Potrosnja dizela

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Pokusao sam da pronadjem iskustva vlasnika dizelasa, ali nisam nasao to kao zasebnu temu. Imam Loggija 1.5 65 ks. Do sada mi je najveca potrosnja bila 6,2 (to sam uspeo samo jednom, max opterecen na autoputu sa 3000 o/min), najniza je bila 3,9 (2 x do Zlatibora i nazad od Beograda prosle nedelje), a prosek do sada sa predjenih 88500 km je 4,97. Oko 60% je gradska voznja. Relacije po gradu prosecno oko 10 km.  Nemam klima uredjaj i ne prelazim 3000 obrtaja.
Kakva je Vasa potrosnja? Upoznao sam nekoliko ljudi koji mi pricaju da im ne trosi ispod 6,5, SAT plus je izmerio potrosnju 7 litara i "kao" pohvalio logana dci zbog male potrosnje, a ja se zachudih, posto ne znam kako se ti litri uspevaju potrositi...

Drinski67

#1
Pocetkom septembra sam se vratio iz Soluna u BGD, sa punim gepekom, 2 sitne dece i zenom, po danu, sa ukljucenom klimom sve vreme. Vozio sam autoputem 120 km/h, osim nesto malo kroz Makedoniju gde i na autoputu spustaju brzinu na 80, a tamo gde su radovi i na 60km/h. Na kraju je ispalo da je prosecna brzina bila 78km/h. I sam se cudim kako. Ali zato je prosecna potrosnja (evrodizela napunjenog na selovoj pumpi na obilaznici oko Soluna) bila 4.8l na 100km.

Uzgred i u obrnutom smeru je bila ista potrosnja i isti uslovi, samo nase gorivo. To znaci da nema primetne razlike izmedju NIS-ovog evrodizela (5) i Shell-ovog V-Power Dizele, osim sam u grckoj platio 0.9 evra/litru, a u Srbiji preko 1 evra...

Na autoputu motor se vrti 3000 obrtaja po minutu kada auto ide 120km/sat.

Danas sam vozio relaziju BG-Sabac-BG i trosio je 4.8l (kombinovana voznja autoput 120 do rumske raskrsnice, a ostalo 80-100, bez klime). Na samom autoputu je trosio oko 5,4l (3000obrtaja/min i 120km/h), ali je posle sve palo u povratku na 4,8l zbog deonice od rumskog raskrsca do sapca i obrnuto...

Na otvorenom putu nikad nije potrosnja isla preko 5.5l na 100km!

Kroz Grcku sam prosle godine isao i 130km/h po auto putu (toliko dozvoljeno), ali ove godine nisam... previse buke u kabini, a mala korist od brzine... nije to auto za preko 120km/h...

Maksimalna potrosnja kod mene je isla po gradu i do 7,6l. Ali to nije merodavno jer nije ista saobracajna guzva u malom

Najmanja potrosnja je bila 4,1 l  - ja sam  ukolima 5. brzini na  90km/h...

Kada idem sam i prazan i kad ne zurim (90km/h 5. brzina) reginonalnim putevim trosi 4,2 do 4,4 l.

Prezadovoljan sam potrosnjom i startnoscu motora...

Nisam zadovoljan neujednacenim kvalitetom dizel goriva u Srbiji.



Logan 1.5DCI, Laureat pack New Edition od 2006
Opel Kadet 1.6D 86' godiste do 2006

Veterinar

Da li ti na brzinomeru pise 120 kada si na 3000 ili...? Meni na 3000 pise 130 km/h. Znam da brzinomer laze, cisto poredjenja radi...  Otprilike je to i moja potrosnja, samo sto po gradskoj voznji po  Bg-u nisam uspeo da se priblizim potrosnji od 7 l.

Vihor

Bor-Beograd-Kanjiza   460km, prosecna potrosnja 4,7l dizela, sa ukljucenom klimom,  prvih 130 km preko Crnog vrha, Pozarevca, ostalo auto put   :aplause:  .
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

staracstol

Na 3 puna rezervoara, po Novom Sadu iskljucivo, prosek 5,7l/100km, teza noga i chip 85ks, prezadovoljan...

Loganovac

Dva komentara:

1) Prosečnu brzinu board računa tako što podeli pređenu kilometražu od poslednjeg reseta sa proteklim vremenom (ukupnim vremenom rada motora, ne vremenom u vožnji!). Znači ako sat vremena voziš 120km/h, a sat vremena stojiš na granici as upaljenim motorom prosečna brzina bi trebalo da bude 60km/h.
2) Veterinar ne prelazi 3000 obrtaja!  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Bord kompjuter ne mogu da komentarisem, nemam taj nivo opreme. Ne prelazim 3000 o/min... Za 110.000 km isao sam preko 3000 obrtaja ukupno 10-ak minuta.

Loganovac

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=427.msg7309#msg7309

Dobro de, nemoj odmah da se žestiš... Zaboravio sam da naftarica i ne može mnogo preko 3000  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Veterinar

#9
Odosmo u offtopic, ali nastojacu to da popravim.
O.K., mozda sam vozio na 3050 obrtaja.  :nami: Kad brzinomer pokazuje nesto preko 140 km/h obrtomer pokazuje 3300. Preko 3500 obrtaja je bio jednom na tehnickom pregledu, dva puta u "makazama" i dva puta kad sam hteo da vidim koju brzinu postize auto. Ukupno ne vise od minut i po. Posto cu o tome rado nastaviti u temi koja se bavi obrtajima u toku voznje napisacu sada da je od kupovine auta potrosnja jednom bila malo iznad 6 l (maksimalno optereceni, krovni nosac, autoput 130 km/h (po brzinomeru)) i jednom gotovo 7 l. Inace je potrosnja, kao sto sam ranije pisao, oko 4,6 l/ 100 km leti i oko 5,2 l zimi.
Prvu visoku potrosnju mozda mogu da objasnim, ali drugu ne. Sipano je gorivo pre dva meseca na pumpi Zmaj I i do Ljubljane je bila potrosnja 7 l (mereno nakon ponovnog tocenja do "cepa"). U autu oko 380 kg putnika i prtljaga, 130 km/h brzina. Isti uslovi su bili i u nastavku putovanja, s tim sto smo imali mnogo vise uzbrdica, bilo je vetrovito, kisno, povremeno je ukljucivano i grejanje. Nakon oko 800 km i ponovnog sipanja izracunao sam potrosnju ispod 4,5 l (opet, nerealno nisko). U prvom slucaju vozio je moj surak, koji ima dosta tezu nogu od mene, ali je vozio slicnom maksimalnom brzinom. E sad, ono sto sam primetio je sledece... Ja vozim oko 130 km/h i to je to, mozda povremeno postoje manje varijacije. Kod njega brzina stalno varira. Vozi 120, pa osetno da gas do 135, pa brzina osetno pada nakon nekog vremena, pa on "doda"... Ne znam da li je moguce da se takvim stilom potrosnja razlikuje u 2,5 l/100 km.
Moram samo da napomenem da potrosnja uvek padne nakon duze voznje na autoputu, pa i to treba uzeti u obzir. Dakle, ako napravim 500 km na autoputu, nakon toga mi u narednih npr. 1000 km potrosnja drasticno opadne, cak i u gradskoj voznji.

LeNgenda

Sto bi narod rekao, produva se...
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

navolim

Evo da i ja napisem moja iskustva u vezi potrosnje dizela, na dva primjera (auto je star tacno 4 godine, presao 90000km, uredno radjeni svi servisi ...):

1. Bgd - Podgorica - Bgd (isao u poslednjoj nedjelji maja). Natocio do cepa na EKO Helenik pumpi na Vidikovcu. Do majcinog stana u Podgorici (preko Zlatibora), priblizno 450 km. Pokazivanje nivoa goriva palo za samo dvije crtice. Provozao i nekih 50-ak kilometara po Podgorici i okolini. Vratio se za Bgd. Vozio jos nekoliko dana u lokalu. Predjenih 1000 (i malo preko) kilometara, ostala jos jedna crtica na pokazivacu i otisao da tocim ponovo. Nisam vozio brze od 80-90 km (i polazak i povratak preko Zlatibora), i recimo, 2000-2100 obrtaja.

2. Juce, relacija Pefkohori - Bgd. Ujutru , na Kasandri, natocio 30 l (tacno do cepa). Kroz Grcku i Makedoniku postovao sva ogranicenja brzine (maksimalna brzina do 130 km/h). Na autoputu kroz Srbiju, brzinomer je bio stalno na 140 km/h. E sad, tocio sam na OMV-oj pumpi u Srbiji (ne mogu se sjetiti gdje) i na predjenih 600 (i nesto malo preko) km, ponovo natocio tacno 30 l (do cepa). Znaci, nekih 5l na predjenih 100 km. E sad, na toj relaciji, od OMV-ove pumpe pa do stana u Zarkovu (zaista se ne sjecam gdje je pumpa - valjda me smlatilo sunce :)), po mojoj procjeni predjenih oko 200 km (ili manje ili vise, stvarno nisam mjerio), potrosio sam 12.5 l dizela (i treci put sam sipao, sinoc na EKO pumpi, na Vidikovcu, opet do cepa). Znaci, ispade da sam na toj dionici (napominjem da sam do Bubanj potoka vozio konstantnih 140 km/h) trosio u prosjeku 6.5 l na 100 predjenih kilometara.

Pitanje, za iskusnije vozace: da li je problem u kvalitetu goriva ili je na brzinama 140 km/h i potrosnja veca ili je neki problem sa motorom (presao 90000 km - uredno radim sve servise)? Jedan od razloga sto pitam je i taj, sto moj prijatelj koji vozi Skodu Fabiu , benzinca, tvrdi da mu je potrosnja 4.5 l, a kaze vodi 140-150 km/h, sto mi zvuci malo nevjerovatno ???

Inace, radim u Obrenovcu, svakog dana prelazim oko 75-80 km (minimum) i ako 'ne divljam', tj. ako se vozi, recimo, plafon 90 km/h (2000 obrtaja), potrosnja je 4.1 do 4.5 litara na 100 predjenih kilometara.

Dakle, kakva su iskustva sa potrosnjom na velikim brzinama?

Veterinar

Normalno je da ti je tolika potrosnja. Prica o Fabiji me nasmejala.

Darcone

Fabiju ja vozim sluzbeno, na otvorenom ,ibarksa magistrakala sa voznjom u granicama dozvoljenog, je potrosnja 6.5l , motor 1.4 mislim da je oko 100ks. a ona 12 HTP trosi jos vise i zvuci kao dizel. na brzinama oko 150km/h trosi mnogo vise jer se motor vrti na visokim obrtajima, recimo oko 5000 obrt/min, ili vise sad ne znam napamet. znam da je na 120 preko 4000 obrt/min, a to je zato sto je takav menjac kod fabije. A drugara pozdravi:)))

Loganovac

Da nije pecaroš (ili lovac)?  :ces:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.