"Kućna" dijagnostika

prethodna tema - sledeća tema

Vladimir

Stigao i meni danas ovaj OBDII/ELM327 bluetooth, upario sam ga bez problema sa Torque Pro aplikacijom i sve radi super.
Nisam imao danas vremena da se podrobnije upoznam sa ovim, na brzinu sam samo video da moze da iscita 3 vrste gresaka, ali meni nije nasao nijednu.
Sutra cu malo da se pozabavim ovim, da vidim sta sve moze.

VaskezNS

Evo "konačno" da mi se dijagnostika o kojoj sam pisao u ovom topicu pokaže i u praksi. Ne kažem da volim da imam situaciju da mi ona zatreba ali se to i desilo juče - samo što sam pokrenuo (prethodno zagrejan) motor i prešao 10-tak metara, osetim da auto neće da vuče. Tu odmah bi i semafor, i crveno mi da malo vremena da osetim da u leru ceo auto skakuće kao zeka na steroidima  :)
Gledam u tablu, MIL lampica ništa..dodajem gas, lepo prima, ali čim vratim u ler - opet "zeka-peka". Cenim, krenuću na zeleno pa šta bude - tako i bi, kako sam krenuo, prva-druga, jedva, kao da vučem tenk. I onda odjedared - sve "leže" na svoje mesto, a Logan primi gas i ispali se kao raketla  :bonk:
E, u tom momentu, kada je sve već bilo "prošlo", počne da se pali i gasi MIL lampica, i posle nekoliko treptaja se ugasi. Do kraja dana nije bilo problema.
Bez obzira na to, danas uzeh lepo svoju opremu, priključih se na Logana i - ovo je rezultat:





Imao je umemorisanu grešku P0303 - Cylinder 3 Misfire Detected.

Doduše, nešto slično sam bio pretpostavio i bez dijagnostike, ali nema veze - bar sam se malo "igrao"  i potvrdio svoju sumnju :c:

Kakogod, grešku sam uspešno obrisao i dalje ću pratiti ponašanje motora - ako se bude ponovila, videćemo šta ćemo. U svakom slučaju uštedeo sam bar hiljadarku (ni ne znam tačne cene dijagnostike u servisu) i malo "skenirao" svog Logana  :write:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Zoran

Kod nas je diagnostika malo preko 15 eura. Čestitam za posao koji si uradio.
Sam svoj gazda - vazda.

mrsp

 :to: E za takve stvari treba imati kućnu dijagnostiku. :respect:

DrJekyll

Mene treba ubiti :bonk: Više se i ne sećam kada sam kupio dijagnostiku i samo sam je probao na okupljanju u Nišu Torque-om, a sve sam planirao da je nakačim na laptop i evo do sad ništa. Ovih dana sam razmišljao o tome jer mi je OPET crklo ono govanjce za temperaturu, al sam to sredio u servisu i opet zaboravio da nakačim laptop. Valjda ću sutra da se setim, ako se večeras ne nakanim u ove sitne sate da čučim u kolima na NBGu i radim oko kola (malko ću biti sumljiv :zloca: ).
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

VaskezNS

Citat: loganoman poslato 10.04.2012. - 14:21
Jel moze ovaj scanmaster da se nadje negde na internetu za windows 7? Probao sam nekoliko ali ne rade.

Malo pročešljah temu i videh da su neki imali sličan problem kao i ja juče - u međuvremenu sam zamenio laptop (sa XP prešao na Win7).

Dakle, da pojasnimo:

- ELM 327 je dijagnostički interfejs koji izgleda kao na ovoj slici (verzija sa USB konektorom prema PC-u): http://www.cardecode.rs/elm327.htm
Da bi računar komunicirao sa njim, potreban je odgovarajući driver - ako uz uređaj koji ste kupili, na odvojenom CD-u ne dobijete i driver za npr Win7 (kao što je to slučaj kod mene), malo guglanja i:
http://www.fiatforum.com/leisure-lounge/269833-elm327-cable-drivers.html ili
http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

- Kada je prethodna stavka rešena, odnosno postoji "otvorena" komunikacija: vozilo - > interfejs -> računar, da biste na računaru nekako mogli da prikažete podatke iz te komunikacije, potreban vam je program (aplikacija, software) da se ti podaci ljudski i prikažu.
Takvih programa ima puno, neki "rade" samo na određene proizvođače/modele vozila, a neki su univerzalni. Za PC (desktop/laptop) proverena aplikacija za Logana i koja čita samo podatke motornog računara (bez ABS, bez airbag i bez UCH računara) te ih lepo prikazuje, omogućava brisanje grešaka i ne omogućava  nikakvu izmenu parametara (da nešto ne zeznete) je ScanMaster. Dve slike koje sam postavio u svom prethodnom postu su "snimljeni" ekrani baš te aplikacije,

Za one sa Androidima ne mogu dati precizan savet jer nemam Android ali vidim da je kolega acalisse to isprobao i napisao u svom postu http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3571.msg88986#msg88986. On ima "bežični" (bluetooth) ELM 327, koristio je aplikaciju pod nazivom Torque, a verujem da je i priča sa driverima (ili njihovim pronalaženjem da bi se interfejs povezao sa Androidom) ista - malo google-a i to je to.
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Vladimir

Ja sam isprobao ELM327 Bluetooth cim sam ga dobio-povezao sam ga sa Androidom a koristio sam aplikaciju Torque Pro, i sve radi ok.
Tek sam danas nasao malo vremena da isprobam kako funkcionise kad se poveze sa laptopom.
Instalirao sam Scanmaster, ELM se bez problema upario sa laptopom, pa sam probao da ocitam moguce greske ali ih nemam, tako da sam se uverio da i Torque app radi uspesno posto sam duplo proverio status gresaka.
Nije neophodan uredjaj, ali je zgodno imati ga i povremeno prokontrolisati auto.

Goky

Pre mesec dana sam preko sajta dx.com naručio već pomenuti ELM 327 Bluetooth i iskoristio sam Torque aplikaciju za Android telefon. Iz prve sam se povezao, kratko bacio pogled da vidim kako to izgleda. Proverio sam da li ima zapamćenih grešaka (nema) i isprobao, u garaži, par parametara da pratim (temperatura rashladne tečnosti i obrtomer). Radi sve Ok... a sutra ću dati kolegama na poslu da se malo igraju sa decom (na časovima vežbi i praktične nastave).
Inače, platio sam ga oko 12E i još 70RSD za poštarinu.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Goran

#53
Ja sam imao situaciju da auto vergla ali nece da upali posto nisam bio kod kuce napamet sam skidao kabal sa senzora radilice vracao ga nazad i kabal sa bombine i auto je posle toga upalio.
Kada sam dosao kuci prikljucio sam elm 327 u kombinaciji sa scanmasterom i nije mi prikazivao nikakvu gresku sta je bilo problem stvarno neznam.
Par puta se pre toga desavalo da auto duze vremena vergla dok ne upali i posle toga opet nema gresaka pomislio sam da taj program nemoze bas dobro da komunicira sa racunarom dok na primer live parametri rade normalno tem. motora, brzina itd..

DrJekyll

Meni je ladno crkla ova dijagnostika... Priključim je i lampice zasvetle ali neće da nađe blutut nikako.... Kakav sam ja maler, a samo jednom sam upalio kad sam probao i to je to. :ranting:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

VaskezNS

A možda nije crkla, možda samo neće da se upare uređaji, probaj sa nekim drugim uparivanje. Ne znam šta koristiš niti se u to nešto mnogo i razumem, zato sam ja "navijao" za stari dobri kabal  :ces:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

DrJekyll

Ma u Kovačici sam davao keki i on mi je rekao da ne radi (verovatno je on i pokvario :gun: ), a neće uopšte da izbaci ni jedan uređaj na blututu....kao da ne odašilje ništa. Mislim da je nešto unutra crklo, a možda od vibracija ili tako nešto....jbga sve vreme mi je bilo u kolima.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

DrJekyll

Sad sam otvorio dijagnostiku i mislim da se jedan lem malo "odlemio", tj malo je mršavo i bio zalemljen. Probaću da ga spojim ponovo pa da vidim hoće li gvno da proradi.... Samo se nadam da ne mogu ništa da sjbem na kolima....valjda
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

DrJekyll

Proradilo!!! :lux: Samo sam uzeo šrafciger i na upaljaču ga zagrejao i malo samo prelazio preko lema da bih ga spojio. Otišao posle do kola i sad radi.
Video sam na štampanoj ploči jednu malu štampanu pločicu sa čipom koja je zalemljena za osnovnu i pretpostavljam da je na istom mestu zalemljen i džek kod onih dijagnostika na kabal. Pretpostavio sam da je to za blutut, pošto samo on nije hteo da radi jer se dijagnostika palila normalno kada je priključim. i ne mogu da verujem da sam je popravio.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

VaskezNS

 :offtopic:

Znači ipak je Keka nešto "operisao" po njoj, kako si prvobitno i pretpostavio  :hihi1:
Ovo je mesto za sLogan ;-)