plavi cajgeri

prethodna tema - sledeća tema

scepo

Slažem se Loganovac , ali stepway-a nijesi mogao uzeti sa laureate paket opreme sa bijelim cajgerima  :cekicem:

nik

Evo konačno stigoh da odradim davno planirano, pa, rekoh, da to podelim sa vama.

Odmah da se izvinim zbog malo slabijeg kvaliteta slika jer je slikano mobilnim, ali se suština vidi.

Ja sam, u suštini, odradio dve operacije paralelno (promena boje displeja i pozadinskog osvetljenja i "negativ" prikaz displeja), tako da ću ove dve operacije objasniti odvojeno, pa ko voli, nek` izvoli i izvede operaciju koja se njemu sviđa.

Potreban alat:
- lemilica i kalaj,
- unimer,
- lupa
- pinceta ili manja špicasta klešta,
- skalpel ili makaze,
- torx T10 i T20,
- manji pljosnati šrafciger
- veoma čiste ruke



Potrošni materijal:
- samolepljive folije u boji po želji,
- PLCC LED 3,2x2,7mm bele ili po želji
- (marker)

Prvo je potrebno skinuti instrument tablu (odlično objasnio Cristi na http://www.youtube.com/watch?v=4xC-nr9zZtc).
Instrument tablu je potrebno potpuno rasklopiti skidanjem prozirnog vizira (paziti da se ne polome žabice) i izvlačenjem igala brzinomera i obrtomera sa prednje (jednostavno ih vrteti u krug i lagano povlačiti) i odvrtanjem šrafova sa T10 sa zadnje strane.
Kada se oslobodi štampana pločica potrebno je odlemiti postojeće narandžaste LED (6 za displej i dve grupe po 3 za obrto- i brzinomer ).
Operacija je relativno komplikovana ako se ne poseduje odgovarajući vrh za lemilicu za SMD elemente jer je potrebno jednovremeno zagrevati obe strane diode (u početku prebacivanje sa jedne na drugu stranu ide malo teže, ali je praksa čudo) i diodu jednostavno odstraniti pincetom.
Pre odstranjivanja dioda za osvetljenje obrtomera i brzinomera preporučujem odlemljivanje mehanizama istih zbog velike verovatnoće oštećenja prilikom odlemljivanja i lemljenja LED (jednostavno se u krug dodiruju vrhom lemilice četiri kontakta sa pločicom dok se mehanizmi blago povlače drugom rukom sa druge strane).

Pre lemljenja novih LED (preporučujem belih, a da se željena boja osvetljenja bira lepljenjem folija u boji-jednostavnije je kad dosadi promeniti foliju nego LED) potrebno je na lemna mesta "kapnuti" vrlo malo kalaja jer preostala količina nije dovoljna da obezbedi dobar spoj između LED i podloge i zalemiti nove LED vodeći računa o orijentaciji istih (pomoć pruža pločica jer su na njoj slovom K obeleženi položaji katoda LED). Spojeve je potrebno pregledati lupom i proveriti unimerom da ne dođe do kratkog spoja jer je prostor za grešku zbog male veličine LED i stopica na ploči veoma veliki. I pored ove provere moguću grešku ćete najlakše uočiti ukoliko pločicu povežete na kontakte u vozilu (bez sklapanja sa ostalim elementima table)- sve LED po grupama treba da svetle istim intenzitetom.
Po lemljenju LED potrebno je vratiti (zalemiti) mehanizme obrtomera i brzinomera nazad na mesto.
Sledeće što treba uraditi je osloboditi displej skidanjem crnog nosača koji je žabicama zakačen za beli nosač sklopa instrumenata i polako izvaditi displej pazeći da se ne odvoji gumirani konektor koji ga povezuje sa kontaktima na štampanoj ploči (ako se odvoji postoji verovatnoća da pojedini segmenti displeja neće "raditi" po sklapanju, za ponovno ostvarenje kontakta može pomoći zagrevanje fenom radi reaktiviranja lepka, ali da vas ne plašim, meni se odvojio i kasnije je sve normalno radilo i bez intervencije fena, samo je potrebno izbegavati pipkanje prstima kontakata na displeju i gumenom konektoru jer ako se isprljaju sigurno će doći do gubitka kontakta).
U ležištu ispod displeja se nalazi belo plastično senilo koje obezbeđuje da displej bude ravnomerno osvetljen. Na njega treba zalepiti sa donje strane foliju u željenoj boji ako se radi sa belim LED.

Izmena boje brojeva, podeoka i igala vrši se lepljenjem folije u boji sa zadnje strane istih. Folija u boji mora da bude transparentna kao za vitraž da bi se blokiralo što manje svetla. Ja sam, pošto nisam mogao da nađem adekvatnu crvenu transparentnu foliju, iskoristio foliju boje mlečnog stakla koju sam ofarbao crvenim markerom, s tim da ova opcija otpada na displeju zbog veoma teškog ujednačavanja nijansi zbog velike površine.



Za izmenu boje elemenata na centralnoj konzoli potrebno je skinuti istu (samo poklopac pažljivim oslobađanjem žabica po obodu počevši odozdo sa obe strane), skinuti "poklopce" na prekidačima CB i grejača zadnjeg stakla na koje sa zadnje strane nalepiti foliju i napraviti otvore na nosačima sijalica za nesmetan protok svetlosti prema poklopcima prekidača (nosači sijalica su žuto-narandžaste boje i oni ustvari daju boju originalnog osvetljenja prekidača). S obzirom da nemam el. podizače, čiji su prekidači osvetljeni, koliko mi je poznato, sa LED, ne mogu da sa sigurnošću tvrdim ali mislim da problem rešava zamena LED po princimu instr. table i folija na poklopcu prekidača, ali ako grešim neka me isprave oni koji su rasklapali navedene prekidače.
Za izmenu boje regulatora ventilacije potrebno je skinuti pomoću pljosnatog šrafcigera "točkiće" komandi i pažljivo odlepiti podlogu oznaka (ne mora da se skida kompletna mehanizacija komandi ventilacije-ja skidao celu prednju crnu plastiku pa mi posle više vremena trebalo da vratim sajlu recirkulacije na njeno mesto nego za ostatak operacije zajedno sa ins. tablom :c: :banghead: :bonk:). Sa zadnje strane podloge oznaka potrebno je skinuti vrloooooo pažljivim struganjem šrafcigerom, nožićem ili nečim sličnim narandžasti sloj, zalepiti foliju i sve vratiti na svoje mesto.
Slike centralne konzole su mi jako loše ispale, a i nisam zadovoljan rezultatom jer se ne poklapa nijansa plave boje instrumenata i centralne konzole (zbog žućkastih običnih sijalica u cen. konzoli i prekidačima boja malo "vuče" na zelenkasto pa je neminovna zamena istih sa belim LED-čim to odradim stavljam slike).

To bi ukratko bio postupak izmene boje instrumenata, a sada malo oko pravljenja negativa displeja.

Kada na gore već opisani način izvadimo displej iz njegovog ležišta potrebno je da pažljivo odlepimo zadnju polarizujuću foliju sa stakla

Ovo treba uraditi veoma pažljivo jer je lepak relativno jak, displej mali sa oštrim ivicama, a staklo lomljivo. Najbolje je početi pažljivo od jednog ćoška kao na slici, s tim da se vodi računa da se folija koja je izuzetno jaka ne "prelomi" jer će ostati trajan trag pri osvetljenju. Kada se skine folija treba je pažljivo blagim trljanjem očistiti od lepka kojim je bila zalepljena sa staklo displeja i ispraviti je (zbog potezanja prilikom odlepljivanja imaće tendenciju da se urolava). Staklo displeja očistiti flanelskom krpom. Skinutu polarizujuću foliju je potrebno okrenuti tako da strana koja je bila okrenuta ka displeju sada bude okrenuta prema belom senilu i LED na pločici i displej vratiti na njegovo mesto.
Rezultat:

Žao mi je što nisam napravio više slika pri izradi, ali jednostavno zbog previše lepljivih stvari i puno raznorazne prljavštine i prašine koja uokolo leti neke aktivnosti nisam mogao da prekidam jer se moraju odraditi u kontinuitetu za što kraće vreme, a ruke moraju da budu potpuno čiste.
U svakom slučaju mislim da će ovo malo uputstvo nekom biti korisno ako se odluči malo da radi na stajlingu svoje Dačije.

Puno uspeha i ako ima pitanja, tu sam da pomognem ako mogu.



DarioGTI

Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

mladja73

Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

scepo

Svaka čast druže !  :hall: , super si ovo odradio  :to:

Loganovac

Alal vera i za posao i za "strip".  :too:
Treba imati iskustva, ali i živaca za ovako pipave stvari. Kontam da bi ovaj topik trebalo prebaciti u DIY.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Jelenko

Svaka tebi cast na uradjenom  :aplause: :dobro:,ali ja to nema sanse da bi smjeo da uradim. :-)1

krle

#22
Odličan rad, svaka čast. :hall:

Citat: nik poslato 20.08.2010. - 23:34
Kada se skine folija treba je pažljivo blagim trljanjem očistiti od lepka kojim je bila zalepljena sa staklo displeja  ...
Skinutu polarizujuću foliju je potrebno okrenuti tako da strana koja je bila okrenuta ka displeju sada bude okrenuta prema belom senilu  



Da li je polarizujuću foliju potrebno lepiti za staklo ili ne i koji lepak koristiti?
S obzirom da je bila zalepljena za staklo... :ces:

brankovs

Ja sam spreman svašta uraditi,ali ovo..........svaka čast :aplause:

ppejic

Bas lepo. Trebao si i redizajnirati originalnu foliju brzinomera i obrtomera.

Peja

nik

Citat: krle poslato 21.08.2010. - 12:34
Da li je polarizujuću foliju potrebno lepiti za staklo ili ne i koji lepak koristiti?
S obzirom da je bila zalepljena za staklo... :ces:


Nema potrebe da se lepi, upadne u sendvič između displeja ispred i belog senila iza i nema joj mrdanja. Ako se lepo ispravi nebi trebalo da bude problema, samo da ponovo naglasim, pažljivo da se ne prelomi folija (naziv folija uzmite krajnje s rezervom jer se pre radi o tanjoj prozirnoj plastici nego o foliji) jer će na mestu preloma folija izgubiti polarizujuća svojstva i onda ste u problemu jer će to sigurno da se vidi sa druge strane. Aktivnost skidanja folije možete uvežbati sa nekim starim displejem pa tek onda na original (ja sam s*ebao jedno 4 od nekih starih kalkulatora, satova i sl dok nisam bio siguran da mogu to da izvedem sa originalom, a čak se kod originala ispostavilo da je navedeni lepak na foliji mačiji kašalj za skidanje u odnosu na sve prethodne probe-jednostavno se folija stavi na ravnu podlogu i trlja sa prstom od jedne ivice ka drugoj u jednom smeru)

CitatTrebao si i redizajnirati originalnu foliju brzinomera i obrtomera
Može i to da se uradi, ali je to ipak, ukoliko želi da se stvarno kvalitetno uradi, na mnogo višem finansijskom nivou i nebi bilo isplativo sem možda nekom ko ima potrebne mašine (više slojeva rezličitih materijala, kvalitetna sito-štampa, rezanje na CNC proreza koji treba da svetle itd).

stalker

Svaka čast, vrhunski odrađeno.  :respect:
Imam sve potrebne alate ali bi mi trebala posebna inspiracija da se nakanim ovo napraviti.  :ces:

Ne uzmi ovo kao primjedbu jer je stvar ukusa ali ja bih na obrtomjeru zacrvenio samo crtice dok bih brojeve ostavio u istoj boji.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

nik

Ostao sam dužan slike centralne konzole.
U medjuvremenu sam zamenio obične sijalice u regulatoru ventilacije i u prekidačima
Rezultat ste vec videli u temi osvetljenje pepeljare

Lično nisam baš potpuno zadovoljan ujednačenošću osvetljenja regulatora ventilacije, tako da sledi blaga modifikacija u smislu lepljenja alu folije na zidove kućišta tako da se poboljša distribucija svetla u uglove, a ako ni to ne pomogne, onda još koja lajsna sa LED.

zac


Zee

Meni se svidja  :dobro: