"Kućna" dijagnostika

prethodna tema - sledeća tema

lakistrike95

Mislim da na neki nacin moze da se vidi prava kilometraza, npr. kada se kaci na auto, pise kada su poslednji put brisane greske, i tu pise kilometraza, npr. kod mene je za 10km manja. Sad ne znam odakle cita tu kilometrazu, da li sa display-a na instrument tabli ili iz ECU-a, ali pretpostavljam iz ECU-a.

ppejic

Kilometraza koja se vidi preko OBD je iz ECU, navodno ta kilometraza se ne moze menjati.

lakistrike95

To je to, definitivno se ovom ''kucnom'' dijagnostikom moze utvrditi prava kilometraza, naravno ako nije menjan ceo ECU....
:D

kiconix

Ne zavaravajte se, sve se moze prepraviti.

lakistrike95

Naravno da moze, niko to ne porice, ali nije jednostavno svuda obrisati kilometrazu, negde sam citao da je potrebno menjanje celog ECU-a. Ne znam koliko se to isplati obicnim preprodavcima. Ja znam neke likove koji rade to, a menjaju samo na displeju, idem sad u oftopic al' ajd'. Komsiji je na opel corsi izmenjena kilometraza, uvoz iz Nemacke cini mi se, a menjana je samo na displeju, smanjena je za oko 90 000km.
Nije nemoguce sve izmeniti, ali pitanje je koliko se isplati da menja ceo ECU.

kiconix

Vrlo bitna napomena, ako se menja ecu.

hobbista

Ne mora se menjati ceo ECU.
Svaka elektronika koja u sebi ima neki memorijski modul moze cuvati podatke o kilometrazi.
Obzirom da su svi el. sistemi u vozilu umrezeni nije (veliki) problem zapisati podatak bilo gde.
Ovo se resava prilikom konstrukcije. Obzirom da je trend ustede svakog centa prilikom proizvodnje, uglavnom skuplji modeli vozila imaju ovo implementirano.

Svaki dijagnosticar-elektronicar koji se ozbiljno bavi ovim poslom moze promeniti stanje km na svim mestima, pod uslovom da ima znanje (gde sve treba promeniti) i opremu.

Na nekim vozilima moze se odraditi preko OBD prikljucka, dok se na drugim mora otvoriti ECU, BCU ili koji vec modul. Ovde je spisak modula u kolima, i svaki ima neku memoriju. Neka vozila imaju vise, a neka manje modula.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

lakistrike95

#202
Da ali na nekim vozilima se ne belezi kilometraza samo u ECU, vec to radi i ABS, i jos neki drugi delovi, nisam siguran da se bas svuda moze izmeniti.
A i ako moze, verujem da uopste nije jeftino :)

hobbista

Rekoh vec, svaki od modula sa linka ima memoriju, i svi moduli su umrezeni. I sve se moze izmeniti.
Onaj ko zna uglavnom nije jeftin.

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

DarioGTI

Prije neka dva mjeseca sam na Njemačkoj TV gledao jednu emisiju u kojoj su se bavili baš ovom temom.

Maltene svi šverceri su mogli mijenjati kilometraže na instrument tabli. Zatim je TV ekipa otišla u ovlašteni auto salon i pitala da li se negdje može "dublje" promijeniti kilometraža. Ovi su stopostotno uvjereni rekli da nema nikakve šanse za takvo šta.

Zatim, TV ekipa pronalazi profesionalca za skidanje kilometara. Našli su se sa njime (naravno lice i glas zamućeni), čovjek je došao sa laptopom i prepravio tu "glavnu" kilometražu za nekih 10tak minuta.  Čini mi se da je bio Hyundai u pitanju, ili neka takva istočnija marka.

Probat ću to pronaći na netu pa ovdje prosljedit.
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

kiconix

Neće ljudi da slušaju, prepraviti km na satu je jednostavno.
Prepraviti km u ECU je komplikovanije ali je samo skuplje od one na satu.
Izvodljivo je i jedno i drugo.

Aleks

Citat: lakistrike95 poslato 14.09.2014. - 14:19
To je to, definitivno se ovom ''kucnom'' dijagnostikom moze utvrditi prava kilometraza, naravno ako nije menjan ceo ECU....
:D

Da je tako nigde nijednog placa polovnjaka u Srbiji ne bi bilo. Jednostavno ne bi bilo profitabilno.

glavonja3

Citat: kiconix poslato 14.09.2014. - 18:38
Prepraviti km u ECU je komplikovanije ali je samo skuplje od one na satu.

Da li je za jeftino auto kao Daciju ovo uopste opcija?

kiconix

E pa sad. To ce proceniti onaj koji prodaje.

bugi

Sta vam torque pokazuje za potrosnju u cut-off rezimu? Meni stoji 3l i kontam da mi zato pokazuje losu potrosnju, tj. prikazuje mi 2l vise prosecnu potrosnju nego sto jeste (po board-u)... kontam da il sam nesto lose podesio, il ovo ne moze da pokaze stvarnu trenutnu potrosnju...