10.000 km, ili na 20.000 (licno mislim da je previse obzirom na kolicinu prljavstine koja se nakupila u njemu). Mozda bi carapa bila optimalno resenje da zadrzi krupnu prljavstinu, a filter da sakuplja finu necistocu. Kupicu danas 2 para najlonki  :bonk:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Svaka čast za odlične fotke! Filtar ti definitivno ne zaptiva dobro, treba videti u čemu je problem (i to požuri, pre nego što i ja rešim da kupim taj Mann  :whistling:). Ali potreba za ugradnjom hulahopkica je evidentna - pitam se šta li si do sada čekao? Na prošlom otvaranju nisi imao ni nalik toliko "zelenila"... a to je upravo ono što pre ili kasnije počne da truli i razvija vonjeve  :doh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

#20
Na proslom otvaranju je bilo mnogo vise zelenila, sad sam pogledao fotke, ali ne znam gde prolazi. Ne postoji nacin da se zaviri unutra kad je filter postavljen. Mogli bi drugi clanovi da slikaju unutrasnjost kad budu menjali filter pa da vidimo kako je i kod drugih, bzvz je donositi zakljucak na jednom primeru. Svakako treba premeriti filter u rupu iznutra. Sumnjam da ide sa gornje strane posto nisam nikako uspeo da vidim "plafon". U svakom slucaju, neka i to malo prodje, veci deo je ipak ostao u filteru. Ko nema filter, mogu da zamislim sta ima u isparivacu, a nema odakle da ocisti.


Carapa ugradjena, 12 minuta i 65 dinara.



Sad gledam nesto slike, imam utisak da dno nije ravno nego kao da ima blagi pregib na sredini....ako je tako, onda se u samom temenu ugla tog pregiba stvara prostor izmedju filtera i kucista kuda moze svasta da prodje...
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


krle

#21
Citat: krle poslato 10.05.2009. - 21:01

 po liniji koja se napravila na samom filteru može se zaključiti da lepo naleže unutra.

Po ovoj liniji zaključio sam  da bočna strana dobro naleže, međutim ostavljam i mogućnost da  se na tom mestu filter savije  i onda imamo rupu.Prvom prilikom merim unutrašnjost, a što se tiče dimenzija Mann filtera one su poznate(nalaze se na linkovima koje sam postavio).  Šta se dešava sa gornjom i donjom  stranom i da li tu nešto prolazi to je pitanje na koje ćemo dobiti odgovor kada se sve premeri . 

Keka

Da propusta sa te strane, ne bi stroke bilo dole ravnomerno, nego samo u tom uglu....izgleda propusta odole.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Pre bih rekao da propusta odozgo, jer kada se uvlaci + zemljina teza = filter lepo lezi dole.
Kada sam pre postavljanja filtra, definitivno ne postoji "precaga" na koju bi filter dihtovao ni gore ni dole.

Peja

ijanjic

Danas sam ugradio polen filter u svoju Daciu. Nije bilo nikakvih problema osim akrobatike koju sam morao da izvedem prilikom prosecanja otvora. Kod mene je otvor bas kao sto je i kod Pejica tj. jednostavan je tako da nije bilo sumnje kako ga treba iseci. Manov filter koj je vise puta spomenut pasuje savrseno i potvrdjujem vec receno: Malo ga jace treba gurnuti i cuce se klik. Nakon toga mislim da mu nema mrdanja.
Najlonku sam takodje ugradio ali razmisljam o dugotrajnijem resenju tj o Krletovoj metalnoj mrezici. Volim kad nesto jednom uradim da ga uradim dobro kako se kasnije ne bi ponovo zezao sa istim.

Hvala kolegama na svim savetima koje su na ovom i prethodnom forumu ispisali ! Svasta se ovde moze nauciti.


:aplause: :dobro: :amen:


Veterinar

Na susretu cu se mozda dodatno raspitati o pojedinostima i cenama, kao i iskustvima, posto cu ga najverovatnije morati ugraditi i ja. Od prasine su se zaprljale cetkice na motoricu ventilatora. U PA su mi rekli da mi treba za materijal (ventilator) 200 e, ali sam trazio da mi daju stari ventilator i sve je sredjeno za 2 min (ne mislim na demontazu). Dvostruka demontaza table me kostala 4500, sto je opet 200 e manje od njihove prve racunice, pa se ne nerviram (jako). Receno mi je da ce demontaza trajati oko 2 h, ali Nesa u PA je sve zavrsio za oko 45 min.

Loganovac

Ako sam dobro shvatio, poenta je da su hteli da ti zamene ventilator umesto da ga servisiraju (verovatno četkice i čišćenje). Iako je toj priči inače mesto u kvarovima, dobro je da i ovde imamo još jedan razlog za ugradnju filtra.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Yes. U sustini, nekog pravog kvara nije bilo, ali je ventilator nedostupan, a nisam znao sta mu je, pa sam strepio od kupovine novog. Definitivno je to jos jedan razlog za ugradnju filtera.

krle

#28
Danas zabezeknuto konstatujem na šta liči polen filter  star tri meseca  i  kontrole od pre mesec dana. Imam na grilu još i metalnu mrežicu i najlon čarapu. Gde je ovo prošlo?




Tu je i jedna "Buba Mara" iz Azije.

Keka

I meni se malo cuje prasina iz ventilacije ovih dana kako je ovlazilo, ali me mrzi da se valjam po kisi (a izgleda ce i sneg) dok menjam filter i usisavam lisce i prasinu koja ispada iz starog.

Skoknucu u ponedeljak do radnje da pazarim filter, pa ako ne zaveje....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!