Spone-Kugle

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Spona ili kraj spone?
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Pa imbus ima samo na kraju spone  :ces:
Sam svoj gazda - vazda.

VladaLuger

#242
Kraj spone.  Pokušavao sam sa pajserom ali bezuspešno, jedino to grejanje. Možda je najlakši način da odsečem i uzmem drugi kraj spone valjda je oko 1000 din.


Zoran

Možeš rasjeći po vertikali pa pridrži sa velikim šarafcigerom
Sam svoj gazda - vazda.

Lazar@

Počelo nešto da mi škripka u trap kad je hladno...
Takođe počelo da lupka(osjecam u volanu) preko rupa, i auto vuče u lijevo...Nije strašno ali nervira

100 000 kilometara, do sad samo zamijenjen  lijevi kraj spone...Sumnjam na kugle?

Na oko sve izgleda normalno, ali primijetih kad probam da cimnem desni točak "gore-dolje"  kao da ima lufta? a kad cimnem "lijevo-desno" ponaša se normalno?


Zna li neko šta može biti? i koja marka djelova valja?da ne bude da zamijenim pa se posle 1 000km opet raspadne





saša61beograd

#245
Ne znam koja marka kugli.Ali znam,neko je napisao na forumu,da je posle ozbiljne kilometraže,bolje zameniti celo rame (viljušku) nego samo kuglu.Jeste nešto skuplje,ali ne mnogo.
Ovde u Bg,Euroauto zastupa Delphi koji pravi sve delove za trap i kočnice.Ja bih u biranju krenuo od njih,recimo.A svakako ne bih uzeo najjeftiniju ponudu.

hobbista

Može biti i kugla i šolja amortizera. I ležaj kada ode ima lufta gore-dole ali bi to čuo u vožnji (brujanje).
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Lazar@

#247
Pa ne bih rekao da je 100 000km neka preogromna kilometraza da bih morao citavo rame da mijenjam  :)
Lezaj nije(valjda) jer je auto potpuno tih...

Solja amortizera moze biti ali ne znam sta skripi onda? Jedino mi pada na pamet da se isusila mast iz kugle ili iz spone pa onda lupka i skripuce?

neki diy nacin kako da provjerim sta moze biti?

Kad potpuno ispravim volan cini mi se da trap na desnu stranu ostaje malo otvoren pa da iz toga razloga vuce u stranu?


Kad drzim volan pravo, auto ide pravo...Ako pustim ruke sa volana auto ce u nekih 200-300 metara da predje u drugu traku  :zloca:
I cini mi se da mi je nesto nagib desnog tocka previse u plusu kad smotam u lijevo...

definitivno sam spreman za reglazu ali moram prvo da otkrijem i zamijenim ovo sto lupa

hobbista

Pa i šolja amortizera može da škripi  :cul:
Podigni auto i gledaj gde ljulja kada drmaš točak - gore na šolji (gledaš u kraj opruge ispod koša) ili dole na kugli.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

nebojsam

menjao sam gume kod vulkanizera, kaze mi da prednji desni tocak ima mnogo lufta, da treba da menjam desnu sponu...
cena spone dve hiljade din, zamena pet stotina

naravno posle zamene spone, treba da uradim reglazu trapa cena hiljadu i po din

molim za savet, unapred hvala,

poz svima Nebojsa

:-)

Vladan P

Ne shvatam koju vrst saveta očekujete?
Da li se pitanje odnosi na to da li da poslušate majstora ili savet u vezi delova i gde to uraditi?
Što se prvog dela tiče - predlažem da poslušate savet majstora.
Zajedno smo skupa !

Andrix

Obavezno pogledati/zameniti i drugu sponu.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

MitarMrgulic

Vjerovatno čovjek pita, je li treba to tako raditi, zamjena spone pa špura, je li preveliku ili korektnu cijenu rekao majstor, ima li negdje povoljnije itd.

Mada, moje je mišljenje da se kod trapova ne treba igrati, jedan kvar vuče drugi, i tako prema sve većem trošku, a nema za vozača ljepše vožnje od utegnutog auta po neravninama :)

Loganovac

Savet bi bio da kod krštenog majstora trapadžije ili u nekom ovašćenom servisu (stvar ličnog izbora) dobro pregledaš stanje vešanja i upravljanja i da se odmah otklone svi nedostaci. Nisu samo krajevi spona u pitanju, treba proveriti letvu volana, kugle, gumice balans štangle itd. Normalno da posle zamene kraja spone obavezno sledi reglaža trapa.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Razgovarao sam sa jednim trapadžijom i dobio savet da pre pregleda trapa,obavezno zamenim gumene čaure (selene) na viljuškama,a kugle samo po potrebi (ovo mi je rekao na neviđeno,obzirom na kilometražu i godište).Nešto mislim da ću zameniti cele viljuške,a nekako mi se sviđaju Delphi u EvroAutu,jer sam tu uzeo Delphi diskove i pločice i izuzetno sam zadovoljan (mada viljuške i diskovi nemaju veze,nekako mi taj brend uliva poverenje).Cena je 3.900 za komad,nešto malo iznad proseka.