Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

To što se miješa ne proizvodi ni jedna država bivše SFRJ.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Bazna ulja proizvodi Modriča ali aditive kupuje čak i INA.
Sam svoj gazda - vazda.

Zoran

Modriča je snizila cijene svojih motornih ulja. Sada se Magnum 5w40 prodaje po cijeni od 10,65 KM/l
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Bio sam danas u HIT-u i video da prodaju ELF ulja.Uobičajena plava kantica,piše ELF,uvoznik Total Srbija,ali nalepnica sasvim drugačija od onoga što se prodaje kao ELF ulje.Na nalepnici veliki Renoov logo.Cene su 730 din za 10/40 i 830 din za 5/40.
Da li je iz Rumunije,ne znam,da li je isto kao druga ELF ulja iz prodavnica,ne znam ni to.Stoji u vitrini,nisam mogao da zagledam.Ako su sva ELF ulja po prodavnicama originali,a verujem da jesu,onda bi ovo bio neki "original originala".

Ljuba_Zemun

Da li na svakom pakovanju motornog ulja ispod poklopca,na grlicu,mora biti zalepljena folija kao znak originalnosti ? Sta ako je nema ?

saša61beograd

Elf,Total,Šel,nemaju tu foliju.Mislim da je ima na Nisotec uljima.
"Klik" koji se čuje kod prvog otvaranja ulja je jedina garancija.

glavonja3


Aleksabgd

Kupio sam u Madjarskoj castol 5w40 ( ispunjava rn 0700/0710 standarde) 11eura po litri .  Proizvodi se i puni u Austriji za razliku od castola koji kod nas stize iz Italije

glavonja3

Zasad sa zadovoljan Nisotekovim 10w40 uljem, sa dva menjanja sam presao oko 30.000km, ne vidim po nacinu rada i mogucnostima voznje nikakvu bitnu razliku u odnosu na Elf 10w40. Sada sam usuo u motor i treci put, pa ako bude neke razlike javljam ovde.

Andrix

Citat: Aleksabgd poslato 19.11.2017. - 13:04
Kupio sam u Madjarskoj castol 5w40 ( ispunjava rn 0700/0710 standarde) 11eura po litri .  Proizvodi se i puni u Austriji za razliku od castola koji kod nas stize iz Italije

Lepa cena
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Aleksabgd

#626
http://www.dodaj.rs/image/2GeUt

Inace pogodno je i zа motore koji koriste tng kao pogonsko gorivo

Keka

Za 11e u ovlascenim servisima VW grupe moze da se kupi Castrol Magnatec Professional 5w40, koji je verovatno bolje ulje od navedenog, posto je namenjeno servisima. U slobodnoj prodaji ga nisam video, ako ga negde ima, jeftinije je. Austrija i Italija su u EU, tako da zemlja porekla malo zbunjuje.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleksabgd

Ima castrol  professional u prodaji. U Lugi san prodavnici je oko 1000dinara po litri.  Što se zemlje porekla tiče laserski je odstampano na dnu sa zadnje strane( it za italiju,at za austriju)

saša61beograd

Povodom male "uzbune" ovih dana na forumu povodom sumnje u originalnost ulja,evo mojih razloga zašto više ne koristim Elf.
Prvo,Profaco u kome sam godinama kupovao i u koji ne sumnjam,pretvorio se u Elf-ov muzej ulja.Nedavno sam za bio tamo zbog nekog ulja za servo (zamolio me rođak da pogledam) i vidim Elf SXR 5/40 iz jula 2015.Znači,to ulje je staro skoro 2,5 godine.Verovatno mu ništa ne fali,ali ja ga neću kupiti.
Drugo,letos sam mnogo vozio na onih 38-40 stepeni i primetim da mi sitno "balavi" ulje ne deklu ventila.Dekl je fabrički,a ulja nikad tu nije bilo.Zaključio sam (možda pogrešno) da je Elf nf 5/40 koji je bio u motoru izgubio viskoznost na onim vrućinama.Šta je na semerinzima,ne smem ni da pomislim.
Zato sam odlučio da promenim brend ulja.Posle mnogo guglanja izbor se sveo na Nisotec i Shell helix hx7,oba 5/40.Iz razloga o kojima sam već pisao na forumu odlučio sam se za Shell (u čiju originalnost ne sumnjam,jer sam sve što sam mogao proverio).Jedino što je Shell koji sam kupio po deklaraciji za tržišta GR,BG,RO,SRB,HR,SLO i pitanje je da li je isti kao onaj za D,F,I i ostale zapadne zemlje.
Hajde da ne sumnjamo u originalnost.Ali možemo da sumnjamo u nepromenjljivost sastava (kvaliteta) originalnog ulja.Negde sam naišao na upozorenje (mislim kod MOL-a) da se karakteristike mogu menjati bez prethodne najave proizvođača "u cilju poboljšanja.bla,bla...).Znači da ni originalno ulje ne mora da je uvek isto.To su male razlike.Ali kad se pogodi da u jednoj godini vozite na -18 i +40 (kao što je bilo prošle godine)onda i to malo nešto znači.
Toliko.Zaključci i odluke svako za sebe!