Potrošnja motornog ulja

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ne verujem da je velika potrošnja, proveri u specifikacijama šta je normalno za ovaj motor. Drugo, ne menjam "retko" ulje, već na vreme. Naravno, kad bih menjao svakih hiljadu kilometara da "ništa" ne bi potrošio.  :Smiley:
Treće, šta bih dobio češćom zamenom ulja, produžio bih vek trajanja motora na oko milion kilometara, odnosno ovim tempom na oko 100 godina?  :doh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

 :ne:

Moj ne trosi nista...menjam na 10 000 ili jednom godisnje...kako kad.

Zoran

Čak i nakon 411 000 km,potrošnja ulja je simbolična. Za 15 000 km nema potrebe za dosipanjem. Nivo na šipki otpada otprilike 1 mm/1000 km.
Sam svoj gazda - vazda.

dekiv68

Svaka čast  :aplause:, kako su dobro pravljeni ti 1.4 benzinci

slavko_bgd

Citat: Loganovac poslato 05.05.2014. - 05:45
Treće, šta bih dobio češćom zamenom ulja, produžio bih vek trajanja motora na oko milion kilometara, odnosno ovim tempom na oko 100 godina?  :doh:

Hm.. vrlo verovatno da bi uništio motor pre vremena uz nepotrebno potrošenu gomilu novca. Ovo iz razloga što novo ulje ima najjača detergentna svojstva i sa metalnih površina spira osim nečistoća i zaštitu protiv habanja(ZDDP na primer). Aditivi protiv habanja počinju da deluju tek kada detergentna svojstva ulja opadnu. Tako su mi nešto objašnjavali neki stručnjaci iz oblasti tribologije svojevremeno.

Eto, primer može biti Zoran koji koristi ulja sa intervalom zamene 15000km i menja ih na koliko je propisano.

Andrix

Ma bolje sto cesce menjati, od cega bi ziveli ti prodavci....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

Menjane ulja i izbor ulja je za neke ljude fetiš,potpuno iracionalna briga.Priznajem da je tako i kod mene.Volim da biram ulje,da ga zamenim pre vremena i dobro se zbog toga osećam,zato to radim,a ne da bih prešao milion kilometara.Mene zamena ulja košta,sa filterom oko 2.300 dinara.Kad to obavim osećam se kao posle partije tenisa ili večere u restoranu,čak i bolje.

Vezano za temu,nivo ulja u motoru.Čuveni Steva Stalker,čije savete oko ulja mnogi prate,napisao je na forumu Garaža sledeće :4 litra ulja na 0 stepeni kad se zagreje na 100 stepeni ima zapreminu od 4,3 litra.Verovali ili ne.

slavko_bgd

Pa nije bez razloga "stara škola" da se nivo ulja proverava pre vožnje...

Keka

Ali neka vozila imaju propisano da se nivo ulja proverava na toplo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Na ladno da bi se sve slilo
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Kod 1.4 MPi, jako brzo se ulje slije u karter, 10 ak minuta sasvim je dovoljno
Sam svoj gazda - vazda.

Zoran

Otkako imam Sandera danas sam prvi put dosuo pola litra ulja.  Na satu ima 534 000 km.
Sam svoj gazda - vazda.

bugi

Koje ulje koristiš Zoki?

Zoran

Sada je u motoru NIS Autoline Sint 5w40.  Nasuto je 3 litra prije 9 000 km i potrošeno je oko 4 dl.
Sam svoj gazda - vazda.

bugi

Mislim da mu je doslo vreme za 10w40, mada nije to velika potrošnja ulja za tu kilometražu