Voskiranje ljubimca

prethodna tema - sledeća tema

vujanovgoran

Cesto raspravljamo o voskiranju ili poliranju auta. Licno mi nije najjasnije kako, sa cime i koliko se radi voskiranje. Sa kojim sredstvima i koliko kostaju. Koja je razlika izmedju voskiranja, da li i ono pokriva sitne ogrebotine i sl. Zato otvaram ovu temu u nadi da ce te svojim iskustvom objasniti meni, ali i ostalim clanovima.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

miki-bgd

Nemam nesto puno iskustva, ali sam citao, nesto probao...

Voskiranje je nanosenje jednog zastitnog sloja na farbu, stiti je od sunca i od vremenskih prilika (voda se npr ne zadrzava). Traje mesec, dva, tri, zavisi od sredstva i jos nekih faktora. Uvek se stavlja u hladu, nikako na suncu, i to posle pranja kola. Nanosi se iskljucivo na limene delove. Ja sam kupio (i jednom iskoristio) http://www.gl-tuning.com/artikal.php?id=3552 , kupljen u Rodicu za oko 600din, sad cu uskoro ponovo. On je tecan, mada koliko sam cuo postoji i vosak u spreju. Ovaj se nanese suvom krpom, pa se posle utrljava i otklanja beli sloj koji nastane, pa se posle auto sija  :too: Postoji i vosak u spreju, kao i auto sampon sa voskom, ali te nisam koristio.
Sto se tice ogrebotina, mislim da voskiranjem mogu da se zamaskiraju neke bas sitne.

Poliranje je drugacija prica. Tu se masinom skida jedan sloj farbe, na koji se posle nanosi polir pasta. Jos nisam radio, a i ne planiram uskoro, jer se to radi kada farba izgubi sjaj (ostari), a poliranjem je moguce ukloniti i neke dublje ogrebotine.

Voskiranje moze da se radi u kucnoj reziji, i vise puta godisnje, dok nije preporucljivo polirati auto cesto, jednom u nekoliko godina. Poliranje je dosta tesko odraditi u kucnoj reziji da ispadne dobro, a servisi uzimaju 50ak evra. Voskiranje moze da se radi u servisu, i sa pranjem bude oko 1000 din.

vujanovgoran

Miki-bgd, hvala na objasnjenju.
Sada mi se namece jos jedno pitanje. Kod nas u Zr postoje automati za pranje automobila (kao i u mnogim drugim mestima). Na njima ima opcija pranje, voskiranje i ispiranje. Da li je to isto ili slicno sa temom o kojoj pisemo, ili je to voskiranje nesto sasvim drugo.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Ivan91

Rece sve miki sto treba.
Voskiranje je svakako preporucljivo, samo ko sto rece miki na cist auto u hladu.
Poliranje se radi  nakon par godina kada na farbi dobijes milione sitnih risova na laku, i trljanjem skines taj mikro sloj pa farba izgleda kao nova.
Ima na netu dosta dobrih tutorijala kako polirati, treba se samo informisati i izdvojiti par dobrih sati rada.
:)

Andrix

Ja sam koristio tecni vosak u spreju Kornjacin, koji se nanosi posle pranja kola na mokar auto i posle samo prebrise krpom. Nije mi se nesto pokazao i potrosio sam pola flase za jedan tretman a pise da moze do 15 puta....Mislim da su bolji oni sto su tecni ili u vidu paste, pa se prvo nanesu krpom pa se utrljaju.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

miki-bgd

@vujanovgoran
Ako imas vremena, bolje uzmi operi sam, ili daj na rucno pranje. Mislim da je pisano o tome da automati peru pod velikim pritiskom, sto nije dobro za farbu, a u nekim slucajevima je i skidalo neki deo farbe  :ne:

Ljota

#6
Citat: vujanovgoran poslato 06.07.2013. - 13:58
Miki: Na njima ima opcija pranje, voskiranje i ispiranje. Da li je to isto ili slicno sa temom o kojoj pisemo, ili je to voskiranje nesto sasvim drugo.

Više od tri godina perem auto na taj način i zadovoljan sam učinkom opcije voskiranja! To se da primetiti posle kiše koja se ne zadržava na autu! Još ako perionica ima opciju ispiranja destilovanom vodom učinak je još veći jer u tom slučaju nije potrebno brisanje krpom (osim staklenih površina)! Auto se osuši bez tragova pranja više od 95% od cele površine! Inače logana nikada nisam prao ili isušivao krpom!







vujanovgoran

Upravo to Ljota, da li taj nacin voskiranja vredi necemu, ili je gubljenje vremena?
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Ljota

Po onome što se vizuelno da primetiti vredi! Ja u toku meseca logana perem jednom, priznajem zbog finansija a i zbog lične procene da je to sasvim dovoljno! Ko to može da radi dva puta mesečno biće sigurno još zadovoljniji posle vožnje auta po kiši! Moja preporuka ti je da postupak pranja uradiš sam, jer to niko od radnika na pumpi ne može i neće da uradi bolje od tebe, pogotovo kad stekneš rutinu posle više pranja!  :dobro:

vujanovgoran

Hvala Ljota  :friends:, sam ga i perem, pretezno u kucnoj varijanti, ali ga nekad oteram  :driver: na automate gde ga takodje sam operem sa dozom opreznosti i puskom udaljenom malo vise :negnjavi:, da ne bi ostetio farbu.  :too:
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Ljota

Imam uslova da perem auto u kućnoj varijanti ali posle negativnog iskustva sa prethodnim autom to više ne radim. Postupak propisan na pumpi sprovodim u potpunosti i nikakvih problema sa skidanjem boje nije bilo! Ako je neko i imao takvih problema (u to ne verujem) zbog lošeg farbanja ona bi i onako otpala! Moj savet  je da više obratiš pažnju da li je uređaj za pranje ispravan po svim operacijama jer samo tada možeš imati pravi i dobar rezultat po urađenom poslu!

vujanovgoran

Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Rimad

Ovo sam napisao na drugoj temi, ali ovdje je bolje:

Nedavno sam voskirao auto. Preko Ebaya sam uzeo (cijene sa poštarinom):
- Collinite 476 vosak (35KM ~ 18€)
- Bilt Hamber glina (soft) (200g) (40KM ~ 20€)
- Meguiar's aplikator - 2kom (16KM ~ 8€).

Sa Collinite je dovoljno voskirati dva puta godišnje (mada, to može biti i jednom ili tri puta, zavisno od želja i uslovima kojima je izložen auto). Na uputstvu piše da je kutija dovoljna za 10-18 automobila, to bi značilo da može trajati 5-9 godina. Pošto preporučuju da se vosak nanosi što je tanje moguće, tako sam i uradio (2 nanošenja). Jedva se primijeti da sam potrošio išta od voska, tako da imam utisak da mi jedna kutija može trajati dvadesetak godina.

Bilt Hamber glina. Imam utisak da je ovo najjeftinija koju sam mogao naći, a da je neki brand. Podijelio sam na komade od po 50g, tako da mi može biti barem 4 voskiranja (dvije godine), a možda i duže, jer neki govorre da komad od 50g  mogu iskoristit za više auta. Ako auto nikada (odavno) nije čišćeno glinom, možda je bolje uzeti medium.

Meguiar's aplikator (spužva za nanošenje voska) - može se prati, tako da može dugo trajati.

Može se proći jeftinije ako se naruče glina i aplikator iz Hong Konga (kineska roba). Podjeljenja su mišljenja koliko je to isplativo.

saša61beograd

Pre neki dan dobio sam kompliment;komšija me,sasvim ozbiljno pitao da li sam kupio nova kola!
Stvar je u tome što sam prošli vikend oprao kola,a nisam ih prao od oktobra.Tada sam,kao i svake godine oprao kola u sopstvenoj režiji:crevo,puno vode,zatim Sonax šampon sa voskom.Zatim,temeljito ispiranje,brisanje jelenskom kožom.A onda,Sonax auto tvrdi vosak,polako i temeljito.Pustio sam da cele zime skuplja prašinu znajuči da će vosak čuvati lak i da će na proleće da zasija.
Tokom zime sam više puta išao u samouslužnu perionicu,ali samo da sperem so i grubu prašinu.Tada koristim samo opciju ispiranje,bez upotrebe tople vode i deterdženta.Možda grešim,ali sam ubeđen da ta hemija polako ali sigurno oštećuje lak.
Pranje je ozbiljno pranje samo uz mnogo vode,Sonax vosak i šampon i obavezno traje 4-5 sati.2-3 puta godišnje.U međuvremenu,samo tuširanje čisto vodom u auto-perionici bez one čudotvorne (ha,ha) hemije.

Loganovac

"Čisto vodom" u autoperionici ne postoji - tamo se voda reciklira.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.