Tandrkanje brisaca

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Izgleda svi fabricki ugradjeni brisaci tandrcu. Na stranu ocajan kvalitet istih, problem se obicno resava postavljanjem krstenih brisaca sa potpisom Bosch, Valeo, Champion i sl.
Teorijski gledano, palo mi je na pamet da problem moze biti i u losem polozaju metlice, a zbog pogresnog polozaja poluge brisaca. Imam utisak da brisac (tj guma brisaca) ne stoji pod pravim uglom u odnosu na staklo, vec pod ostrim uglom, i to na dole, odnosno tupim uglom na gore. U tom slucaju, bez obzira koliko guma na brisacu bila mekana, ona na gore ide pod tupim uglom i proizvodi DRRRRR zvuk, a kad se vraca u prvobitan polozaj, lako klizne.

Resenje bi moglo da bude da se podesi aksijalno na nosacu metlice ugao tako da guma naleze pod pravim uglom, i to skine se brisac, uzme se srafciger, ubaci u omcu na koju se kaci metlica, i posmatrano od vrha sipke prema bazi gde se srafi na poluge, zakrene u smeru kontra od skazaljki na satu.

Mozda nekom pomogne  :hihi1:

Ko isproba, neka javi rezultate.  :dobro:

PS nemoj da se neko smejao shemi  :palica:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

#1
Zašto, s obzirom da je crtana nogom, super izgleda! :Smiley: :Smiley: :Smiley:

Šalim se. Ne izgleda.  :whistling:

A sad ozbiljno, pre nekoliko  godina je moj sin u vrtiću "Neven" zbog ovakvog crteža bio kažnjen uz prekor vaspitačice: "Sram te bilo, ti si predškolac, sutra ćeš da pođeš u školu a ovako da žvrljaš!"
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dukati

Da meni se dašava da brisači "škripe", ali nisam baš uspešan u majstorisanju pa neću dirati ništa.

P.S. Šema je 1 liga :respect:

Loganovac

Pazi kako se Novosadisti drže zajedno!  :cekicem:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mladja73

Ima nesto u toj teoriji. Ne bih je probavao jer sam zamenio metlice tako da nemam taj zvucni efekat...
By the way, Paint je zakon...
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

dsit

Ja sam isto zamenuo metlice. Stavio sam Bosch koje su posle izvesnog vremena takodje pocele da skripe i tandrcu po staklu kao i prethodne  :mad6:
Pogotovo kad kisa onako-nit pada nit ne pada. Kad je napolju bas hladno da i ne govorim.. Izgleda da nije samo do gume nego i do samog ugla prijanjanja sto kaze keka..

Peca

Kad sam kupovao Bosch metlice prodavac koga poznajem mi je rekao da ima turski Bosch, pa neki koji ne zna odakle je i original,koji je naravno tri puta skuplji.

abc123

Jel to iako je grafitni i dalje "skrguce" ili nije?

sm.dostanic

Kod mene su od prvog dana škripali fabrički brisači. Posle šest meseci rešio sam da ih promenim. Kupio sam Champion i situacija je mnogo bolja (cena je bila oko 600 din za par). Na autu su skoro dve godine. Polako i oni počunju da škripe, ali po mom mišljenju to je sasvim dovoljno i vreme je da ih ponovo zamenim.

markonikolic83

Ja sam zamenio za neke najjeftinije u Metrou(170 din par) i ok su.Stari nisu skripali ali su prestali da brisu.

ppejic

Moje "originalne" metlice su stare vec tacno 1 godinu. Ne skripe toliko i odlicno brisu.

Praktikujem da cesto brisem sovfersajbnu i stakla (jer retko perem kola  :lazy: ) i svaki put lepo skinem prljavstinu koja se nakupi na sofrsajbni neposredno uz metlice. Znaci, kisa me retko kad zatekne  sa prljavom sofersajbnom. MOzda se metlice "stede" i ne erodiraju prasinom.

Kola parkiram napolju, na suncu, snegu...

Peja

gdejan

I ja sam zamenio originalne sa BOSCH-ovim metlicama.
Zimu su pregrmele bez skripe, ali sada su i one pocele da skripe. Originalne metlice su koliko ja znam Valeo i briasle su odlicno ali su i dosta skripale
kada kisa rominja.
I meni se cini da je mozda ugao metlica problem.
Medjutim nije samo problem u metlicama, kada mi je staklo skroz cisto skripa se ne cuje.
Znaci ciscenje soferke i redovna zamena metlica poprilicno pomognu.

Keka

Fabricke nisu Valeo nego neki Rumunski no-name, bar na prvim serijama kao sto je moj. Ne znam sta sada stavljaju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


vesko78

Meni su originalne metlice fino radile, dok nisu oslabile pa sam morao da ih menjam.
Kada sam promenio kupio sam Bosh u renoovoj prodavnici i imao sam problem da u jednom smeru jako skripe, dok u drogom se zvuk ne cuje.
Problem sam resio tako sto sam metlice zarotirao, tj. okrenuo za 180 stepeni, pa sad drugom stranom prijanjaju na staklo i od tad nemm problema sa skripanjem.

hobbista

#14
Uzeo sam danas u Metrou Bosch 530/530 mm (na popustu su - 470 din/par) i pasuju taman. Veće ne bi stale. Mada, više bih voleo kombinaciju 550/510 (što ću isprobati prvom prilikom). :hihi1:

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D