Ugradnja filtera vazduha kabine-polen filtera

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Preneseno sa prethodnog foruma:

Citat: koanZnaci jel radio neko, digne se hauba, skine plasticni griil, i ubaci se dole ispod mehanizma brisaca improvizovani filter. Na ovo sam naleteo na nekim rumunskim sajtovima. Samo nisam obraco paznju kako se skida gril.   :D  :D  :D

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13164
Citat: NikJa sam preko plasti?nog grila stavio mrežicu za komarce.
Jbg ne spre?ava prašinu, ali sve krupnije zadržava, a i lakše se ?isti, ne natapa se od kiše i sl.
Citat: kiconixI ja sam to isto uradio kod mene.Rekli su mi u servisu da stavim tu za komarce jer ako upadne nesto krupnije moze da zaglavi ventilator za grejanje,a da bi dosli do njega moraju da skidaju celu insrument tablu.Preporuka za sve!!!!!
Citat: koanA jel preko celog grila ili samo u tom delu, koje gustine je mreza?
Citat: NikSamo preko rupa levo i desno. Može da se "zaglavi" strana prema motoru ispod gumenog kedera, a sa druge strane veže sa ne?im (kanap, žica i sl.). Odra?uje posao, a minimalna investicija novac-vreme.
Klasi?na plasti?na mreža za komarce (što sitnija-to bolja).

PS: Kada postaviš sa desne strane, ise?eš "poklop?i?" prema posudi za pranje stakla i kad sipaš vodu samo ga vratiš na mesto.
Citat: loganovacLjudi, ovo nije filtar, to je samo mrežica koja ne dozvoljava liš?u i insektima da u?u u sistem za klimatizaciju/provetravanje. Filtar se ugra?uje u kabinu sa strane suvoza?a (pasuje npr. od Klio III) i spre?ava prodor prašine u kabinu. Dobio sam pismo od svog servisa u kome se nudi ova opcija i odmah to uradio. Kinta - oko 3200din sa rukama. Zadovoljan sam. A postoje i uradi sam uputstva na netu i to u stripu za one koji bi da to sami urade - nije nemogu?e ali ima dosta zezanja oko se?enja plastike u nemogu?em položaju.
Citat: wizard@loganovac
                     U kom servisu su ti ugradili filter?
Citat: loganovacU Bibo Car servisu u Velikom Gradištu.
Za sada, sve najbolje o njima.
Citat: koanJa sam danas stavio onaj ispod sofersajbne, napravio sam jedan od filtera za aspirator i mrezice za komarce i zalepio bison trakom.
Citat: loganovacJel možeš da oka?iš neku fotku? Super je ideja.
Citat: AnonymousI meni su iz Bibo Cara pismom ponudili ugradnju filtera za kabinu. Nikako da uhvatim vremena pa da odem i da mi odrade to. Kazu da ugradnja traje oko tri sata, jel tako Loganovac?
Citat: loganovacTako je, 5kovicu. Posle ugradnje je ?ovek provozao auto "test stazom" (?itaj prašin?ina do yaya), a zatim  ga oprao. Ja sam se za to vreme smucao po gradu jer je bilo jako lepo vreme, a ?ovek se ponudio da do?e po mene kad bude gotovo. Mislim... šta re?i...
Citat: koan@loganovac
Drugar ja ovo ne mogu da slikam jer ako jos jednom skinem, raz*ebace mi si plasticne zabice od grila a druge nemam, uzgred jel ima neko ideju gde ima da se kupe? Ali na prvom postu je link ka rumunskim sajtovima gde je to lepo objasnjeno. Ja sam samo zalepio jedan sloj filtera od aspiratora na mrezicu za komarce trakom, pa sam to zalepio na otvor, velicina filtera mora da bude veca od 20*10cm, a tehnika lepljenja je sledeca posto nema puno prostora za prste  moras parce bison trake staviti na vrh srafcigera pa onda zalepiti na zeljeno mesto.
Citat: mladja73Danas sam uradio filter i to sam naravno...
Skinuo sam gril (zabice eliminisao za ubuduce, jer me nerviraju, pa sam na grilu isekao rupu sa strane tako da mi sad zabice sluze za ukras) izkrojio i zalepio sa donje strane specijalni filter za prasinu, koji se stavlja na deep freezove, jedino ne znam kako ce se pokazati sa vodom. Sve skupa trajalo je mozda 15-20 minuta. Toliko su me nervirale mace koje mi izlecu iz ventilacije da sam morao nesto da poduzmem.
Citat: ppejicDa li vozila koja imaju ugradjenu klimu imaju tu mrezicu/filter?
Citat: mladja73Ne! Ja imam klimu i nemam mrezicu, odnosno imam sad....
Citat: loganovacNema, nažalost, nijedan fabri?ki Logan ovakvu zaštitu od ulaska liš?e, insekata i prašine. A ja smatram da je neophodna, bez obzira da li imate klimu u kolima ili ne. Naime, od kada sam ugradio dole navedenu najlon ?arapu (još pre toga mi je u servisu ugra?en polen filtar u kabini) nema više onog neprijatnog mirisa iz sistema za provetravanje. Pretpostavljam da je poticao od liš?a (i dr.) koje se zadržavalo u kanalima i tu trulilo...
Citat: mladja73Evo slikica:

1.Fiter (specijalni za frizidere na -80C i tesko da se moze naci u slobodnoj prodaji)




2.Izgled desno



3.Izgled levo



4.Svrha svega je da ne dopusti liscu i ostalim necistocama da prodru do vase kabine...


Jedino sad se ne vidi nivo vode u posudi za pranje sofersajbne, ali ne moze sve biti savrseno

Pozdrav
Citat: loganovacJa bih ipak zamolio za podatak o tome gde si nabavio taj specijalni filtar. Izgleda baš cool. Sli?an imam na usisiva?u (prvi stepen mehani?kog filtriranja posle vodenog filtra), ali pojma nemam gde bih mogao da do?em do ve?eg komada koji bi ?u?nuo Loganu.
Citat: mladja73U tome jest problem. Dao mi ga je jedan drugar koji je serviser tih uredjaja. Ne znam da li moze da se nabavi preko nekih uvoznika medicinskih uredjaja, ali i ako moze ima da kosta ko svetog Petra kajgana!!! To sigurno! Jedino ako imate neke servisere pri nekoim medicinskim kucama (Klinicki centar i VMA i tome slicno), pa da oni imaju u nekim zalihama.
Citat: ppejicNajlon carapa je najbrze/najlakse/najjeftinije resenje, lako se menja ;-)

Ovaj "specijalni" filter je dobro resenje i protiv prasine (ne samo krupnijih cestica), mada ce verovatno i on zbog temeprature da istruli relativno brzo, jer u aparatima u kojima se koristi, temperature neprelaze 30*C, a leto+motorni prostor.........barem 100tka, jos sunce i lim....

moj glas za carapu, barem se brzo navlaci
Citat: loganovac... a fercera...

... nastavak u slede?em postu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Loganovac

#1
Citat: loganovacČekaj, a zašto misliš da taj "specijalni filtar" ne može da izdrži ono što može NAJLON čarapa?
Citat: ppejicko kaze da ce najlon carapa izdrzati?
Stvar je prosta, uzmite parce najlona i zakopajte u zemlju, posle 20 god bic isti kakv je bio pre zakopavanja,
Uzmite parce tog istog najlona i izlazite ga ciklicno vrelo, hladno.... videcete da ce postati krt i ispucati.
Ovo vazi za sve vrste "obicnih" plastika.
Zato kontam da se ne vredi mlatiti postavljati i kupovati bilo sta osim carape
Citat: loganovacSlažem se. 'Ajde onda da mozgamo u smeru gušće metalne mrežice (sito), a?
Ipak je cela fora sprečiti prodor grubih nečisto?a u sistem, ostalo odrađuje polen filtar.
Pozdrav.
Citat: ppejicPosto me je neko zesce zaj...o  :evil:  pa mi auto jos uvek na fabrickom parkingu u Rumuniji, a trebao je vec biti u mojim rukama, ne mogu sagledati situaciju, osim sa slika.

Kako su resili da voda ne udje u sistem za ventilaicju, ili ako udje da ne prodre u kabinu?

Ona gvozdena mrezica sita za brasno bi bila idealna, ali je podlozna rdjanju, pa bi se morala pocinkovati...sto je opet cimanje i nije za sire narodne mase.

Mozda nie lose razmisljati u smeru vunenih/lanenih/pamucnih tkanina male gustine. sigurno ce trajati duze od plastikarije. Postavlja se pitanje natapanja vodom od kise, pranja......mozda stavim babin milje za sto  :lol:
Citat: GraditeljKoliko pre neki dan sam bio u servisu na Starom sajmishtu i pitao za istu stvar... Kod njih je filter za klimu (koji se u istu svrhu stavlja i na modele bez klime) sa sve ugradnjom 2500 RSD. Menja se na 10-15000 km.
Citat: koanE ljudi nemoj vise da filozofirate imate sve u linku koji sam stavio a ako to nije dosta kucaj na google filtru de aer i vidi sta ima sve na dacia forumu.
Drugo taj filter za polen mannov kosta oko 1200din u Beogradu, a to da li ce oni bolje iseci rupu ili Vi ne mogu da sudim. Koliko sam ja provalio najpreciznije je isekao rupu jedan lik sa vecim skalperom, i naravno treba svetla i polozaj je malo nezgodan ali moze i sediste da se izvadi.
Citat: ppejicMislim da je ovo najprihvatljivije resenje

http://www.daciaclub.ro/Filtru-praf-polen-t11210-s1020-p1346580.html#entry1346580

samo jos da neko ukapira o kom materijalu je rec
Citat: loganovac@ppejic: Iako je tip pronašao materijal sličan mreži protiv komaraca, ali ne od plastike već od nekog drugog materijala očigledno (jer se lepo podaje i može da prati oblik "reljefa" one puste plastike - grila), mislim da uopšte nije pametno da se to toliko lepi za gril, jer:
1. mrežica ostaje ispod okaca grila i formira "kutijice" pa će dolaziti do taloženja nečisto?e koje uopšte nije lako odstraniti. Biće potrebno s vremena na vreme demontirati grilove i oprati ova mesta - nemam pojma čime
2. posle određenog vremena skenjaće se (usled aktivnosti pod 1.) ova mrežica pa će biti potrebno da se zameni, ali 'oćeš .....  kad je ulepljena svud redom za gril pomoću onog lepka...

Mislim da bi najbolje bilo da je neko u fabrici malo više razmišljao o ovom problemu, jer nikako ne mogu da verujem da bi to uopšte poskupelo naš not-so-low cost auto.
Citat: loganovac@ppejic: samo da konstatujem da nisi u pravu što se tiče izdržljivosti najlon čarape. Priznajem, i sam sam očekivao probleme, ali se čarapa drži još od zimus bez problema. Vozio sam više puta po nekoliko stotina kilometara po tropskoj žezi, vozio sam satima po gradu (sa prekidima, koji bi trebalo da su najveći problem jer se tada podiže temperatura pod haubom od zagrejanog motora, ventilator je često ostajao da radi po par minuta posle gašenja motora) i ništa. Toliko da se zna.
A žensko je sje.e dok si reko piksla, zakači noktom ili već kako...
Objašnjenje za ovo je u tome da se gril usisnika vazduha, a samim tim i najlon čarapa uopšte ne nalaze u prostoru motora već iza njega (odvojen je kederom, a i dalje je ispod haube). Logan usisava vazduh za kabinu iz udubljenja ispred šoferšajbne a iza motornog prostora, pa samim tim čarapa nije u vezi sa vrelim vazduhom motorne kućice. A i na šta bi to ličilo - zamislite da vam u kabinu ubacuje vruća vazduh, npr. 60 stepeni?
Citat: Palljes vala...a ubediste me da stavim carapu... stavio sam mrezu za komarce i stvarno je bolje, ne ulaze vise vece grane, jabuke i vrapci ali... htedoh da se pohvalim zeni, jos okrenem duvalice u nju da budem ubedljiviji, i ukljucim na cetvorku odma...sine... ubio sam je ko zeca..neke sitne semencice, mace i svasta nesto...vadio sam joj iz kose pola sata...a mogo sam da budem i korisniji...
Citat: loganovacPa ti izgleda nisi postavio polen filtar, mislim u kabini sa suvozačeve strane. Da jesi, bio bi sigurno ubedljiviji. Ugradi ovaj filtar, obavezno.
Citat: Pallokej...stavicu filter...a carapu cu na glavu pa u akciju...al ce se zena iznenadi...
pozdrav
Citat: loganovacMa čekaj, nisam siguran koliko se zezaš oko ovoga, ali da znaš da ti stvarno treba i polen filtar i čarapa. Ona bi trebalo da zaustavi lišće, mace i ostale relativno krupnije nečistoće, jer se usled njihoog taloženja i raspadanja (truljenjem) u kanalima za provetravanje razvijaju neprijatni mirisi i naravno bakterije. To bi bio prvi stepen filtracije. Zatim sledi polen filtar koji zadržava fine čestice prašine (i polen, kako mu i ime govori), Jedino ne može da zadrži mirise (znaš ono kad voziš iza razdrndanog golfa II dizela) - za ovo bi bio potreban filtar sa aktivnim ugljem, ali nemojmo preterivati...

Pozdrav.
Citat: DanielAu..nemoj tako o golfu...ima da pohrle ovde ljubitelji njemackih oldtajmera pa ce vi's frke  :lol:
Citat: loganovacNišta ja posebno o golfu kao golfu, već o svom bogatom iskustvu. Mislim na izlaganje svoje malenkosti raznim produktima (nepotpunog) sagorevanja raznih vidova fosilnih goriva.
A u tome gore navedena vozila kanda prednjače. Dobro, možda u klasi putničkih vozila treba dodati i kadete i askone, takođe dizele, a boga mi, i mece 123.... Nema te tečnosti koja može posle takvog iskustva kvalitetno da očisti šoferku... da i ne pričam o plućima...

A pitaj te ljubitelje što svoje oldtajmere ne voze po Nemačkoj, nego nas ovde truju...

Pozdrav
Citat: Pallpa dobro...malo sale dobro dodje... ali jeste ozbiljnija tema. Kod logana bas i nije najbolje resenje pa mora da se malo doradi...Mrezu sam stavio, i filter cu staviti...tim pre jer imam ozbiljnije alergije na polen pa mi se nije zajebavati...
Citat: krlePo?eo sam i ja da razmišljam o toj najlon čarapi, samo mi recite koji je interval zamene iste (ozbiljno pitam).
Citat: loganovacDa ti kažem, prijatelju, kako sam je stavio proletos, još je nisam menjao. Znači, najmanje 6 meseci. A zamena košta... oko 1 EUR! Jedino što moraš da vodiš računa o onim plastičnim tiplovima kojima se grilovi fiksiraju.

EVO: ako neko zna gde mogu da se nabave, neka javi!

Pozdrav.
Citat: PallAjd kad vec drndamo temu...
Krle, loganovac lepo kaze: pazi zabice na resetki...
evo ponovicu postupak... zakrenes srednji deo , malo ga izvuces i zabica je slobodna...lako se lome. probo ja i uspeo jednu da sj*em... zato samo nezno...a kad su vec cerape tu, nadjes haltere i dobru zensku za sve to... i batalis logana...

a ti loganovac ako nadjes tiplice javi...
Citat: krleHvala na savetima.
Citat: koanKo je blizu Ovce nek pogleda kod Golasa, dali ima nesto slicno ovim zabicama.
Citat: markonikolic83Evo da se i ja javim,uradio sam filter prasine na sledeci nacin.Preko celog grila(plasticne zastite sa rupicama) sam iskrojio filc,u Metrou kosta oko 120 dinara a ima za 2 kompleta.Bukvalno sam ga stavio preko grila i opsio na par mesta sa telefonskom zicom.To sam uradio pocetkom juna,ali obavlja posao super.Mislio sam da traje  malo,pa da ga menjam.Evo ga i novembar,auto sam prao sigurno desetak puta(nisam brojao).U kabini nema prasine,ne oseca se nikakav miris,tipa ustajale vode u filcu.Ja sam prezadovoljan.Filc je obican,beli za aspiratore.Dobra strana(po meni) je sto prasina i prljavstina ne ulaze u tunele za ventilaciju vec ostaju na povrsini filca,a i nema nikakvog opterecenja za ventilator.Jeste malo primitivno,ali prakticno,lako za upotrebu i radi.Slicice su slikane mobilnim,pa su malo losije.


Citat: krle
Citat: markonikolic83.Jeste malo primitivno,ali prakticno,lako za upotrebu i radi. 

Bitno je da radi posao. 
Meni su pre dve  godine u Integri ugradili filter iz klia II,međutim vremenom pored njega zna ipak nešto da prođe. Neki dan sam kupio  filter za klia III deluje mi ubedljivije,pa ću probati sa njim da rešim problem. U svakom slučaju na grilu treba staviti nešto (mrežu ili filter )
Citat: krleKod Logana je ovde mesto filteru Ovo se proseca  

Kod LoganaII i Sandera postoji mala razlika  Ozna?eno plavom bojom

Treba proveriti šta se proseca i koji filter odgovara. Servisima nemojte puno verovati.
Citat: krleRalet: Post sam postavio više kao upozorenje novope?enim vlasnicima, a ne sa namerom da izmišljam toplu vodu, ali dobro nije mi teško da uslikam i postavim.

Kod mene su u Hit autu prosekli ovako Zavrnuli plastiku prema gore i ubacili ovaj tip filteravratili su plastiku nazad i preko nje zalepili bizon traku. Do sada sam tri puta sam menjao ovaj filter. Loša osobina filtera je (pored toga što vam je uvek potrebna bizon traka)da se vremenom prelomi na polovini i skupi, tako da ne pokriva prostor sa gornje i unutrašnje bo?ne strane. Poslednji koji sam menjao ojačao sam sa   plastičnim lajsnama tako da ću na proleće videti koliko je to efikasno.

Planiram na proleće da ugradim ovaj filter: jedini problem može biti da su u servisu prosekli širi otvor.Cena 1427din.
Citat: KekaZasto su stavljali traku i krivili plastiku na gore? Ako se sve dobro odradi, ne moze da ne pasuje 1 na 1  :shock:
Citat: ppejicKako se uvek sablaznjavam busenja u secenja na "zdravom" mestu, ja sam za ovu manje-invazivnu varijantu.





Ja ovo stavljam kod sebe cim se prolepsa vreme. Nema busnja na zdravom mestu. Mozda je ovaj gril komplikovan za skidanje, tj nije elegantno resenje kako sa "fabrickim" filterom. Ja planiram cistiti prostor ispod grila 1 gosinje, pa cu tom prilikom menjati ovaj filter rucne izrade.

Peja
Citat: krle
Citat: KekaZasto su stavljali traku i krivili plastiku na gore? Ako se sve dobro odradi, ne moze da ne pasuje 1 na 1  :shock:

Ja sam to kod njih radio aprila prošle godine (morao sam zbog garancije), moguće je da su se učili :(  Filter koji su meni ugradili nema poklopac, pa zbog toga ostavljaju plastiku (ona ima funkciju poklopca) i preko nje lepe traku.
   
Ostala je i dalje dilema koji filter  odgovara za Sandera/Logana II


Citat: ppejic

Ja ovo stavljam kod sebe cim se prolepsa vreme. 

 
Slažem se, samo treba ovo i napraviti.

... nastavak u sledećem postu ...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Loganovac

#2
Citat: KekaPored toliko tutoriala i slika, neko zakrmaci posao  :D

Uzmi ti lepo i pogledaj rumunski forum, tamo ima kataloski broj filtera, zatim uzmi dzepni nozic i iseci plastiku kako je nacrtano, i kad ubacis taj filter, pasuje 1 na 1, nema traka i gluposti.

Kod mene ovako to izgleda, filter menjam svakog proleca.



Pejo, filter na rupi za usis vazduha ispod soferke nije lose resenje, ali je rupa mala, i povrsina filtera ce biti mala i znatno ce ometati protok vazduha, plus sto je jaaaaaako nepristupacno. Filc je osetljiv i na vlagu, pa ti se moze u kombinaciji sa prasinom i vlagom desiti da skroz zapusi protok vazduha.

Kod Logana 2 i Sandera cini mi se da ide isti filter, samo su dole malo prosirili leziste, u predelu gde se nalazi guma na samom filteru. Preko slika ne mogu da steknem pravi utisak, najbolje bi bilo zavuci se pod neki auto  :lol:

Krle, gde ima da se pazari taj Mann filter? Hocem i ja par komada. U Renaultu deru sa cenama, a po radnjama su neki manje poznati brendovi.
Citat: krleIma kod mene u kraju mann-ova prodavnica. Ma, ja samo treba da prose?em gornji deo, bokove i donji deo su ve? isekli u servisu. Koliko su bili precizni  vide?u.

  Autotehnik-RAŠUO:

-TC ENJUB bl.45 lok.168  tel.318 00 43
-Braće Jerković 201e   397 05 66
-Prvomajska 92 Zemun 31 68 927
Citat: KekaSamo zaboravljate cinjenicu da put do Bg kosta  8)
U Solun dinar somun, do Soluna 100 somuna  :lol:
Citat: krleDolazim u Novi Sad 20.01. pa ti mogu doneti.
Citat: KekaBilo bi lepo ako mozes da mi poneses 2 komada, taman i da se upoznamo i popijemo spricer  :lol:

Taj CU1829 je odgovarajuci.....koliko rece da kosta parica?

Da li mozda imaju isti takav sa aktivnim ugljem i koliko to cudo kosta?
Citat: krleJa sa ga u oktobru platio 1427 din.Proizveden je u ?eškoj. Proveri?u  u ponedeljak posle podne za cenu i za ovaj sa aktivnim ugljem.
Citat: ppejic
Citat: KekaPejo, filter na rupi za usis vazduha ispod soferke nije lose resenje, ali je rupa mala, i povrsina filtera ce biti mala i znatno ce ometati protok vazduha, plus sto je jaaaaaako nepristupacno. Filc je osetljiv i na vlagu, pa ti se moze u kombinaciji sa prasinom i vlagom desiti da skroz zapusi protok vazduha.

Ne slazem se u potpunosti sa tobom, za filc se koristi onaj filter za aspirator (sintetika 100%). Na tom mestu ima isto toliko vlage koliko i na mestu "nepostojeceg" fabrickog filtera vazduha. Rumuni koji su ovo pravili se nisu pozalili na protok vazduha.
Jedino se slazem da je nepristupacno.

Najbolje bi bilo kada bi se na tom mestu namakla mrezica za komarce, koja bi sprecavala krupne "stvari" da prodru u ventilacioni sistem, a dole staviti pravi polen filter kao sto vec imas.

Peja
Citat: KekaAmen!

Zasto ne stavis samo pravi filter?
Citat: ppejicRekoh ti da se sablaznjavam bilo kakvih akcija busenja, secenja....dok mi ne prodje garantni rok. Nije problem u novcu vec sto nisam siguran koliko ce to pedantno uraditi u servisu.

Otvor ispod brisaca je (20x10)cm

Peja
Citat: KekaDodji da ti ja to sredim  8)

Mislim ono sablaznjavas se secenja i tako to na mestu gde su inace predvideli da ide filter, a hoces da rasturis pola auta i da pomocu stapa, kanapa i filtera za kuhinjske aspiratore pravis neki karabudz sistem? Da li ti je palo na pamet sta ce biti sa ventilatorom i garancijom ako kojim slucajem ta budzevina uleti u otvor za vazduh sve do ventilatora?
Citat: krle
Citat: Keka
Taj CU1829 je odgovarajuci.....koliko rece da kosta parica?
Da li mozda imaju isti takav sa aktivnim ugljem i koliko to cudo kosta?

Nemaju sa aktivnim ugljem. CU1829 je i dalje 1427din.
Citat: KekaOK, u Renaultu je original oko 2000 din, tako da pred svedocima narucujem 2 komaTa  :lol:
Citat: krleOK
Citat: KekaKrle je ispunio obecanje i dosao u NS, doneo gorepomenute filtere, a ja sam danas bio vredan i zamenio stari, posto sam poceo da osecam miris  prasine kad ukljucim ventilator. Presao je oko 10.000 km.

Ovde se vide stari i novi filter jedan pored drugog:


Prljavstina u lezistu filtera:


Prljavstina iz drugog ugla (veci deo je spao sa filtera u toku vadjenja):


Leziste filtera posle ciscenja:


Leziste filtera posle ciscenja, drugi ugao:


Oni sto nemaju ni filter, ni mrezu za komarce, ni........neka stave prst na celo sta im raste u kolima   :shock:
Citat: ppejicNa 3. slici se vidi raznoliko djubre (moze posluziti i kao kompost za Bukovacu :) ).
Po poziciji vi se reklo da je "posle" filtra zaglavljeno, a ne pre?

Otkud tamo? Da li filter lezi do kraja kako teba?

Peja
Citat: KekaFilter lezi do kraja, rekoh da je veci deo spao sa filtera dok se izvlaci, pa mora da radi usisivac i u lezistu filtera i na tepihu. Ona strana filtera sto nema plasticni okvir nego sam materijal filera gleda u prazno, je uradjena tako da kad se gurne do kraja nasloni se na plastiku i tok vazduha zadihtuje materijal prema plastici i nista ne bi trebalo da prodje tuda.

Moguce je da nesto ipak prodje, a jos verovatnije je da je ostalo iz "pre filterske faze", posto nisam do sad koristio opticka pomagala u vidu mobilnog da bih video sta se desava unutra, samo sam vadio stari i stavljao novi filter. Promenjen je drugi i stavljen treci (nov) filter.

U filteru su prasina, sitno lisce, trunje, kojekakva vlakna  :shock:  zaglavljena u udubljenjima izmedju rebara.

Bas cu sad da pratim da li prolazi negde mimo filtera ili je to relikvija proslosti. Odlucio sam da menjam filter na 10.000 km iako sam ranije menjao svakog proleca. Ipak je to previse za njega.
Citat: kiconixJedno konstruktivno pitanje, cime zatvaras kuciste filtera ili je dovoljno samo staviti filter?
Citat: KekaFilter ima gore zub a dole zabicu, i kad ga postavis, ono lepo klikne i gotovo.
Citat: koanZnaci najveci problem je da ne iseces previse plastike. Izvini a cime si ti seko, cini mi se da najpreciznije moze da se isece velikim skalperom? A i bas je na nezgodnom mestu.
Citat: KekaNe mozes da omanes sa secenjem, oblik proreza je takav da ili seces kako treba ili ne seces :) pogledaj malo fotke sa pocetka posta.

Ja sam sekao testericom na Swiss army nozicu, posto je plastika debela oko 2 mm, a skalpel zna da ode u stranu, ili jos gore da pukne, pa moze doci do (samo)povredjivnja.

Moracu jos malo da isturpijam ivice, sad kad sam slikao vidim da nisu ravne , jeste na nezgodnom mestu pa se slabo vidi.
Citat: loganovacEvo kako to izgleda kod mene, ponavljam,  ugrađeno u ovlašćenom servisu.

A nema ni previše prljavštine, čarapa odrađuje posao, izgleda.

Skupi Renault-ov filtar:



Otvarao sam da vidim šta ima jer je počeo da se oseća miris. Rekao bih da je ono crnilo na filtru od izduvnih gasova Golfova dvojki dizela koji često štekću ispred mene po gradu. Šalim se, obavezno uključim recirkulaciju vazduha kad na takve naletim.
Mislim da filtar nije baš mnogo prljav, ali ću ga ipak zameniti.
Imam još jednu primedbu: onaj vijak koji fiksira uložak filtra (na prvoj slici) zavijen je u plastiku kućišta i toliko su ga majmuni stezali da je "oblajznuo", "prebatalio"  :twisted:
Citat: ppejicZa vijak stavi neki malo veci, nije to problem, a i onako on samo pridrzava tako da nije strasno.

Posto jos nemam ovaj filter , imam nekih tehnoloskih pitanja.
Pretpostavljam da je otvor plastike taman za poklopac filtera. Sa fotografija vidi se da je sam filterski deo veci od otvora, pa ga je potrebno malo zguzvati da bi prosao kroz otvor. Jesam li u pravu?
Da l se posle toga filter ponovo rasiri na dimenziju i lepo prione i gore i dole?

Peja
Citat: KekaFino odradjeno, jedino nema potrebe za tim srafom, osim ako nisu polomili zub koji drzi filter na mestu.

Zub se vidi na cetvrtoj slici, desno od natipsa "AH207", a iznad dihtung gumice. Pri montazi treba malo da se pritisne polugica da bi zub "zinuo" i da obuhvati ivicu gde je sad sraf.

I filter ti je neuobicajeno cist  :D

Pokupi ono malo trunja iz kucista, iskoristi priliku dok je otvoren pa naspricaj isparivac od klime asepsolom ili nekim slicnim sredstvom.

Za peju: postoji princip montaze filtera, prvo se ugura gornji deo pa onda donji, uglavnom sve legne na mesto. Evo i slike:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_all/einbau/HBFmxAu7.pdf
Citat: krleFilter posle pet meseci:


Ovaj tip filtera nema poklopac na sebi i  manji je po dimenzijama. Takav su mi ugradili  u Integri.

Danas sam ugradio Mann-ov CU 1829. Malo sam se namučio  jer u Integri nisu dobro prosekli otvor. Sada nema više lepljenja bizon trake, zamena za minut. :D
Citat: pancoJos kad se stavi jonizator vazduha,kao da ste na planinskom vazduhu a u stvari usred kolone na  brankovom mostu :)
Citat: RaletFiltru polen con Crististreulea

http://www.youtube.com/watch?v=wGFaOvtWZG0&feature=channel
Citat: AleksandarJa moram opet ponoviti isto:

Naletio sam neki dan na filtere Meco te uzeh sve koje mi trebaju za Logana http://www.mecafilter.com/

Uzeh i ovo cudo http://www.eltitec.com/hebergement/mecafilter/vehicule_produit.php?CATEG=010&CONS=DAC&MODELE=010&REF_SOC=ELR7047&NUM_PAVE=100

E sad malo me muci montaza istog. Uputstvo nije bas najjasnije....
Evo kako izgleda uputstvo http://www.eltitec.com/hebergement/mecafilter/notices/M051.pdf

Ima li ko iskustva sa ovakvim filterima?

Na rumunskim forumima naletio sam na ovo uputstvo montaze  http://www.freewebs.com/dia0369/filtru.pdf. Ovo se razlikuje od postavljanja filtera klime koji se nalazi u donjem dijelu kabine a koji imamo na nasem site-u.

Da li mi to na Loganu imamo poseban filter klime a poseban za dotok vazduha u kabini?

Bio bih zahvalan za pojasnjenja-informacije-uputstva...

Edit moderator loganovac: Molim da se pre postovanja pro?itaju svi prethodni postovi da se ne bismo nepotrebno ponavljali.
Citat: krleVeć smo ovo poglavlje debelo obradili, ali..

Ovaj polen  filter ne odgovara za Logana, sličan su meni ugradili u Integri pre više od dve godine http://daciafanclub.6.forumer.com/viewtopic.php?p=5861&highlight=#5861
i to je jedna velika zaj.... jer filter je manji i nema poklopca, a zamena i lepljenje trake prava akrobacija.  Spasio sam se od kada koristim Mannov filter CU1829.

Link http://www.eltitec.com/hebergement/mecafilter/notices/M051.pdf koji si postavio sa uputstvom za montiranje filtera je za neka druga kola(recimo za Taliu) i nema veze sa Loganom, jer naša kola valjda znaš nemaju nikakvo kućište ispod haube gde bi ovaj filter mogao da staviš. Jedino mesto gde se stavlja polen filter je opisano

Ralet je postavio link sa snimkom ugradnje i valjda je sve jasno .

Ppejic je postavio sliku   rumunskog ručnog rada http://daciafanclub.6.forumer.com/viewtopic.php?p=4710&highlight=#4710  , a link  http://www.freewebs.com/dia0369/filtru.pdf  koji si postavio  opisuje ugradnju i "specijalan" alat koji je potreban.

Postoji filter klime, ali ne za vazduh već za freon.
Citat: AleksandarOK, hvala na detaljnom objasnjenju. Onda cu da potrazim Mann-ov.

Jos jednom, hvala.

Inace, danas sam naletio na internetu na katalog BH firme i oni rade  filter  UNICO FILTER  AC 2243 , ima i na sajtu http://unico-filter.com/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=27
Cini mi se da je to taj koji ide na Logan. Inace je UNICO i kupljen od strane Mann-a.

P.S.

U cilju ustede prostora te mjera stednje zbog ekonomske krize, moderatori mogu da obrisu moj post sa pitanjima i linkovima....
Samokritiku cu da sastavim sutra.
Citat: krleDa li je UNICO AC 2243  sa aktivnim ugljem?
Citat: AleksandarNisam siguran, sutra cu da pogledam koliko je i kakav je pa javljam...

Edit: UNICO filter nije "aktivni". Cijena oko 20 KM iliti 950-960 RSD.
Citat: loganovacSudeći po izgledu, ne bi se reklo da može da bude sa aktivnim ugljem. Dalje, nije istog oblika kao ovi što su nam ugrađeni (nema onog zakošenja kod poklopca, ali je pitanje da li je to zakošenje uopšte i potrebno - prvom prilikom ću malo bolje da pregledam taj prostor, možda baš tu može da produvava mimo filtra :shock: ). Međutim, na navedenom sajtu tvrde da je njihov AC 2243 kataloška zamena za Purflux AH207 koji ja imam (a isti po obliku je i Krletov Mann CU1829). Treba proveriti, mislim da će ovo rešenje sa Purfluxom biti bolje ukoliko
1. može da se pravilno umetne u kućište, a verovatno da može jer je takvog oblika i filtar iz Raletovog youtube linka
2. je jeftinije od Mann-a  :D
Citat: krlePo dimenzijama su potpuno isti MANN CU1829 i UNICO AC2243 

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_unico/index.html?ktlg_page=6&prdsl=17224&ktlg_lang=20&ktlg_01_mrksl=37&ktlg_01_mdrsl=74&ktlg_01_modsl=1&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1&ktlg_subpage=0&gobackToPage=1
http://www.teilesuche24.de/pkw,renault,modus-f-jp0,04,1-6,6/filter-innenraumluft,mann_cu1829

PURFLUX AH207  je većih  dimenzija i verovatno je Loganovac u pravu

http://www.filtrauto.com/catalogues/FO/scripts/cat_fich_filtre.php?lang=GB&ref_filtre=AH207
Citat: krlePolen filter Valeo FH110 ( 698753)


Fotografije su preuzete sa francuskog foruma.

Da zaokružimo temu sa svim odgovarajućim polen-filterima:

Purflux AH 207; MANN  CU 1829;UNICO AC 2243; DELPHI TSP0325178 i TSP0325178C ;Corteco 80000074; Knecht LA 230;
Mecafilter ELR 7157; FRAM CF 9691;

Za sada sam ovo našao na netu, mislim da je dovoljno.
Citat: KekaI naravno original Renault, kataloski broj 77 01 062 227
Citat: loganovacIzgleda da uopšte ne treba razmišljati kad na nekom rez. delu piše Valeo, meni ovaj nekako najubedljivije izgleda. Pitanje je samo gde se kod nas može naći (i po kojoj ceni).
Citat: KekaValeo radi i originalne Renaultove filtere za kabinu  8)
Citat: loganovacDa pomenem samo, juče sam, posle punih godinu dana, zamenio čarapu na grilu usisnika vazduha. Pri tom sam uređajem za pranje pod pritiskom oprao i one limove ispod grila, puno je prljavštine bilo nataloženo tamo. A pomislio sam da bi stvarno bilo dobro postaviti i neki dodatni filtar na otvor za usisavanje vazduha (pogledati prvi post u ovoj temi), time bi se smanjila količina prašine koja ulazi i lepi se po kanalima do kojih nije lako dopreti. Verovatno ću i to pokušati.
A jutros, kad sam pustio vazduh u kabinu - druga priča, miriše na proleće!

To je to. Otvaram temu za novo postovanje.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

Sada treba obraditi sandero i Logan Ph2. Da podsetim, postoji razlika na mestu gde se vrši prosecanje plastike.

Aleksandar

Moram vam preneti moje iskustvo od pre neki dan:

1. Kupih filter kabine
2. Da ne bih sam petljao oko ugradnje u stilu Rumuna na Youtube-u odlucio sam da odem do ovlastenog servisa
3. U prvom ovlastenom servisu koji sam nazvao sa ove strane Drine, dobio sam odgovor da to ne rade i ne znaju ni kako se to radi. Pozovem drugi ovlasteni servis takodje sa ove strane Drine i nakon pola sata mi jave da se u Logan ne ugradjuje filter kabine, da to sto rade Rumuni na svoju ruku oni ne preporucuju te da nema potrebe za ovakvim filterom jer Dacia ima (citiram lika iz servisa) "robustan filter vazduha". Ovo poslednje je ostavilo upitnik, uzvicnik pa opet uzvicnik iznad moje glave.
4. Ne odustajem lako pa pozovem i ovlasteni servis u Srbiji (zapadnoj, meni najblizi). Covjek mi kaze "nema potrebe, to nije predvidjeno, cim nisu predvideli znaci da ne treba, ne vidim razlog zasto bi to uopste radili, gospodine itd., itd."

Nije mi jasno jel ljudi nece da uzmu pare ili stvarno ne znaju ili ih mrzi da to urade? Sve u svemu, kad budem imao dovoljno vremena i zivaca, krenucu putem brace Rumuna http://www.youtube.com/watch?v=wGFaOvtWZG0

krle

Mogao si ovde da pročitaš da, od ovlašćenih servisa, to rade Hit auto u Bg-u i Bibo car u V.Gradištu.

krle

#6
Za Sandero i Logan Ph2 treba voditi računa kako uraditi otvor.

Radi upoređivanja našao sam kako izgleda   otvor  na ClioIII,   


ppejic

#7
@ Aleksandar

Lepo s ti ljudi rekli da taj filter nije predvidjen da ide u Daciu. Da je predvidjen, ne bi se morala seci plastika. Ocigledno je da su stedeli na izradi alata...pa je taj deo za ventilaciju kabine pravljen kao homogeni odlivak.
E sada, sto se tu moze napasovati filter od Clio...to je druga prica.
Ne vidim kako bi izgubio garanciju da to sam uradis.
Ja cu to odraditi pre letovanja  :lazy:

Edit1: Nego gledam navodno kompatibilne filtere. Spisak je na http://www.puravent.co.uk/filters/trade_display_filter_oem.php?id=7701059997&MAKE=Renault
svi su razliciti po dimenzijama. Jedino Valeo i Renault imaju iste dimenzije. Bilo bi lepo kada bi neko mogao izmeriti dimenziju koju sam oznacio na slici, kao i dubinu, od izrezanog otvora do suprotbog kraja. Jedino ove dve dimenzije su bitne.



Edit2: Pronasao sam u Nisu ELR7157, 1200din

Peja

doravec

Ovaj filter je, fenomenalna stvar, shto smo mogli da zakljuchimo.. :) E sad.. kako je moje najvece dostignuce u svojeruchnim akcijama na kolima, zamena sijalice, bilo bi lepo kada bi neko od vas koji su ga vec montirali, ugradio i meni. Poshteno placam.. pls... pls...pls.. jedemo i pijemo posle :)

dukati

Da, s obzirom i na moje ćevape od prstiju i nespretnost za princip "Uradi sam" ja bi citirao Zdravka Čolića: "Ne bi ja tu ništa diro !" :ne:

doravec


ppejic

Za vikend planiram navuci unihop na gril, a istovremeno ugraditi polen filter. Sutra mi stize AH207 po simbolicnoj ceni od 900din.

Primetio sam sledece stvari na fotografijama, pa ako neko mozeda proveri neka mi razjasni.
Elem, na sledecoj fotografiji se vidi da je Loganovcu strugana zaokruzena oblast. Zasto?


Na sledecoj slici, koja je kropovana iz upuststva za ugradnju MANN CU1829 jasno se vidi da postoji usek bas u tom delu gde je kod loganovca strugano.


Da li ovo znaci da filter, ukoliko se ovo ne "usece", ne lezi do kraja (gledano po dubini). Ako pogledate tutoriajal onog rumuna na youtube, videcete da kada pritisne prstom filter, on krene na unutra pa se vrati, kao da mu nesto smeta..


Sta mislite?

Peja

krle

Ja ništa nisam strugao.Da bi jezičak na polen filteru uradio " klik" i tako ga blokirao potrebno je malo jače pritisnuti filter sa donje strane.Na loganu nema usek koji je prikazan u MANN-ovom uputstvu.

:doh: Sada sam shvatio zašto su Loganovcu u servisu  filter pričvrstili i zavrtnjem.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

Znam,video sam  na okupljanju. Mislim da su zavrtanj postavili preventivno.