Zamena - ugradnja zvučnika

prethodna tema - sledeća tema

Svarog

Loganovac, čitava ova intelektualna bravura oko strujice u pojačalu nam je besmislena ako se tebi dopada zvuk koji si dobio. Uostalom, u JBL nema sumnje, ipak oni to rade na visokom nivou i njihovi sistemi se ugrađuju kao fabričko ozvučenje u mnogim automobilima. Svakako da sve to ima veze jedno s drugim, ali mislim da je ovo što si ti naveo uglavnom kompatibilno s onim što sam i ja rekao, mada si ti bio malo precizniji i potpuniji. Ja nisam predlagao uzimanje slabog pojačala upravo zbog onoga što si i ti rekao, ali, priznaćeš, i prejako pojačalo ne bi dalo dobar rezultat, i sam znaš iz kojih sve razloga. To je bila moja poenta. Ne znam sad da li je pominjanje vašara, svadbi i ringišpila bila aluzija na moj sluh, samo ću ti reći da ako jeste, onda se grdno varaš.

A najbitnije je u stvari ono što si rekao na početku. Mi u kolima nikada nećemo imati ono što mnogi smatraju najvažnijom komponentom u kvalitetnoj reprodukciji zvuka - prostor. Kabina automobila je jednostavno jedan od najnezahvalnijih prostora za ozvučavanje i mnogi zvučnički koncepti su propali upravo u automobilima.

Postoji u svemu ovome još jedna prilično bitna stvar, a to je kabl od polačala (ili autoradija/plejera) do zvučnika. Ja sam pretpostavljao da će Rumuni tu da ugrađuju neki najosnovniji kabl, ali sam se donekle iznenadio kad sam video da su stavili solidnu žicu, mada je to i dalje daleko od onoga što zahteva kvalitetna reprodukcija zvuka. Zamisli kako bi sve zvučalo kad bi smo stavljali kvalitetnije kablove namenjene upravo povezivanju zvučnika.  :too:


Loganovac

 :aplause:  :too:

Što se vašara tiče, nije imalo nikakve veze sa tobom...  :wave:

A i tačno si izračunao nivo zvuka sa 50W...  :hall:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Urosh85

Citat: Svarog poslato 12.10.2009. - 10:13
Uostalom, u JBL nema sumnje, ipak oni to rade na visokom nivou i njihovi sistemi se ugrađuju kao fabričko ozvučenje u mnogim automobilima.

Nebo i zemlja ..
Oprema koja se ugradjuje u vozila u samoj fabrici je totalno drugacije nego u slobodnoj prodaji ...
Ugovori kojima se zakljucuje saradnja izmedju auto fabrike i audio fabrike su zasnovani bas na tome .. da niko drugi nema to sto ce oni ugraditi ...
Niko ne moze da ocekuje isti zvuk u recimo Loganu za fabrickom muzikom i sa muzikom koju smo mi ugradili sa istim proizvodjacem i sa istim performansama audio sistema ...
U ostalom, svi smo mi drugaciji, kako po izgledu tako i po sluhu (vidu, boji kose , itd itd ) tako da ono sto ja cujem sa mojim kenwoodom i snony-jem, neko drugi nece cuti, ili ce cuti samo kao buku a pak drugi ce se oduseviti ...
I da se razjasnimo nesto, kvalitet zvuka nije jacina istog ...vec boje glasova i mogucnost da se raspoznaju tonovi

Svarog

#18
Uroše,
Možda malo preteruješ kad kažeš "nebo i zemlja..." Nisam ni malo ubeđen da će npr. pomenuti JBL da razvija savim drugačiju tehnologiju za serijsku izradu auto zvučnika i za one koji se namenski ugrađuju u neki model automobila. Tu se pre svega radi o prilagođavanju dizajna. Tehnologija, odnosno konstrukcija je u suštini ista ili veoma slična, i eventualno može da dođe do minimalnih namernih izmena kako bi eventualni naručilac audio opreme za neki od svojih modela automobila zadržao ekskluzivitet. Za JBL neznam detalje, ali Dynaudio, koji radi za Volvo, sam u svom propagandnom materijalu tvrdi da svoje zvučnike za automobile zasniva na već razvijenoj tehnologiji za hi-fi kućne zvučnike. A što se tiče Infinity zvučnika, zapitaj se da li se slučajno ili namerno njihova serija auto zvučnika i veoma cenjenih hi-fi zvučnika zove isto - Kappa. Ne tvrdim da su to potpuno isti zvučnici, ali mislim da se prevashodno radi o prilagođavanju konkretnim uslovima primene nego o drastično različitim modelima. Nisam ja tek tako pomenuo globalizaciju u jednom od prethodnih postova.
Ali da se ne udaljavam od teme, mislim da je izbor JBL zvučnika dobar izbor. Tačno je da smo svi mi, što kažeš, različiti i upravo zbog toga ne treba raspravljati o ukusima. Najbitnije je da je Loganovac zadovoljan i da muzikalno uživa u vožnji. Ostalo je sve ... onako... i ima toga na tome posvećenim forumima.

P.S. Nisam primetio da je bilo ko od nas poistovetio jačinu zvuka i kvalitet. Pa prvi je Loganovac pričao o kvalitetu i koliracijama zvuka i slično. O snazi pojačala se pričalo kao o praktičnom problemu, bez upuštanja u kvalitet.

Urosh85

Ok, sorry to je vise bilo u afektu, nije nebo i zemlja ali zemljai sesti sprat recimo ..  :wink:
i da ne dodje do koflikta, nikoga ne napadam samo dodajem i pokusavam da sa ovom temom nesto i uradimo, ovo verovatno citaju i oni koji ne znaju nesto puno oko audio sistema.

btw. napravicu poredjenje, ne slicno ali ... ajde ..

Koliko kosta brendiran racunar? IBM, HP, Apple i slicno ... ti racunari su preterano skuplji, verovatno je tu razlog i samo ime ali veci deo cene je zbog toga sto su delovi napravljeni i sklopljeni samo za tog prodavca tj taj brend. Te komponente ili ne mogu da se nadju u slobodnoj prodaji, ili ako se nadju mnogo puta su skuplje od neke slicne...
Razlog? Jednostavno svi zele da budu unikatni

Mozda sam sa ovim otisao u  :offtopic: ali sam zeleo samo da kazem i malo dokazem sta sam zeleo da kazem.

Vidim da vecina vrlo dobro zna oko zvuka, racunanja i slicno ... tako da ne zelim da pametujem  :wink:  :to:

Miodragz

Kako je impresija o kvalitetu zvuka individualna stvar tako je tesko reci koji su zvucnici dobri ili losi. Ja licno ne poznajem ovu temu, ali sudeci po kritici prijatelja koji je dovoljno lud da trosi astronomske sume za par zvuchnika, mogu reci par reci o Madjarskom proizvodjacu Somogyi SAL. Elem, moj prijatelj istice ovog proizvodjaca kao best buy, jer daje najvise za ulozeni novac. Cene su jako pristupacne, a domaci uvoznik je Elementa iz Subotice.

http://www.elementa.rs/yu/index.php

LeNgenda

 :)

Kad se setim da smo mi kupili u Tempu Everton na akciji od 5000 dinara i dva zvucnika od 10 cm za 1000 dinara...
Ako u Sanderu Base bude antene i pripreme bar u prednjim vratima, eto nama sviruckala da nas drzi budnim nocu.

To je jedna od retkih stvari koju je moj cale kupio za auto, a da se ja nisam bunio oko cene i/ili kvaliteta... :ces:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Loganovac

10cm? U Dacije idu zvučnici od 13cm, nećeš moći da ih postaviš. Da se ja pitam, išli bi 17cm, bar na najvišem nivou opreme  :ljut:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LeNgenda

Znaci, u prednja vrata idu 13-ce?

A nad gepekom, u one plastike pored zadnje daske, koliki precnik zvucnika pasuje?

Kad budemo ugradjivali alarm, razvucicemo i kablove, pa pitam.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Keka

Isto 13 cm, mada ima prostora da se izrezu i vece rupe.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


LeNgenda

#25
Zvuci  :cekicem: ali ima li neki fazon da se desetke ucvrste u tim plastikama pozadi?

Meni ne treba diskoteka u autu, ali drugi par zvucnika znaci dosta da oni napred ne treba da se deru da bi oni iza culi nesto, a prilicno smo se iscedili sad oko kupovine i cak i tih 1000 i nesto kinti znaci, bukvalno na dnevnom nivou...  :banghead:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Keka

U Srbiji sve moze da se napravi, ali to nije to. Fabricki u te rupe na vratima i polici idu plasticne korpe, a u korpe zvucnici. Ako nemas korpe, onda bar obezbedi zastitu sa gornje strane od vlage i sl.
Uz Evertone radio sta god od zvucnika da stavis, svirace, tako da uzmi najjeftinije trinaestice i nemoj da karabudzis. Probaj da negde zamenis postojece desetke uz doplatu, ako su vec finansije problem.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Pretpostavljam da bi moglo da se zbudži nešto kao adapter u vidu prstena, ako je baš tolika frka...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LeNgenda

#28
Pazarena su dva para ovoga... Nasla se kinta...



Pioneer TS-G1310i 13 cm, valjda ce sve biti kako treba... :dance:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

VeDuS

Hteo sam da ugradim 'muziku' pa se dvoumim....Ajd' pomagajte :

Kenwood  KDC W5141UGY   http://www.novel.rs/shop/kenwood-auto-radio-kdc-w5141ugy   ili

ALPINE CDE 101 R      http://www.audiopower.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=93

A hteo sam da stavim zvucnike :

GROUND ZERO GZTF 130 MkII    http://www.audiopower.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=125  ili
MAGNAT Power Plus 132  http://www.tehnomanija.rs/katalog/magnat-zvusnici-za-kola-power-plus-132.html
MAGNAT ULTRA S 132   http://www.tehnomanija.rs/katalog/magnat_zvucnici_za_kola_ultra_s_132.html

Nisam imao prilike da to cujem u toj kombinaciji (a izgleda da i necu ako ne kupim) pa bi mi svaka sugestija ili jos bolje licno iskustvo znacilo.Nisam neki preteran ljubitelj slusanja muzike u koima jer zato mi sluzi sasvim solidan i proveren muzicki sistem kod kuce ali... necu bas ni neke 'tranzistore' u kolima.Volim kvalitetan (ne nuzno i pre-glasan) zvuk i to bi mi bas leglo kad negde moram da cekam u kolima. :zloca:
ajde sad!