Promena ulja u mjenjaču

prethodna tema - sledeća tema

Ivan91

Posto imam problem, krenuo je da se cuje menjac u leru, uradjena je provera kolicine ulja, menjac je pun.
Majstor mi preporucuje mesanje postojeceg ulja ( 32 000 km ) sa grafitnom masti. Kaze da je tako dosta renoovih menjaca sa tim problem resio bez posledica. Ima li neko ideju koliko je to pametno ?

Loganovac

Šta li taj tvoj majstor gura u homokinetičke zglobove kad počnu da se čuju? Pihtije?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Promeni majstora, a pihtije posalji ovamo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dekiv68

Gde pihtije na ovu vrućinu :laugh1: :lol1:

Ivan91

Zato sam i pisao pre nego sto ucinim stogod :) vasa preporuka?

szs

Citat: Ivan91 poslato 24.07.2016. - 16:54
krenuo je da se cuje menjac u leru, uradjena je provera kolicine ulja, menjac je pun.
Nisam siguran da li te je neko pitao...da li se čuje taj zvuk i kada se pritisne kvačilo? Mislim..da nije druk ležaj?
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Ivan91

Na pritisak kvacila zvuk prestaje.
Neka preporuka za ulje ?
@hobbista : hvala, da li ovaj aditiv moze da se nadje klasicno u radnjama ili negde specificno da trazim ?

Daniel

Da ne pametujem, a mislim da sam ovo već i u nekoj od tema vezanih za kvačilo napisao. Zvuk kod moje dacie postoji od prvog dana. Nije se značajno promenio svih ovih godina.
Lokalni VW majstori su još davne 2005 govorili o tom zvuku "čuj ovo rumunsko djubre, nov auto čuje se kloktanje".
E pa ja sam tako posle 10 godina promenio set kvačila, kloktanje je bilo i ostalo i neki koji bolje poznaju reno/daciu su mi rekli da im je to prosto takav zvuk i da ću 200k km veselo da se navozam. Nisam 200, već 170 što pridajem čestim izlascima na pola kvačila iz podzemne garaže.

Tako da mislim da i kod tebe nije u pitanju ulje, već default zvuk i seta kvačila.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

szs

Citat: Ivan91 poslato 25.07.2016. - 09:22
Na pritisak kvacila zvuk prestaje.
Meni se na 1.4 tako čulo. Čim malo "pipnem" kvačilo zvuk nestaje. E sad...kao što reče Daniel .. i meni su reki u servisu na sajmištu da je od seta kvačila tj druk lagera i da je to vrlo često kod Dačije zbog kooperanata, tolerancija bla bla i da dodjem ako se zvuk pojača. Od tada se auto vozi normalno još 35.000 i nije ništa dirano.
Ne kažem da je isto to i kod tebe!
Savet .. idi u ovlašćeni servis ako je auto u garanciji i pa čak i ako nije a ima 30tak hiljada kao tvoj.
Mi ovde ili znamo ili ne, pričamo, šalimo se, dajemo prijateljske savete a oni bi morali da znaju, naročito jer imaju svakodnevno veliki broj na servisima pa ne verujem da si jedini.
LM kao dodatak u menjačko ulje ne bi smeo da škodi  :ne: ali ti je moj savet... ovlašćeni servis i traži da se upiše u servisnu knjižicu da si reklamirao.
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

astmario

Kolko bi menjac trebao da se greje?
Sada po ovoj vrucini pri povratku sa mora primetih da kada zadrzim ruku na plastikama oko rucne i tepihu ispod da se oseca izbijanje toplote(ne nesto drasticno, ali dovoljno da se oseti da je taj deo topliji od ostatka kola).

kiconix


speedo

Kod mene se taj zvuk počeo čuti vrlo brzo, nakon par hiljada km svega, ali nema to veze sa druk ležajem...on se čuje glasnije i samo na pritisak kvačila.

dejanz

Citat: astmario poslato 25.07.2016. - 11:08
Kolko bi menjac trebao da se greje?
Sada po ovoj vrucini pri povratku sa mora primetih da kada zadrzim ruku na plastikama oko rucne i tepihu ispod da se oseca izbijanje toplote(ne nesto drasticno, ali dovoljno da se oseti da je taj deo topliji od ostatka kola).

Verovatno toplota od cevi auspuha.

Zoran

Samo kućište mjenjača je od aluminijuma koji dobro provodi toplotu. Stegnut je na blok motora čija je temperatura oko 100 *C. Neka su unutrašnji gubitci 1%, to vam dođe još kao uronjeni grijač u ulje snage 300do 500 w. Razumljivo je da temperatura ulja bude do nekih 80 *C pri dužim vožnjama na velikim brzinama pri temperaturi preko 30*C.
Sam svoj gazda - vazda.