Auto klima, naknadna ugradnja

prethodna tema - sledeća tema

sibelius

Elem,
palo mi je na pamet da naknadno ugradim klimu na loganu
naravno izasao je iz garancije
kad je trebalo nije se imalo vise para za kupiti auto sa klimom a tada je to kostalo oko 1600 evra vise za model sa klimom
ako ima neko da me prosvetli da li je izvodljivo i kako bip bih mu zahvalan vrlo

wvojin

Ja sam svojevremeno pitao o naknadnoj ugradnji klime. Skup sport, da znas. Cena je oko 1600€. Pa ti sad racunaj, dve klime = jedan Logan 2005. godiste.
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

sibelius

ufffffff
znam,skup sport
al kako neam para da menjam limuzinu nesto sam konto da bi se moglo odraditi ovako
nesto mi se cini da ce biti mrka kapa

Veterinar

Saljem na PP broj majstora, pa se raspitaj...

Csaba

Pošto je naknadna ugradnja klime preterano skup sport, i ja sam odustao od nje iako sam neko vreme baš bio "zagrejan"
šta više komšija automehaničar me ubeđivao da će mi ugraditi za sitne novce samo da nađem dal novo ili polovno nebitno!
Sve u svemu neće biti ništa od ugradnje,nego: kum mi je predložio da kupim "nešto" tipa mini klime pod nazivom "Arktički vetar" . Dali neko ima iskustva sa ovim? Nisu neke pare samo vredi li i toliko?

wvojin

Razlika je, pretpostavljam, kao izmedju prave-zidne klime i one male pokretne-pingvin. Imamo pingvina na poslu, tako da znam da je gotovo neupotrebljiv. Ne moze niti valjano da ohladi, niti da zagreje kako valja. Pretpostavljam da i ta varijanta naknadnog budzenja nece doneti neke posebne rezultate. Verovatno je bolje i to nego nista, ali stavi na papir i vidi da li je vredno toga...
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

dejanz


Aleks

#7
Evo linka gde se pominje Arkticki vetar
www.gradnis.net/trg/kako-podnosite-vrucinu-imate-li-klima-uredjaj/?topicseen 
Ne bi bilo lose da prodiskutujemo o nekom alternativnom nacinu rashladjivanja automobila. Meni licno vrucina ne smeta ali zbog dece... Mada cisto sumnjam da postoji neki uredjaj koji bi iole ohladio kabinu, a i gde bi se on montirao?!

Csaba

dejanz-to je to na šta sam mislio! :to:
Aleks-hvala za link. :respect: ovaj lik na forumu kaže da "radi dokle god hoćeš"  :fiju:, mada ja mislim da kad se otopi smrznuti freon??? (ili voda???) onda više nema šta da hladi. Na forumu ljubitelja Lade Nive sam pročitao da taj uložak traje nekih pola sata, a to mi je nekako kratko. inače sam mislio da ga postavim ispred srednje konzole, čini mi se da bi tu moglo da se upasuje.

Aleks

Ajd' i da mu se nadje mesto, ali koja svrha ako hladi pola sata?! Treba progooglati malo mozda postoji neki efikasniji uredjaj.

nik

Ima - original klima uredjaj (može i aftermarket da se nabudži, ali onaj za kola).
Sve ostalo je slabo.
Ovi uredjajčići sa uloškom nisu loši, ali samo za veoma ograničenu kućnu upotrebu. Njihova efikasnost je u autu mizerna jer je putnički prostor, u poredjenju sa stambenim prostorom, veoma nezgodan za rashladjivanje zbog mnogo slabije izolacije (zid i lim nikako nisu isti)  i većih spoljnih uticaja (direktna sunčeva svetlost kroz prozore). Upravo iz ovog razloga su klima uredjaji u automobilu, kada se gleda snaga i prostor za rashladjivanje, može se reći, predimenzionisani. Prosečna potrebna snaga za rad auto-klime, koju kompresor "oduzima" od motora, se kreće od 1,5 do 2 kW što je oko 50% snage prosečnog "kućnog" uredjaja koji hladi daleko veću zapreminu.
Neko eventualno budženje prenosnih električnih uredjaja, po meni, takodje ne dolazi u obzir iz sledećih razloga:
1. gde u kabinu smestiti to čudo (mnogo gabaritno brate),
2. ako se i smesti, kako ga napojiti (potrebne dooobre izmene na instalaciji da nebi bilo gareži) i možda najvažnije
3. princip rada prenosnih klima-uredjaja je takav da toplotu preuzetu od vazduha najčešće skladišti u rezervoaru sa vodom koji se nalazi u uredjaju (znači da toplota ostaje u vozilu što zbog skučenog prosotora u vozilu mnogo smanjuje efikasnost uredjaja-sam uredjaj zagreva okolinu što se u kućnoj upotrebi i ne oseća toliko, odnosno, oseća se lokalno oko samog uredjaja). Jedino moguće rešenje ovog problema bi bilo na neki način izvodjenje i spoljno hladjenje tečnosti ili zamena na svakih, bem li ga, pola sata što je veliko budženje.

staracstol

Ljudi, niste valda ozbiljni sa onim arktickim majmunom sto radi po principu zracenja hladnoce? Pa pre bi stavio Teslinu plocu, kosmo generator i sliku Alana Cumaka u kola. Majke mi. Imao sam priliku da vidim to cereslo u radu i mogu vam reci da flajka smrznute vode i ventilator rade isto to, isusuju vazduh da vam lakse padne temperatura sto u kolima nemere ba jerbo stalno nov vlazan vazduh dotice. Nemam klimu u kolima ali cuj zraci ladnocu, usro sam se od smeha.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


crevce


dejanz

Taj Arkticki vetar i jeste ventilator sa bocom smrznute vode ili vec cega kako sam ja skapirao, i to mali ventilator. Ne treba ocekivati nista epohalno od njega. Ako ga stavim u kola barem mogu da kazem da imam klimu  :hihi: